Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč je prevence lepší než léčba
Více lidí by bylo otevřenější změnám jídelníčku a životního stylu, kdyby věděli, jak málo jim ve skutečnosti dokáže pomoci moderní medicína v boji s chronickými nemocemi.
Ano, trocha prevence je mnohem cennější než kopa léků, ale kopa léků zase není tak moc. Proč měnit svou stravu a životní styl, když můžeme jednoduše počkat a nechat moderní medicínu, aby nás opravila? Již dříve jsem poznamenal, že pacienti mají sklon přehnaně nadhodnocovat schopnost skríninku rakoviny a léků, např. těch na snížení hladiny cholesterolu, v prevenci onemocnění. Až tak, že když bylo pacientům řečeno, jak málo by jim to ve skutečnosti pomohlo, 90 % z nich uvedlo, že by se ani neobtěžovali takové léky brát.
Důvod, proč bychom měli jíst zdravěji, spíše než jen spoléhat na lékařskou nápravu, je ten, že stejná přehnaná důvěra může existovat i v případě léčby. V rozsáhlé studii zahrnující více než 200 000 dalších studiích vědci zjistili, že sice ano, léky a léčebné procedury mohou určitě pomoci, ale opravdu zásadní účinky s rozsáhlou podporou podstatných důkazů se zdají být v medicíně ojedinělé a zásadní změny v úmrtnosti, které by lidem podstatně prodloužily život, téměř neexistují. Jsme velmi užiteční při zlomeninách a léčbě infekcí, ale u chronických onemocnění – naší hlavní příčiny úmrtí a postižení – moderní medicína nemá moc co nabídnout, a někdy může dokonce nadělat více škody než užitku.
Ve svém projevu „Jak se vypořádat s hlavními příčinami úmrtí“ jsem poznamenal, že vedlejší účinky léků na předpis zabíjejí každoročně asi 100 000 Američanů, čímž se lékařská péče stala šestou hlavní příčinou smrti ve Spojených státech. Ale to zahrnuje pouze smrt způsobenou léky, které byly užívány podle předpisu. Dalších 7 000 úmrtí nastává z užívání mylně podaných léků, 20 000 úmrtí z jiných chyb v nemocnicích. Nemocnice jsou nebezpečná místa. Dalších 80 000 z nás umírá na infekce získané v nemocnici, nejnovější odhady jsou 99 000 úmrtí.
Ale můžete opravdu vinit lékaře za tato úmrtí? Můžete, když si nemyjí ruce. Od 40. let 19. století víme, že infekcím získaným v nemocnici zabráníme nejlépe mytím rukou, ovšem to dodržuje málokdy více jak 50 % zdravotníků – a lékaři jsou ze všech nejhorší. Dokonce i na jednotce intenzivní péče, a to i tehdy, když tam vylepíte nápisy, které upozorňují na vysoká rizika, si ruce umyje méně než čtvrtina lékařů. Mnoho lékařů reagovalo na strašné údaje o úmrtnosti v důsledku lékařské chyby nevěřícně, obávali se, že takové informace by mohly podkopat důvěru veřejnosti. Ale pokud si doktoři ještě stále nemyjí ruce, jakou důvěru si vůbec zasloužíme?
Můžete jít na jednoduchou operaci a vyjít z ní s život ohrožující infekcí, nebo z ní nevyjít vůbec. A 12 000 lidí ročně zemře v důsledku operací, které v první řadě nebyly vůbec nutné. Pro ty, kteří průběžně sčítali, to je 225 000 lidí, kteří zemřeli z iatrogenních příčin, což znamená smrt zaviněná lékařem, neboli úmrtí na lékařskou péči. A to zahrnuje většinou jen pacienty v nemocnici. V ambulantním prostředí mohou nepříznivé účinky poslat do nemocnic miliony lidí a vyústit možná v dalších 199 000 úmrtí. A to nezahrnuje všechny ty, kteří nejsou smrtelně zraněni, jako sorry, omylem jsme vám amputovali špičku penisu.
A tyto odhady jsou spíš nižší. Národní lékařská akademie odhaduje, že smrt pramenící z lékařské chyby se může týkat až 98 000 Američanů. To by nás dostalo na 284 000 úmrtí ročně. Ale i kdybychom se drželi nižšího odhadu, lékařská profese zřejmě představuje třetí nejčastější příčinu úmrtí ve Spojených státech. Jedná se o onemocnění srdce, rakovinu – a pak o mě, lékaře.
Jeden respondent poukázal na to, že bylo zavádějící nazývat medicínu třetí nejčastější příčinou smrti, protože mnoho z těch, které zabijeme, měli zároveň srdeční onemocnění nebo rakovinu. Lékaři tu, víte, nelikvidují zdravé lidi. Zabíjeni jsou pouze ti, kteří berou léky, ať už v důsledku chyby lékaře nebo na vedlejší účinky. Musíte se dostat do nemocnice, aby vás mohl zabít nemocniční omyl.
Přesně! To je důvod, proč je medicína životního stylu tak důležitá. Nejčastějšími důvody, proč lidé berou léky nebo jsou v nemocnicích, jsou totiž nemoci, kterým lze předcházet zdravou výživou a životním stylem, jak jsem již probral. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout nežádoucím účinkům lékařské péče, je vůbec neonemocnět.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- T V Pereira, R I Horwitz, J P Ioannidis. Empirical evaluation of very large treatment effects of medical interventions. JAMA. 2012 Oct 24;308(16):1676-84.
- B Starfield. Is US health really the best in the world? JAMA. 2000 Jul 26;284(4):483-5.
- Y Ishida. Deficiencies in US medical care. JAMA. 2000 Nov 1;284(17):2185; author reply 2186-7.
- K Gilbert, C Stafford, K Crosby, E Flemming, R Gaynes. Does hand hygiene compliance among health care workers change when patients are in contact precaution rooms in ICUs? Am J Infect Control. 2010 Sep;38(7):515-7.
- R Nasr, SL Traboulsi, R Rami, A Ghaida, J Bakhach. Iatrogenic Penile Glans Amputation: Major Novel Reconstructive Procedure. Case Reports in Urology Volume 2013 (2013).
- L L Leape, D M Berwick. Five years after To Err Is Human: what have we learned? JAMA. 2005 May 18;293(19):2384-90.
- R M Klevens, J R Edwards, C L Jr Richards, T C Horan, R P Gaynes, D A Pollock, D M Cardo. Estimating health care-associated infections and deaths in U.S. hospitals, 2002. Public Health Rep. 2007 Mar-Apr;122(2):160-6.
- B Hudson, A Zarifeh, L Young, J E Wells. Patients' expectations of screening and preventive treatments. Ann Fam Med. 2012 Nov-Dec;10(6):495-502.
- P N Trewby, A V Reddy, C S Trewby, V J Ashton, G Brennan, J Inglis. Are preventive drugs preventive enough? A study of patients' expectatio n of benefit from preventive drugs. Clin Med. 2002 Nov-Dec;2(6):527-33.
- S N Weingart, R M Wilson, R W Biggerd, B Harrison. Epidemiology of medical error. BMJ. 2000 Mar 18;320(7237):774-7.
Images thanks to Mark Kilner via Flickr.