Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Případ zvratu rakoviny ve 3. stadiu pomocí půstu
Probírám případovou zprávu o hladovění pouze o vodě, po kterém následovala plnohodnotná rostlinná strava při folikulárním lymfomu.
Po diagnostikování rakoviny se pozornost pochopitelně soustředí na sledování šíření nebo návratu rakoviny. Pacienti však často chtějí vědět, jaké dodatečné kroky mohou sami podniknout, a podpořit tak své tělo v boji s rakovinou. Již dříve jsem vám pověděl, jak se stravovat s rakovinou. A co takhle nejíst nic? Půst je údajně schopen „zlepšit“ různé rakoviny, ale na podporu silných tvrzení nabízí jen studie jako tato, na kastrovaných myších. To proto, že nemáme žádné lidské studie o účinnosti půstu. Jen pár případových zpráv. Například tato: „Půst o vodě a výhradně rostlinná strava pro management folikulárního lymfomu.“
Tradiční chemoterapie zůstává hlavním léčebným prostředkem proti folikulárnímu lymfomu. U většiny pacientů se však rakovina vrátí během několika let. Chemoterapie je navíc spojena s okamžitými a vyčerpávajícími toxicitami, včetně sekundární malignity, tedy rozvoje nových rakovin způsobených léky z chemoterapie. Tím vyvstává otázka, zda bychom neměli v tomto případě od chemoterapie upustit.
Každopádně tato dvaačtyřicetiletá žena přišla ke svému lékaři s již hmatatelnými útvary v oblasti třísel. Okamžitě byla odeslána na CT sken. Chirurgická biopsie potvrdila diagnózu folikulárního lymfomu nízkého stupně. Odhalili zapojení lymfatických uzlin v oblasti podpaží, což by znamenalo třetí stádium, tedy šíření dále po těle. Rakovina však nepůsobila agresivně, takže jí jen doporučili chodit na kontrolu každé tři měsíce a hlídat šíření. Pacientka však nechtěla nečinně přihlížet. Kontaktovala proto centrum TrueNorth Health Center v Kalifornii, aby vyzkoušela půst o vodě pod lékařským dohledem.
Pacientka nikdy nekouřila, ale konzumovala standardní americkou stravu. Začali proto předepsáním celistvé rostlinné stravy bez přidané soli, oleje a cukru. Pak byla 21 dní jen o vodě. Následoval návrat k jídelníčku složeném z minimálně zpracovaných rostlinných potravin včetně čerstvého syrového ovoce a zeleniny, pařené a pečené zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin a zhruba 30 gramů ořechů a semínek denně. Dobře, jak to dopadlo?
Při fyzické prohlídce se zdálo, že se lymfatické uzliny zmenšují. A to se potvrdilo i na CT skenu, její zvětšené uzliny se smrskly až o 90 % a už působily neaktivně. Před a po.
Jak se to mohlo povést? Paní zhubla asi 9 kilogramů, nicméně folikulární lymfom není spojen s obezitou a jeho klinické důsledky nejsou ovlivňovány BMI. Je možné, že samotná rostlinná strava pomohla. Folikulární lymfom je druhý nejčastější typ Non-Hodgkinova lymfomu, který sám je nejčastějším typem rakoviny krve u dospělých lidí. Vyšší příjmem vlákniny ze stravy, celozrnných obilovin a některého ovoce a zeleniny údajně snižuje riziko Non-Hodgkinova lymfomu, zatímco bílkoviny živočišného původu a tuky z masa a mléka mohou riziko zvyšovat.
Stravování s přebytkem masa, tuků a sladkostí bylo spojeno s trojnásobným rizikem folikulárního lymfomu. Samotný tuk a maso byly spojeny až s pětinásobným rizikem. Proč? Námět, že potraviny živočišného původu mohou zvyšovat riziko rakovin krve, pochází z častých nálezů zvýšeného výskytu rakoviny u lidí pracujících v prostředí, kde přicházejí do styku se zvířaty a masem: drůbežáři, řezníci a pracovníci jatek. Měli bychom vzít na vědomí, že živočišné potraviny jsou možným zdrojem infekce viry způsobujícími rakovinu. Nebo za to může živočišná bílkovina.
Nadměrná konzumace živočišných bílkovin může povzbuzovat zhoubné změny skrze chronickou, vytrvalou stimulaci. Domníváme se, že nepřetržité vystavení těmto cizorodým bílkovinám může působit jako chronické dráždidlo. Teorie s živočišnou bílkovinou je posílena faktem, že čistá bílkovina, mléčná bílkovina kasein, zvyšuje počet lymfomů u potkanů. To však neznamená, že to stejné platí pro lidi.
