Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč lékaři stále zavádějí stenty, když vůbec nefungují?
Studie opakovaně ukazují, že lékaři mají tendenci činit pro pacienty různá klinická rozhodnutí podle toho, kolik dostanou osobně zaplaceno.
V roce 2007 jsme se na základě studie COURAGE dozvěděli, že angioplastika a stenty nesnižují riziko úmrtí nebo srdečního infarktu, ale zdálo se, že to pacienti nepochopili. Pouze 1 procento z nich si uvědomuje, že to nepřináší žádný přínos pro úmrtí nebo srdeční infarkt. Možná proto, že většina kardiologů se o této drobné skutečnosti náhodou nezmínila. Lze si představit, že kdyby pacienti skutečně pochopili, že jediné, co dostávají, je symptomatická úleva, že by méně často šli pod nůž. Ale pak, o deset let později, byla zveřejněna studie ORBITA, která ukázala, že i příslib úlevy od symptomů byl iluzí.
Důsledky jsou hluboké a dalekosáhlé. Především výsledky jednoznačně ukázaly, že angioplastika a stenty u stabilních srdečních onemocnění nepřinášejí žádné výhody. Pacienti by v podstatě riskovali poškození bez jakéhokoli přínosu; je tedy těžké si představit scénář, kdy by se plně informovaný pacient rozhodl pro invazivní zákrok zbytečně. Vzpomínáte si na formulář souhlasu se stentem? Nyní vypadá takto.
Je tedy studie ORBITA posledním hřebíčkem do rakve pro stenty v situacích, které nejsou urgentní? Redakční článek v časopise Cardiovascular Revascularization Medicine s tím nesouhlasí a poukazuje na rozsáhlé zmírnění anginy pectoris, ke kterému došlo v obou ramenech. Jinými slovy, „stenty pomohly“ (i když falešná operace bez stentů pomohla stejně. Takže hele, když dám pacientovi stent a on má prospěch z „placebo efektu“, kdo jsem já, abych tento prospěch z této v uvozovkách „léčby“ rušil? Tak proč nedělat falešné operace? Zavedení stentu může vyjít tak na 40 000 dolarů. Bylo by levnější to prostě celé zfalšovat. Důvodem, proč bychom neměli lidem dál volitelně zavádět stenty, je počet mrtvých. Při zavádění stentu dochází u 2 % pacientů ke krvácení nebo poškození cév a další 1 % umírá nebo dostává infarkt či mrtvici. A pak, protože máte něco zaseknutého v hrudníku, 3 procenta pacientů mají krvácivou příhodu z léků na ředění krve, které musíte užívat, nebo léky na ředění krve nefungují a stent se ucpe a způsobí infarkt.
Proč se stále provádí, když nejenže nemáme žádné důkazy o přínosu, ale v mnoha případech máme výslovné důkazy o tom, že přínos není žádný? Jedním ze zdrojů odporu může být veškerý finanční zisk. Tyto zákroky vydělávají nemocnicím spoustu peněz. Nečekejte, že budou v dohledné době propagovat změnu životního stylu, ani že lékaři rychle opustí postup, který se zdá být smysluplný a podporuje jejich příjmy. Je to tak jednoduché? Je to ten slavný citát Uptona Sinclaira o tom, že „[j]e těžké přimět člověka, aby něčemu rozuměl, když jeho plat závisí na tom, že tomu nerozumí“? Myslíte, že je to jen cynismus? Zeptejme se samotných lékařů.
Tisíce lékařů se zúčastnilo průzkumu a 70 % z nich se domnívalo, že lékaři poskytují zbytečné zákroky, když na nich vydělávají. Tomu věří i samotní lékaři. A data to potvrzují. Bylo prokázáno, že lékaři dělají u pacientů různá klinická rozhodnutí podle toho, kolik dostanou zaplaceno. Například při rozhodování, jakou chemoterapií léčit rakovinu prsu, může zvýšení marže lékaře o 10 % přinést až 177% zvýšení pravděpodobnosti výběru jednoho léku namísto jiného.
To může být důvod, proč císařské řezy častěji provádějí ziskové nemocnice ve srovnání s neziskovými. Operace na zakázku. Plaťte chirurgům za každý zákrok a můžete zvýšit počet operací o 78 procent. Mohlo by to vysvětlit, proč provádíme o 101 procent více angioplastik než kterákoli jiná bohatá země? Studie o finančních pobídkách lékařů a volbě léčby při léčbě infarktu zjistila, že skutečně reagují na platby, a to v poměrně velkém rozsahu. Bezpodmínečně se zdá, že plány, které lékařům platí více za invazivnější léčbu, vedou k invazivnějším zákrokům. Může tedy být skutečně zcela běžné, že pacienti dostávají různé léčebné postupy podle toho, zda lékař dostává zaplaceno za každý zákrok.
