
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Přirozené posílení AMPK cvičením pro prodloužení života
Říká se, že AMPK slouží jako „mitochondriální strážce“.
Jak můžeme přirozeně posílit enzym AMPK, abychom zpomalili stárnutí bez nutnosti hladovět? AMPK je aktivována nedostatkem paliva. Pokud nechceme omezovat množství energie přijímané našimi ústy, můžeme navýšit množství energie pálené našimi svaly. Když dáte lidem za úkol jezdit na bicyklu a začnete jim odebírat vzorky svalu, můžete detekovat takřka ztrojnásobení aktivace AMPK již během dvaceti minut u diabetiků i nediabetiků. To dává smysl. Svaly využívají ATP ke stažení, takže se AMP hromadí a AMPK je aktivována. To může být jeden ze způsobů, kterým cvičení vede k hubnutí.
Aktivace AMPK také vede k mitochondriální biogenezi, což je tvorba dalších mitochondrií, elektráren v našich buňkách, ve kterých je pálen tuk a vzniká ATP. AMPK tedy není jen cestou, jak poslat více tuku ke spalování, ale také jak postavit více pecí na pálení. Tímto způsobem AMPK pomáhá vysvětlit, proč vytrvalostní trénink člověku eventuálně umožní běhat rychleji a déle. Mohl by aktivátor AMPK být tím vysněným cvičením v pilulce? Aktivace AMPK skutečně může dramaticky zlepšit výkon. Lék aktivující AMPK, podávaný neaktivním myším po dobu měsíce, posílil vytrvalost v běhu o 44 %. Když byl takový lék odhalen na slavné Tour de France, byly aktivátory AMPK zakázány Světovou antidopingovou agenturou.
Takže máme nejen půst v pilulce, ale i cvičení v pilulce? Lidé jsou často „neochotní vykonat i minimální fyzickou aktivitu“, napsala skupina farmakologů, „což nám naznačuje, že léky napodobující vytrvalostní cvičení jsou vysoce žádané.“ Masový zájem o takový lék může lákat mocný farmakologický průmysl ke vnímání fyzické neaktivity jako trhu, který lze nasytit léky a vydělat na něm.“ Tato vize je však nic ve srovnání s obecným trhem prostředků proti stárnutí.
V eseji nazvané „O mládí a stáří“ řecký filozof Aristoteles popisoval smrt jako ztrátu vnitřního tepla. Progresivní ztráta funkce odhadem 10 milionů miliard mitochondrií po celém těle je skutečně považována za klíčový princip biologie stárnutí. Mitochondriální dysfunkce není jen důsledek stárnutí, ale přímo jedna z jeho příčin. Dysfunkční mitochondrie se nejspíše aktivně podílejí na procesu stárnutí. Jde o poznatek názorně předveden průkopnickým pokusem zveřejněným před více než 30 lety.
Když vpravíte mitochondrie mladého zvířete do lidské buňky, nic se nestane. Buňka si toto nevšimne. Lidské kožní buňky obsahují každá v průměru 300 mitochondrií. Když přidáte 10-15 navíc z mladého potkana, nemá to zjevně žádný efekt. Když však přidáte stejný počet mitochondrií od starého potkana, lidské buňky začnou vykazovat známky degenerace během pouhých několika dní. Už pár procent těchto starých mitochondrií stačilo k tomu, aby lidské buňky odpochodovaly do předčasného hrobu. Tedy věkem poškozené mitochondrie jsou nejen méně účinné, ale mohou i aktivně škodit. Jestliže je potkaní ekvivalent stoleté mitochondrie tak toxický, jak mohou přežít lidské buňky u stoletých lidí? Skupina italských výzkumníků udělala několika stoletým lidem kožní biopsii, aby to zjistila.
Vzorky kůže odebrané z předloktí mladých jedinců porovnali se vzorky seniorů. Podle očekávání byla každá mitochondrie starších buněk poměrově poškozená, méně efektivní a unikaly z ní volné radikály. K překvapení vědců však celkové množství ATP produkovaného stoletými buňkami bylo dokonce větší než u mladších buněk. Jak je to možné? Kvůli nahromaděné mitochondriální hmotě. Je to jako by se postarší Mike Tyson utkal se zápasníkem pérové váhy. I kdyby na kilogram svalové hmoty byly bicepsy mladého sebevědomého zápasníka lepšími generátory energie, samotná Mikeova svalová hmota by mohla stačit k vítězství. Jak se tedy stalo, že mitochondrie stoletých lidí tak zbytněly? Kvůli AMPK.
Mitochondrie mohou zabírat mezi dvěma až padesáti procenty objemu buňky a neustále se mění. Slučují se dohromady a rozdělují jako roztopený vosk v lávové lampě. V časech hladovění nebo stresu je fúze jednotlivých mitochondrií k sobě do velké trubkovité sítě výhodná z části kvůli naředění vlivu poškozených mitochondrií smícháním jejich obsahu s obsahem ostatních. AMPK toho zřejmě dosahuje přenastavením rovnováhy lávové lampy od štěpení k fúzi blokováním jednoho z proteinů nezbytných k opětovnému rozdělování mitochondrií. Domníváme se, že jde o jednu z cest, díky které vytrvalostní cvičení dokáže omladit funkci mitochondrií. Díky AMPK vám mohou po cvičení narůst nejen svaly, ale také vaše mitochondrie.
Funkce mitochondrií s věkem upadá, z části kvůli narušené schopnosti AMPK generovat nové mitochondrie. AMPK však dokáže stavět nové buněčné elektrárny, rozšiřovat stávající a vyřazovat z provozu staré (tzv. mitofagie). AMPK je brána jako „opatrovnice mitochondrií“ a v této roli může pomáhat s jejich ochranou před pustošivými následky onemocnění spojenými se stářím.
Kdyby nám lék aktivující AMPK skutečně pomohl sklízet užitek pálení tuků a získávat zdravotní výhody půstu a cvičení i bez hladu a potu, člověk si lehce domyslí, že by se z něj stal jeden z nejlépe prodávaných léků na planetě. A taky že je. Jmenuje se metformin a je předepsán více než 90milionkrát ročně čistě jen v USA. Měli bychom ho všichni užívat, abychom si prodloužili životy? To se dozvíte příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Nejnovější videa

Je rapamycin univerzální lék proti stárnutí?

Inhibice mTOR pomocí rapamycinu pro prodloužení délky života a zdraví

Enzym mTOR jako motor stárnutí