Možná za to mohou hormony a antibiotika v mase, nebo prostě nasycený tuk, který může narušit imunitu i podporovat chronický zánět, což hraje roli i u lymfomů. Vypadá to, že to platí jen pro konzumaci živočišného tuku, možná se tedy jedná o něco, co se hromadí v tuku zvířat?
Mohlo by existovat pojítko mezi vystavením průmyslovým škodlivinám a Non-Hodgkinovy lymfomy. Jídlo - zejména maso, mléko a ryby, jsou bezprostředním zdrojem skoro všech dioxinů a PCB v obecné populaci. Toxické látky jako dioxiny se hromadí v tuku zvířat a mohu se dostat dále do těl jejich konzumentů. Vegetariáni jsou vystavováni jen dvěma procentům dávky dioxinů oproti obecné populaci.
Vůbec nejvyšší hladiny v USA byly nalezeny v kuřatech. Naštěstí se míra kontaminace nadále snižuje napříč všemi druhy masa. A co víc, konzumenti mohou dále snížit své vystavení toxinům, jako jsou dioxiny, odstraněním tuku před a po tepelné úpravě a pečlivým odkapáním omastku z hotového masa.
A co nákup bio masa? Už titulek nám dá odpověď. Co se týče karcinogenních škodlivin, jsou rozdíly mezi ekologicky a konvenčně chovanými zvířaty překvapivě minimální. Maximální limity překoná maso bez ohledu na původ. Konzumace bio masa kupodivu nejen nezmenší riziko karcinogenity, ale u některých druhů si můžete ještě pohoršit.
Vystavení pesticidům rozpustným v tucích však můžete snížit vlákninou. Z vlákniny naše přátelská mikroflóra vyrobí butyrát, který se vstřebá ze střeva do oběhu a působí jako potlačovač nádorů. Prokázala to již více než stovka vydaných studií, včetně ochrany před lymfomy. Butyrát má také silné protizánětlivé účinky. Mohlo by to vysvětlit, proč je konzumace ovoce a zeleniny spojena nejen se sníženým rizikem rozvoje lymfomu, ale také lepší šancí na přežití. Možná je to díky všem těm antioxidantům z rostlin, které mají ochranné účinky také u folikulárního lymfomu. Neplatí to však nutně o doplňcích s antioxidanty. Například příjem vitamínu C z potravy může mít ochranné účinky, ale z doplňků stravy nikoliv.
Možná je důvodem, proč je riziko lymfomů a rakovin kostní dřeně výrazně nižší u vegetariánů a veganů, nejen to, čemu se vyhýbají, ale také všechno dobré jídlo, kterého snědí více. Fytochemikálie a antioxidanty z ovoce a zeleniny dokáží potlačit progresi nádoru skrze škálu mechanismů přesahujících možné nežádoucí účinky masa. Jelikož existuje pojítko mezi konzumací ovoce a zeleniny a přežitím lymfomu, může být diagnóza lymfomu důležitým momentem k poučení a zlepšení stravy pacientů. Zde to rozhodně platilo. Na kontrole po šesti a devíti měsících žena potvrdila striktní dodržování celistvé rostlinné stravy. Její lymfatické uzliny zůstávaly nehmatné. Tato zpráva je z roku 2015. Jak se jí daří nyní? To se dozvíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Frenkel M, Sierpina V, Sapire K. Effects of complementary and integrative medicine on cancer survivorship. Curr Oncol Rep. 2015;17(5):445.
- Nair PMK, Khawale PG. Role of therapeutic fasting in women’s health: an overview. J Midlife Health. 2016;7(2):61-64.
- Caso J, Masko EM, Ii JAT, et al. The effect of carbohydrate restriction on prostate cancer tumor growth in a castrate mouse xenograft model. Prostate. 2013;73(5):449-454.
- Goldhamer AC, Klaper M, Foorohar A, Myers TR. Water-only fasting and an exclusively plant foods diet in the management of stage IIIa, low-grade follicular lymphoma. BMJ Case Rep. 2015;2015:bcr2015211582.
- Fowler N. Frontline strategy for follicular lymphoma: are we ready to abandon chemotherapy? Hematology Am Soc Hematol Educ Program. 2016;2016(1):277-283.
- Larsson SC, Wolk A. Obesity and risk of non-Hodgkin’s lymphoma: a meta-analysis. Int J Cancer. 2007;121(7):1564-1570.
- Hong F, Habermann TM, Gordon LI, et al. The role of body mass index in survival outcome for lymphoma patients: US intergroup experience. Ann Oncol. 2014;25(3):669-674.
- Solimini AG, Lombardi AM, Palazzo C, De Giusti M. Meat intake and non-Hodgkin lymphoma: a meta-analysis of observational studies. Cancer Causes Control. 2016;27(5):595-606.
- Caini S, Masala G, Gnagnarella P, et al. Food of animal origin and risk of non-Hodgkin lymphoma and multiple myeloma: A review of the literature and meta-analysis. Crit Rev Oncol Hematol. 2016;100:16-24.
