Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přírodní alternativy k repelentu proti komárům DEET
Pikaridin, citronella a citronový eukalyptus jsou podrobeny testu.
DEET je považován za nejúčinnější repelent proti komárům. Není pochyb, říká úvodník v The Journal of Family Practice, že by měl být jediným repelentem proti komárům doporučovaným lékaři, žádný jiný mu nesahá po kotníky. Vzhledem k působivé účinnosti je obtížné si připustit, že by ho mohl jiný repelent porazit. Existují však ojedinělé případy závažných reakcí na DEET. Nehledě na fakt, že může rozpouštět plasty jako obruby brýlí a součásti mobilních telefonů. Mnoho uživatelů považuje zápach DEET a pocit na kůži za nepříjemný. Představuji vám picaridin. Celkově studie ukazují na minimální rozdíl mezi DEET a picaridinem při stejném dávkování, některé důkazy dokonce svědčí pro nadřazenost picaridinu v perzistenci, a to vše bez podráždění, zápachu a rozleptaných brýlí.
Není divu, že se stal první volbou Consumer Reports jako celkově nejlepší repelent proti hmyzu. Důležitá je však koncentrace. Výrobek s 20 % picaridinu získal první příčku, ale s 5 % picaridinu už šlo o jeden z nejhorších výrobků. Nějaká toxicita? Nežádoucí účinky, když už se ukázaly, se primárně projevovaly jako podráždění očí/zarudnutí, zvracení, podráždění úst. Samozřejmě, že si repelent nemáte stříkat do očí nebo ho pojídat. I to neúmyslné pozření bylo spojeno jen s relativně slabou toxicitou.
A co ta elektronická udělátka proti komárům? Provedli deset studií a všech deset ukázalo nulový rozdíl v počtech komárů přistávajících na lidech s udělátky a bez nich. Pokusy v terénu to potvrdily: žádný účinek v prevenci štípanců.
Picaridin je vzdáleně odvozen od látky obsažené v černém pepři, ale stejně jako DEET je to syntetická chemikálie. Existují i přírodní repelenty? Samozřejmě, ale jen proto, že je něco přírodního, to ještě nemusí být nutně bezpečné. Strychnin je přírodní produkt stromu kulčiba dávivá - ale i jed. A ricin ze semen skočce obecného je ještě 10 000x smrtelnější. Dokonce i top desítka nejvíce toxických jedů je přírodního původu.
Teď se však pojďme podívat na repelentní účinky zhruba 20 esenciálních olejů v porovnání s kontrolní placebo skupinou a s DEET. Hvězdičky ukazují významné výsledky, takhle je to lépe vidět. Jak vidíte, jen pět mělo vůbec nějaký trvající účinek. Olej z máty peprné a olej z citrónové trávy působily 30 minut. Oleje z máty klasnaté i česneku napřed účinkovaly, ale nevydrželo jim to. Skořicový olej zmírnil přitahování komárů na hodinu a půl. Zbylé esenciální oleje neměly významný účinek na přitahování komárů ani na chvíli, včetně citronely.
Citronela byla před vynálezem DEET nejhojněji užívaným repelentem a dodnes je používána v mnoha formulacích navzdory její podřadné účinnosti. Při nižších koncentracích účinek vydrží jen pár minut a při vyšších koncentracích může dojít k podráždění pokožky. V porovnání s úplnou šestihodinovou ochranou u DEET vydrží citronela jen deset a půl minuty. Proto je citronela přijatelná pouze pro krátký pobyt mezi otravnými komáry bez nákaz, ale ne pro ochranu v situacích, kdy si nemůžete dovolit štípance. Podle úvodníku v tomto časopise esenciální oleje nejsou účinné a nelze je doporučit. To platilo, než jsme se dozvěděli o citrónovém eukalyptu. Jde o jediný rostlinný repelent doporučovaný CDC. Neměly by ho však používat těhotné ženy ani děti mladší tří let.
Consumer Reports ho řadí mezi top tři repelenty, jelikož odpuzuje komáry a klíšťata nejméně sedm hodin. Všechny ostatní botanické výrobky při testu selhaly. 40% roztok eukalyptu citrónového zabraňoval štípancům čtyři a sedm hodin po aplikaci u agresivních druhů komárů a déle než dvanáct hodin u méně agresivních druhů komárů, to je delší ochrana přinejmenším než u 10% DEET repelentu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org