Jeden z mých hrdinů, doktor Caldwell Esselstyn - který se vždy snaží vidět v lidech to nejlepší - se dokonce musel zhroutit a připustit, že kompenzace může hrát roli poté, co se objevily důkazy, že lékaři utrácejí miliony za zbytečné implantace stentů: lékaři jako Mark Midei, který jich zavedl 30 za jediný den. To by mohlo být jako vyúčtování za milion dolarů. Na důkaz vděčnosti mu obchodní zástupce společnosti vyrábějící stenty utratil 2 000 dolarů a koupil mu celé pomalu uzené prase, broskvový koláč a všechny přílohy.
Jsme jedinou vyspělou zemí, kde se zdravotní péče poskytuje tímto způsobem, vysvětlil primář kardiovaskulární medicíny na Clevelandské klinice. „Ekonomické pobídky jsou prostě příliš silné.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Boden WE, O'Rourke RA, Teo KK, et al. Optimal medical therapy with or without PCI for stable coronary disease. N Engl J Med. 2007;356(15):1503-16.
- Whittle J, Fyfe R, Iles RD, Wildfong J. Patients are overoptimistic about PCI. BMJ. 2014;348:g5613.
- Goff SL, Mazor KM, Ting HH, Kleppel R, Rothberg MB. How cardiologists present the benefits of percutaneous coronary interventions to patients with stable angina: a qualitative analysis. JAMA Intern Med. 2014;174(10):1614-21.
- Kawasuji M. Clinical evidence versus patients' perception of coronary revascularization. Surg Today. 2013;43(4):347-52.
- Al-Lamee R, Thompson D, Dehbi HM, et al. Percutaneous coronary intervention in stable angina (ORBITA): a double-blind, randomised controlled trial. Lancet. 2018;391(10115):31-40.
- Brown DL, Redberg RF. Last nail in the coffin for PCI in stable angina? Lancet. 2018;391(10115):3-4.
- Warriner DR, O'Sullivan JW. Has too much cardiology been sent into the appropriateness ORBITA? BMJ Evid Based Med. 2018;23(2):48-9.
- Krumholz HM. Informed consent to promote patient-centered care. JAMA. 2010;303(12):1190-1.
- King SB 3rd. The ORBITA Trial: What Does It Mean for Practice?. Cardiovasc Revasc Med. 2018;19(4):397-8.
- Kolata G. ‘Unbelievable’: heart stents fail to ease chest pain. The New York Times. November 2, 2017.
- Esselstyn CB. A plant-based diet and coronary artery disease: a mandate for effective therapy. J Geriatr Cardiol. 2017;14(5):317-20.
- Rothberg MB. PCI for stable angina: A missed opportunity for shared decision-making. Cleve Clin J Med. 2018;85(2):105-21.
- Brown DL, Redberg RF. Continuing Use of Prophylactic Percutaneous Coronary Intervention in Patients With Stable Coronary Artery Disease Despite Evidence of No Benefit: Déjà Vu All Over Again. JAMA Intern Med. 2016;176(5):597-8.
- Rothberg MB. Coronary artery disease as clogged pipes: a misconceptual model. Circ Cardiovasc Qual Outcomes. 2013;6(1):129-32.
- Dyer O. The challenge of doing less. BMJ. 2013;347:f5904.
- Lyu H, Xu T, Brotman D, et al. Overtreatment in the United States. PLoS One. 2017;12(9):e0181970.
- Shen J, Andersen R, Brook R, Kominski G, Albert PS, Wenger N. The effects of payment method on clinical decision-making: physician responses to clinical scenarios. Med Care. 2004;42(3):297-302.
- Epstein AJ, Johnson SJ. Physician response to financial incentives when choosing drugs to treat breast cancer. Int J Health Care Finance Econ. 2012;12(4):285-302.
- Hoxha I, Syrogiannouli L, Luta X, et al. Caesarean sections and for-profit status of hospitals: systematic review and meta-analysis. BMJ Open. 2017;7(2):e013670.
- Shafrin J. Operating on commission: analyzing how physician financial incentives affect surgery rates. Health Econ. 2010;19(5):562-80.
- Coey D. Physicians’ Financial Incentives and Treatment Choices in Heart Attack Management. Quant Econ J. 2015;6(3):703-48.
- Esselstyn CB Jr. Defining an Overdue Requiem for Palliative Cardiovascular Medicine. Am J Lifestyle Med. 2016;10(5):313-7.
- Devi S. US physicians urge end to unnecessary stent operations. Lancet. 2011;378(9792):651-2.
- Harris G. Doctor faces suits over cardiac stents. The New York Times. December 5, 2010.