Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Příznivé účinky borůvek na krevní tlak mohou být potlačeny jogurtem
Výzkumníci se rozhodli přijít na kloub tomu, co konkrétně v mléku narušuje zdravotní přínosy konzumace bobulovin a čaje.
Trio studií z Harvardu, které sledovalo více než 100 000 žen po dobu více než 10 let zjistilo, že lidé konzumující nejvíce antokyanů (sytě barevné pigmenty nacházející se v bobulovitém ovoci, jako jsou borůvky a jahody) měli o 8 % nižší riziko rozvoje vysokého krevního tlaku. Přitom skupina, která jich konzumovala nejvíce, jedla přibližně ekvivalent 6 jahod či 11 borůvek, tj. pouhá desetina šálku.
Možná však největší jedlíci bobulovitého ovoce měli prostě jen více zdravých návyků, a proto si vedli lépe. Koneckonců, borůvky si s větší pravděpodobností nasypete do ovesné kaše než na slaninu s vejci. Odborníci ovšem cíleně vyloučili vliv příjmu celozrnných obilovin, vlákniny a soli, stejně jako kouření, cvičení a spousty dalších věcí. Příznivý vliv bobulovitého ovoce však přetrval. Jisti si nicméně být nemůžeme, tedy dokud to náležitě neotestujeme.
Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná klinická studie. Již titulek prozrazuje senzační závěr: „Denní konzumace borůvek zlepšuje krevní tlak“. Jak však můžete udělat dvojitě zaslepenou studii s jídlem? Jak můžete vytvořit přesvědčivé falešné placebo borůvky? Použili celé borůvky v množství asi jednoho šálku, ale proměnili je v prášek. Jako placebo tak použili podobně vypadající prášek, který měl stejné množství cukru a kalorií jako skutečné borůvky, ale pravé borůvky neobsahoval. Těm, kteří dostávali placebo, se krevní tlak během osmi týdnů trvání studie nezměnil. Začínali se 138/79 mm Hg a končili se 139/80 mm Hg. Skupina dostávající skutečné borůvky zaznamenala pokles tlaku ze 138/80 mm Hg na 131/75 mm Hg, a to je výrazný pokles. Hodnota 131 je však stále příliš vysoká. Ideálně byste chtěli dostat hodnotu na 120, nebo dokonce na 110. Samotné borůvky vás tedy nemusí vyléčit. Nicméně skutečnost, že můžete získat klinicky významné zlepšení tohoto vražedného onemocnění pouze tím, že přidáte do své stravy jedinou věc, to je skutečně působivé.
Bylo by větší množství lepší? Co dvojnásobná dávka, asi tak dva šálky borůvek denně? Došlo ke stejně významnému poklesu, ale nezdálo se, že by byl účinek větší. Takže jeden šálek by měl stačit. Dokonce i méně může fungovat. Nikdy to nebylo testováno.
Doposud bylo provedeno celkem pět intervenčních studií o účincích suplementace borůvek na krevní tlak. Pokud dáte všechny ty studie dohromady, nevykazují žádnou klinickou účinnost. Počkat, počkat, jak to? Právě jsem vám ukázal dvě studie, které prokázaly skvělé účinky. Vybral jsem si snad jen ty, které se mi hodily? No, pokud se podíváte pozorně na ty dvě studie s borůvkami, které se jevily jako účinné, tak v těchto pokusech byl borůvkový prášek připraven s pomocí vody; jednoduše ho smíchali s vodou. Naopak ve studiích, kde borůvky neprokázaly významný účinek, byly podávány s jogurtem nebo jako smoothie s odstředěným mlékem.
Pokud si vzpomínáte na mé starší video vydané asi před osmi lety, tak absorpce živin z bobulovitého ovoce může být mléčnými výrobky blokována. Smíchejte jahody s vodou a dostanete krásný nárůst fytonutrientů v krevním řečišti během několika hodin po konzumaci. Pokud si místo toho dáte jahody se smetanou, tedy smícháte stejné množství jahod s mlékem, podstatně méně z prospěšných látek se dostane do vašeho krevního oběhu. Zdá se, že inhibiční účinky mléka jsou způsobeny interakcí mezi pigmenty z ovoce a mléčnými bílkovinami. Děje se to i s borůvkami? Pojďme to zjistit.
Je těžké udržet to napínavé, když už titulek prozrazuje všechno. Každopádně je to tak, mléko skutečně narušuje antioxidační kapacitu borůvek. Dobrovolníci snědli šálek a půl borůvek s vodou nebo mlékem. Mléko zablokovalo absorpci některých fytoživin, ale jiných ne. Opravdu na tom tedy tolik záleží? Tady jsou nárůsty hladin v krevním řečišti po konzumaci borůvek s vodou a tady vidíte, kolik bylo absorbováno z borůvek s mlékem. Dobře, je to méně, ale podívejme se, co se stalo s celkovou antioxidační kapacitou krevního řečiště. Dejte si borůvky s vodou a antioxidační kapacita vaší krve vystřelí nahoru během jedné hodiny a zůstává zvýšená i o pět hodin později. Dobře, takže s mlékem byste očekávali, že by byl nárůst menší, viďte? S tím bych souhlasil; nejen, že je menší, hladina se může dostat ještě níž, než na vaši výchozí hodnotu. Právě jste snědli misku borůvek, ale stejně jste skončili s menší antioxidační kapacitou těla, protože jste je jedli s mlékem. Není divu, že míchání borůvek s jogurtem nebo mlékem může snížit přínosy ve snižování krevního tlaku.
Zajímavé je, že plnotučné mléko může absorpci živin potlačovat nejvíce. Je to podobné, jako s efektem přidaného mléka do čaje. In vitro naměřené snížení antioxidační kapacity plnotučným mlékem bylo oproti odstředěnému mléku dvojnásobné. Je to zvláštní, protože jsme si vždycky mysleli, že viníkem byla mléčná bílkovina. Naznačuje nám to, že i mléčný tuk může být nějakým způsobem zapojen do blokování vstřebávání živin.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Cassidy A, Bertoia M, Chiuve S, Flint A, Forman J, Rimm EB. Habitual intake of anthocyanins and flavanones and risk of cardiovascular disease in men. Am J Clin Nutr. 2016;104(3):587-94.
- Cassidy A, O'reilly ÉJ, Kay C, et al. Habitual intake of flavonoid subclasses and incident hypertension in adults. Am J Clin Nutr. 2011;93(2):338-47.
- Johnson SA, Figueroa A, Navaei N, et al. Daily blueberry consumption improves blood pressure and arterial stiffness in postmenopausal women with pre- and stage 1-hypertension: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. J Acad Nutr Diet. 2015;115(3):369-77.
- Basu A, Du M, Leyva MJ, et al. Blueberries decrease cardiovascular risk factors in obese men and women with metabolic syndrome. J Nutr. 2010;140(9):1582-7.
- Zhu Y, Sun J, Lu W, et al. Effects of blueberry supplementation on blood pressure: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. J Hum Hypertens. 2017;31(3):165-171.
- Xiao D, Sandhu A, Huang Y, Park E, Edirisinghe I, Burton-freeman BM. The effect of dietary factors on strawberry anthocyanins oral bioavailability. Food Funct. 2017;8(11):3970-3979.
- Serafini M, Testa MF, Villaño D, et al. Antioxidant activity of blueberry fruit is impaired by association with milk. Free Radic Biol Med. 2009;46(6):769-74.
Image credit: Veganbaking.net via Wikimedia. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.