- Ollberding NJ, Aschebrook-Kilfoy B, Caces DBD, Smith SM, Weisenburger DD, Chiu BCH. Dietary patterns and the risk of non-Hodgkin lymphoma. Public Health Nutr. 2014;17(7):1531-1537.
- Erber E, Maskarinec G, Gill JK, Park SY, Kolonel LN. Dietary patterns and the risk of non-Hodgkin lymphoma: the Multiethnic Cohort. Leuk Lymphoma. 2009;50(8):1269-1275.
- Cunningham AS. Lymphomas and animal-protein consumption. Lancet. 1976;2(7996):1184-1186.
- Han TJ, Li JS, Luan XT, Wang L, Xu HZ. Dietary fat consumption and non-Hodgkin’s lymphoma risk: a meta-analysis. Nutr Cancer. 2017;69(2):221-228.
- Czarnota J, Gennings C, Colt JS, et al. Analysis of environmental chemical mixtures and non-Hodgkin lymphoma risk in the NCI-SEER NHL Study. Environ Health Perspect. 2015;123(10):965-970.
- Fernández-González R, Yebra-Pimentel I, Martínez-Carballo E, Simal-Gándara J. A critical review about human exposure to polychlorinated dibenzo-p-dioxins (PCDDs), polychlorinated dibenzofurans (PCDFs) and polychlorinated biphenyls (PCBs) through foods. Crit Rev Food Sci Nutr. 2015;55(11):1590-1617.
- Institute of Medicine (US) Committee on the Implications of Dioxin in the Food Supply. Dioxins and Dioxin-like Compounds in the Food Supply: Strategies to Decrease Exposure. National Academies Press (US); 2003.
- Schecter A, Startin J, Wright C, et al. Congener-specific levels of dioxins and dibenzofurans in U.S. food and estimated daily dioxin toxic equivalent intake. Environ Health Perspect. 1994;102(11):962-966.
- Lupton SJ, O’Keefe M, Muñiz-Ortiz JG, Clinch N, Basu P. Survey of polychlorinated dibenzo-p-dioxins, polychlorinated dibenzofurans and non-ortho-polychlorinated biphenyls in US meat and poultry, 2012-13: toxic equivalency levels, patterns, temporal trends and implications. Food Addit Contam Part A Chem Anal Control Expo Risk Assess. 2017;34(11):1970-1981.
- Hernández ÁR, Boada LD, Mendoza Z, et al. Consumption of organic meat does not diminish the carcinogenic potential associated with the intake of persistent organic pollutants (POPs). Environ Sci Pollut Res Int. 2017;24(5):4261-4273.
- Ta CA, Zee JA, Desrosiers T, et al. Binding capacity of various fibre to pesticide residues under simulated gastrointestinal conditions. Food Chem Toxicol. 1999;37(12):1147-1151.
- Bultman SJ. Molecular pathways: gene-environment interactions regulating dietary fiber induction of proliferation and apoptosis via butyrate for cancer prevention. Clin Cancer Res. 2014;20(4):799-803.
- Wei W, Sun W, Yu S, Yang Y, Ai L. Butyrate production from high-fiber diet protects against lymphoma tumor. Leuk Lymphoma. 2016;57(10):2401-2408.
- Charbonneau B. Dangling the carrot of improved survival in non-Hodgkin lymphoma: does carotenoid consumption make a difference? Leuk Lymphoma. 2013;54(12):2577-2578.
- Thompson CA, Habermann TM, Wang AH, et al. Antioxidant intake from fruits, vegetables and other sources and risk of non-Hodgkin’s lymphoma: the Iowa Women’s Health Study. Int J Cancer. 2010;126(4):992-1003.
- Key TJ, Appleby PN, Crowe FL, Bradbury KE, Schmidt JA, Travis RC. Cancer in British vegetarians: updated analyses of 4998 incident cancers in a cohort of 32,491 meat eaters, 8612 fish eaters, 18,298 vegetarians, and 2246 vegans. Am J Clin Nutr. 2014;100 Suppl 1:378S-85S.
- Leo QJN, Ollberding NJ, Wilkens LR, et al. Nutritional factors and non-Hodgkin lymphoma survival in an ethnically diverse population: the Multiethnic Cohort. Eur J Clin Nutr. 2016;70(1):41-46.
- Thompson CA, Cerhan JR. Fruit and vegetable intake and survival from non-Hodgkin lymphoma: does an apple a day keep the doctor away? Leuk Lymphoma. 2010;51(6):963-964.
- Myers TR, Zittel M, Goldhamer AC. Follow-up of water-only fasting and an exclusively plant food diet in the management of stage IIIa, low-grade follicular lymphoma. BMJ Case Rep. 2018;2018:bcr2018225520.