
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Proč vlasy šedivějí?
Stejně jako u vitiliga v kůži, hromadění peroxidu vodíku ničí pigmentové buňky ve vlasových folikulech.
V této dvoudílné sérii o šedivění vlasů se spolu podíváme na důvody, proč vlasy šediví, jakou roli hrají geny, a co proti tomu můžeme dělat.
Šedivění vlasů je jedna z nejviditelnějších známek stárnutí. Existuje pro něj i odborný latinský název, o kterém jsem nikdy neslyšel, „canities“. Poprvé, když jsem to slovo uviděl, špatně jsem ho přečetl a lámal si hlavu nad tím, co mají šedé vlasy společného se zubařstvím. Šedé vlasy vlastně nejsou bílé, ale velmi světle žluté kvůli obsahu proteinu keratinu. Stejně jako lední medvědi i vlasy vypadají bíle díky tomu, jak se od nich odráží světlo. A proč vlasy vůbec obsahují pigmenty?
Někteří říkají, že možná kvůli detoxikaci, jelikož přírodní toxiny jako těžké kovy se váží na pigment melanin, a s ním jsou vylučovány z těla během růstu vlasových vláken. Proto můžeme odhadnout něčí konzumaci ryb podle obsahu rtuti v ústřižcích dětských vlasů. Proto může být analýza obsahu rtuti ve vlasech vhodná u žen před otěhotněním, pokud jedí hodně ryb. A proto hladiny rtuti ve vlasech lidí konzumujících rostlinnou stravu bývají až desetkrát nižší, než u lidí konzumujících byť jen občasně ryby. Během tří měsíců od přechodu na rostlinnou stravu hladiny rtuti, olova a kadmia v rostoucích vlasech zjevně značně poklesly, ale opětovně začaly růst, když bylo maso a vejce znovu přidáno do jídelníčku. Už dost vědeckých zajímavostí. Co způsobuje, že vlasy šediví, a co s tím můžeme dělat?
Na lékařské škole se učí o tzv. pravidlu 50-50-50. Jak výrok praví, ve věku 50 let má 50 % populace nejméně 50 % vlasů šedivých. Je to však založeno na homogenní populaci převážně bělošských světlovlasých Australanech. Globální rozptyl je spíše něco jako 6-23 % lidí, kteří mají 50 % šedin po dosažení 50 let. Není to tak dobře zapamatovatelný axiom, ale vypadá to, že asi 75 % lidí ve věku 45-65 let má zhruba 25 % šedivých vlasů.
Lidé s africkým nebo asijským původem obvykle šediví méně. Běloši obecně obvykle začnou šedivět kolem 35. roku. Asiaté těsně před čtyřicítkou a Afričané okolo 45. roku. Předčasné šedivění je proto definováno jako před 20. rokem u bělochů a před 30. rokem u Afroameričanů. Pro Indii byl navržen rozhodný věk 25 let. Ať už předčasné nebo ne, co vlastně to šedivění vlasů způsobuje?
Vlasový folikul je komplexní miniaturní orgán ukotvující a tvořící jeden vlas. V základně folikulu najdeme jen 100 buněk vyrábějících pigment, které běžně obarvují právě rostoucí vlasový stvol pigmenty melaninu, které mohou vytvářet různé barvy od černé po zrzavou. Jednotlivý vlas roste po dobu asi 3,5 let, poté vypadne a na jeho místě začne růst nový vlas. Takže šedivění může začít už po deseti vlasových cyklech, ukládání pigmentu klesá, buňky generující pigment zvané melanocyty, se začnou vyčerpávat. Co je zabíjí?
Existuje porucha tvorby pigmentu zvaná vitiligo, při ní jsou melanocyty v kůži zabíjeny nahromaděným peroxidem vodíku, který se může rozkládat na toxické volné radikály. Výzkumníci to tedy kontrolovali a potvrdili, že stejně „masivní“ hladiny byly nalezeny ve starších vlasových folikulech. Odkud se ten peroxid vodíku bere? Je přirozeně generován jako vedlejší produkt syntézy melaninu. Normálně však proti němu stojí antioxidační enzym zvaný kataláza. Problémem se zdá být, že kataláza a další antioxidační obrany mohou s věkem slábnout a zanechat melanocyty zranitelné vůči vlastnímu vedlejšímu produktu tvorby pigmentu.
Naše vlastní řasy představují „záhadu před očima“. Oční řasy obvykle bývají nejtmavšími chloupky na těle a prodělávají šedivění mnohem později než ostatní chloupky. Vysvětlením je zřejmě přítomnost určitého antioxidačního proteinu, který ve vlasech chybí. Zjištění je v souladu s převládající „teorií šedivění z volných radikálů“.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Nejnovější videa

Mají doplňky vitaminu E přínos pro rakovinu, imunitu a dlouhověkost?

Dieta Daily Dozen testovaná na hubnutí

Regulační orgány tlačí na společnost Juice Plus+
