Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Pro získání příznivých účinků flavonoidů jablka před konzumací neloupejte
Vědci testovali loupaná i neloupaná jablka a špenát ve schopnosti ovlivňovat funkci cév.
Pravidelná konzumace jablek může přispět ke snížení rizika předčasného úmrtí. Mírná konzumace jablek, což znamená asi 1-2 jablka týdně, byla spojena se snížením rizika úmrtí na všechny příčiny o 20 %. Lidé, kteří jedí jedno jablko denně, měli toto riziko nižší o 35 %.
Často mě uslyšíte mluvit o nižším nebo vyšším riziku úmrtí. Ale co to znamená? Nemá nakonec každý stoprocentní jistotu, že jednou zemře? Pojďme se podívat na pár křivek přežití, abychom si to mohli vizualizovat. Pokud například budete po delší časový úsek sledovat tisíce starších žen, pak můžete spatřit křivku přežití podobnou této. Na začátku jsou naživu všechny ženy, ale během 15 let zemře skoro polovina. Dobře, ale toto je křivka přežití těch, kteří zřídka, pokud vůbec, jedí jablka. Sní jich méně než 20 ročně. Lidé konzumující v průměru půl jablka denně na druhou stranu umírali v této míře. Za stejné časové období zemřelo zhruba jen 40 % sledovaných. A ti, kteří jedli jablko denně, jedno malé jablko, nebo asi čtvrtinu velkého jablka, na tom byli ještě lépe – žili ještě déle.
Proč tomu tak je? Vypadá to, že jablka se nepojí ani tak s očima, jako spíše se zdravím tepen. Už zlomek jablka denně je spojen se snížením rizika závažné kalficikace hlavních tepen o 24 %. Jde o ukazatel cévního onemocnění. Pokud si říkáte, že jablka jsou přece zdravá, protože jde o ovoce, nic zvláštního, tak pak vás možná zaujme, že podobný účinek vědci nenašli u hrušek, pomerančů ani banánů.
Obě tyto studie byly provedeny na ženách, ale podobný účinek byl zjištěn také u mužů – s konzumací jablek a cibule. Domníváme se, že za tím stojí flavonoidy, přirozeně se vyskytující fytoživiny, kterých je v jablkách hojnost. Myslíme si, že flavonoidy zlepšují funkci tepen a snižují krevní tlak, což vede ke zlepšení průtoku krve vaším tělem a mozkem, čímž se snižuje riziko srdečních chorob a mrtvice. Skutečnost se však ukáže jedině testováním.
Když jsem poprvé viděl tento dokument o testování jablek bohatých na flavonoidy, předpokládal jsem, že někdo cíleně šlechtil, nebo geneticky upravil nějaké speciální jablko. Jenže ne. Jablko s vysokým obsahem flavonoidů bylo obyčejné jablko se slupkou. Jablko s nízkým obsahem flavonoidů, se kterým ho porovnávali, bylo to stejné jablko, ale oloupané.
Během příštích tří hodin se hladiny flavonoidů v krevním řečišti zvýšily v porovnání s druhou skupinou právě u konzumentů jablek se slupkou. To se shodovalo s výrazně zlepšenou funkcí tepen při porovnání obou skupin. Vědci došli k závěru, že nižší riziko kardiovaskulárních chorob při vyšší konzumaci jablek je s největší pravděpodobností způsobeno vysokou koncentrací flavonoidů v jablečné slupce, které zlepšují funkci tepen. Popravdě by to však mohlo být čímkoliv jiným obsaženým ve slupce. Víme jen to, že jablečné slupky jsou pro nás obzvláště prospěšné, zlepšují funkci tepen a snižují krevní tlak.
Dokonce i v porovnání se špenátem? Dejte někomu asi tři čtvrtiny šálku vařeného špenátu a během dvou až tří hodin mu krevní tlak poklesne. Když místo toho někomu podáte jablko s porcí slupky navíc, účinek bude podobný.
Vědci dospěli k závěru, že jablka a špenát téměř okamžitě zlepšují funkci tepen a snižují krevní tlak. Co je na těchto výsledcích příjemné, je to, že mluvíme o nezpracovaných potravinách, nikoliv o nějakém doplňku stravy nebo výtažku. Poznatky lze proto jednoduše převést do praxe, přičemž náklady této metody jsou nízké a metoda nám pomůže snížit kardiovaskulární riziko u obecné populace.
Mám v plánu vydat další videa zabývající se jinými přírodními a levnými metodami prevence i léčby našich největších zabijáků; mějte proto oči otevřené, ale svá jablka nechávejte slupkou zahalená.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Hodgson JM, Prince RL, Woodman RJ, et al. Apple intake is inversely associated with all-cause and disease-specific mortality in elderly women. Br J Nutr. 2016;115(5):860-7.
- Bondonno NP, Lewis JR, Prince RL, et al. Fruit Intake and Abdominal Aortic Calcification in Elderly Women: A Prospective Cohort Study. Nutrients. 2016;8(3):159.
- Knekt P, Jarvinen R, Reunanen A, Maatela J. Flavonoid intake and coronary mortality in Finland: a cohort study. BMJ. 1996;312(7029):478-81.
- Bondonno NP, Bondonno CP, Blekkenhorst LC, et al. Flavonoid-Rich Apple Improves Endothelial Function in Individuals at Risk for Cardiovascular Disease: A Randomized Controlled Clinical Trial. Mol Nutr Food Res. 2018;62(3).
- Rees A, Dodd GF, Spencer JPE. The Effects of Flavonoids on Cardiovascular Health: A Review of Human Intervention Trials and Implications for Cerebrovascular Function. Nutrients. 2018;10(12).
- Bondonno CP, Yang X, Croft KD, et al. Flavonoid-rich apples and nitrate-rich spinach augment nitric oxide status and improve endothelial function in healthy men and women: a randomized controlled trial. Free Radic Biol Med. 2012;52(1):95-102.
Image credit: Alexandra via pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video