Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč stárneme?
Bakterie objevená na Velikonočním ostrově v sobě může skrývat klíč k příslovečné fontáně mládí, jelikož vytváří rapamycin, který potlačuje činnost hnacího motoru stárnutí, enzymu TOR.
Zní to jako science fiction. Bakterie v lahvičce s hlínou, která byla vzata z tajemného ostrova, vytvářejí sloučeninu, která prodlužuje život, a ne v tradičním lékařském smyslu. Díky pokrokům v moderní medicíně žijeme sice déle, ale dosahujeme toho vlastně prodloužením období umírání. Jinými slovy, žijeme sice delší životy, ty jsou ale naplněné více nemocemi.
Dříve jsme umírali tady, ale díky lékařské intervenci nyní umíráme tady. Takže klasická medicína zvyšuje počet starých lidí se špatným zdravotním stavem. V ideálním případě bychom však prodlužovali délku života zpomalováním stárnutí, abychom zpožďovali nástup zhoršování zdravotního stavu.
A to je to, co se zdá, že tohle dělá. Říkají tomu rapamycin – je pojmenovaný po Velikonočním ostrově, kterému místní obyvatelé říkají Rapa Nui. Omezuje enzym nazývaný TOR, což je zkratka pro „target of rapamycin“ (cíl rapamycinu), který může být hlavním determinantem délky života a stárnutí. Působení TOR bylo připodobněno k motoru rychlého auta bez brzd.
Stárnutí může být spíše než k pomalému rezivění připodobněno k rychle jedoucímu automobilu, které vjíždí do zóny dospělosti, kde je přikázana nižší rychlost, a které samo sebe poškozuje, protože není ochotno a schopno zpomalit. Proč nemají živé organismy brzdy? Protože je nepotřebují. Ve volné přírodě zvířata nežijí tak dlouho, aby zažívala stárnutí. Většina z nich dokonce zemře, ještě než dosáhne dospělosti. Ještě pár století nazpět dosahovala průměrná délka života v Londýně méně než 16 let.
Živé bytosti proto musí růst tak rychle, jak to jen jde, aby se stačily rozmnožit dříve, než v důsledku vnějších příčin přijdou o život. Nejlepší strategií se tak podle evoluční teorie zdá být běh plnou rychlostí; když však proběhneme cílovou čarou, když vyhrajeme závod a předáme svoji genetickou výbavu, ještě stále se snažíme udržovat tempo, které je neudržitelné. A to díky tomuto enzymu TOR, který je v našem dětství motorem růstu, ale v dospělosti o něm můžeme uvažovat jako o motoru stárnutí. Příroda jednoduše vybírá nejjasnější plamen, který naopak vrhá nejtemnější stín.
Někdy však i v našem mládí potřebují naše těla ubrat plyn. V lidské historii neexistovaly obchody s potravinami, občasné hladomory nebyly ničím zvláštním. A tak museli i mladí lidé někdy zpomalit, nebo by se nikdy nedostali ani do reprodukčního věku. Takže jsme vyvinuli jeden brzdný mechanismus. Způsob, jak omezování kalorií prodlužuje životnost, se zdá být hlavně prostřednictvím inhibice TOR.
Když je dostatek potravy, zvyšuje se aktivita TOR, čímž vybízí buňky v našem těle k dělení. Když TOR zjistí, že je jídlo vzácné, přesune tělo do režimu zachování, zpomaluje dělení buněk a spustí proces zvaný autofagie, z řeckého auto, což znamená „sám“, fagein zase znamená „jíst“. Autofagie znamená jíst sám sebe. Naše tělo si uvědomuje, že v okolí není mnoho jídla a začne procházet buňkami, kde hledá něco, co nepotřebujeme. Vadné proteiny, nefunkční mitochondrie, věci, které nám už neslouží. Naše tělo takto čistí dům. Vyhodí všechny odpadky a recykluje je do pohonných hmot nebo nových stavebních materiálů, které obnovují naše buňky.
Takže se o omezování kalorií prohlašovalo, že je to pramen mládí. Potenciální přínosy tohoto dietního režimu pro zdraví a dlouhověkost mohou být četné, ale příznaky mohou zahrnovat pokles krevního tlaku na příliš nízký, ztrátu libida, menstruační nepravidelnosti, neplodnost, ztrátu kostní hmoty, citlivost na chlad, ztrátu síly, pomalejší hojení ran a změny psychiky, jako je deprese, emoční odtažitost a podrážděnost. A vy jen pořád chodíte kolem a celou dobu hladovíte. Musí existovat nějaké lepší řešení, které představím v dalším videu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- R Zoncu, A Efeyan, D M Sabatini. mTOR: from growth signal integration to cancer, diabetes and ageing. Nat Rev Mol Cell Biol. 2011 12(1):21 - 35.
- M V Blagosklonny. Aging is not programmed: genetic pseudo-program is a shadow of developmental growth. Cell Cycle. 2013 12(24):1–7.
- S C Johnson, P S Rabinovitch, M Kaeberlein. mTOR is a key modulator of ageing and age-related disease. Nature. 2013 493(7432):338 - 345.
- M V Blagosklonny. Why human lifespan is rapidly increasing: Solving longevity riddle with revealed-slow-aging hypothesis. Aging (Albany NY). 2010 2(4):177 - 182.
- M V Blagosklonny. TOR-driven aging: Speeding car without brakes. Cell Cycle. 2009 8(24):4055 - 4059.
- L Fontana, T E Meyer, S Klein, J O Holloszy. Long-term low-calorie low-protein vegan diet and endurance exercise are associated with low cardiometabolic risk. Rejuvenation Res 2007. 10(2):225 - 234.
- B A Dar, M A Dar, S. Bashir. Calorie Restriction the Fountain of Youth. Food Nutr Sci. 2012 3(11):1522 - 1526.
- R Pallavi, M Giorgio, P G Pelicci. Insights into the beneficial effect of caloric/ dietary restriction for a healthy and prolonged life. Front Physiol. 2012 3:318.
- A J Dirks, C Leeuwenburgh. Caloric restriction in humans: potential pitfalls and health concerns. Mech Ageing Dev. 2006 127(1):1 - 7.
- C Vézina, A Kudelski, SN Sehgal. Rapamycin (AY-22,989), a new antifungal antibiotic. I. Taxonomy of the producing streptomycete and isolation of the active principle. J Antibiot (Tokyo). 1975 28(10):721 - 726.
Images thanks to Larry Johnson via flickr, and Hhooper1 via Wikimedia