Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Program celkového zdraví pro pracoviště, který opravdu funguje
Návratnost investice do vzdělávání zaměstnanců o zdravé stravě a životním stylu.
Jak se zbavit celonárodní epidemie srdečního onemocnění? Podle Center for Science in the Public Interest (CSPI) je jedním z nejlepších přístupů k prevenci onemocnění ozdravný „program CHIP.“ Tento program nabádá lidi k větší konzumaci celistvých rostlinných potravin a snížení konzumace masa, mléčných výrobků, vajec a zpracovaných nezdravých potravin. Program CHIP je považován za přední intervenci v oblasti zdravého životního stylu zaměřenou na chronická onemocnění. Je nám k dispozici již více než 25 let a prošlo jím více než 50 000 lidí. Většina přednášek v rámci programu CHIP je organizována dobrovolníky. Ti pocházející především z církve Adventistů sedmého dne, kteří měli zájem pozitivně ovlivňovat zdraví své místní komunity. Proč adventisté? Třeba proto, že mají ve své filozofii zdraví, postavené kolem biblického pojetí lidského těla, které říká, že by s ním mělo být zacházeno jako s chrámem. Mnoho účastníků programu mezi adventisty patří. Funguje snad program tak dobře proto, že mají zúčastnění nějakou víru? To vlastně nevíme… Dokud to neotestujeme.
Vliv náboženské příslušnosti na odezvu na program CHIP. Výzkumníci zkoumali 7 000 účastníků. Přestože adventisté tvoří méně než 1 % americké populace, asi 1 z 5 účastníku programu CHIP byl členem této církve. Jak si vedli ve srovnání s nevěřícími? Výrazného snížení vybraných rizikových faktorů bylo dosaženo jak u adventistů, tak u nevěřících. Některé z dosažených poklesů byly ve skutečnosti větší u nevěřících než u adventistů. To znamená, že adventisté sedmého dne nemají monopol na dobré zdraví.
Střední třída a vzdělaní jednotlivci také ve větší míře zaplňují lekce programu CHIP. Fungoval by tento program i na populacích zasažených chudobou? To jsme nevěděli… Až doposud. Co zkusit snížit rizikové faktory chronických onemocnění u jedinců žijících na venkově v Appalachii (Appalachia je jedním z nejchudších regionů USA)? Běžnou domněnkou bylo, že k opravdovému zavázání se k účasti v programu na změnu životního stylu je nutno, aby se na jeho financování podíleli i sami účastníci. Takže pokud je program zdarma nabízen chudým komunitám, nemusely by být výsledky tak dobré. Nestalo se. Celkové klinické změny byly podobné těm, kterých bylo dosaženo při jiných čtyřtýdenních lekcích programu CHIP napříč USA. Naznačuje nám to, že program CHIP může prospívat všem lidem napříč socioekonomickou třídou, nezávisle na zdroji jeho financování. Proč ho zaměstnavatelé svým zaměstnancům sami zdarma nenabídnou, aby si ušetřili zdravotní výdaje? Výsledky programu CHIP jsou popisovány jako ty nejpůsobivější, jaké kdy byly publikovány v lékařské literatuře – z hlediska klinických přínosů i přiměřenosti nákladů.
Lee Memorial Health System, zdravotní síť na Floridě, ho nabídla některým svým zaměstnancům. Šlo vlastně o pilotní program ke zjištění návratnosti investice. Je smutné, že i pracovníci v oblasti zdravotnictví mohou mít tak špatné zdraví jako všichni ostatní. Po absolvování programu hlásili účastníci průměrný úbytek na váze 7,7 kg, pokles LDL cholesterolu o 0,5 mmol/l a u většiny účastníků došlo k normalizaci krevního tlaku. K uskutečnění programu museli vynaložit 38 tis. dolarů (cca 750 tis. Kč), následně však v příštím roce ušetřili 70 tis. dolarů (cca 1, 4 mil. Kč) díky sníženým nákladům na zdravotní péči. Zaměstnanci byli o tolik zdravější, že je se jim vynaložené finanční prostředky asi 1,8x vrátily. Nicméně studie návratnosti investice (ROI) publikované v odborně přezkoumané lékařské literatuře neexistovaly. Pak však zakročil Dexter Shurney a publikoval studii z pracoviště Vanderbilt University.
Míra skepse ve fázi plánování studie byla vysoká. Pochybovali, že bude možno realizovat aktivní zapojení do programu životního stylu, jehož hlavní zásady jsou pohyb a strava založená na rostlinných potravinách. Vanderbilt je koneckonců v Tennessee, přímo uprostřed pásu největšího výskytu infarktu. Tennessee je známo pro svá memphiská žebírka. Přesto účastníci spolupracovali natolik, že to stačilo ke zlepšení krevního cukru a cholesterolu. K příznivým změnám došlo i v subjektivním pocitu dobrého zdraví a životní pohody. Náklady na zdravotní péči byly výrazně sníženy. Téměř čtvrtina účastníků byla schopná přestat užívat 1 nebo více předepsaných léků. Finanční investice se tedy vrátila, a to v dvojnásobné výši během pouhých 6 měsíců. To nám poskytuje důkazy podporující myšlenku, že vzdělávání příslušníků populace o příznivých účincích celistvé rostlinné stravy je proveditelné a může dokonce snížit náklady na zdravotní péči.
Největší dosud provedená studie CHIP v prostředí pracoviště zahrnovala šest různých skupin zaměstnanců. Paradoxně mezi zúčastněnými firmami byla i farmaceutická společnost. Studie zahrnovala manuálně i duševně pracující zaměstnance. Nyní se podívejme, jak dopadli ti s nejhorším zdravotním stavem. Lidé, začínající s hodnotou krevního tlaku až na 170/100 mm Hg, měli na konci jen asi 140/85 mm Hg. Lidé s nejvyšším LDL cholesterolem se dočkali poklesu až o 1,5 mmol/l, respektive z 5.3 mmol/l na 3.7 mmol/l). Pokles triglyceridů byl až o 300 bodů (resp. ze 7 mmol/l na 3,4 mmol/l). Pokles v hladině krevního cukru na lačno byl až o 46 bodů (z 9,7 mmol/l na 7,2 mmol/l). Teoreticky mohl účastník začínající s vysokým krevním tlakem i cholesterolem dosáhnout snížení celkového rizika srdečního infarktu o 64-96 %. Srdeční onemocnění je náš největší zabiják.
Za cenu jednoho terénního vojenského vozidla, jak zjistil Michael Jacobson z Center for Science in the
Public Interest, by mohlo mít jakékoliv malé město vlastní program CHIP. Za náklady na 1 ponorku
nebo dotaci farmy by mohl zavést program CHIP dokonce celý stát.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Jacobson, MF. Saving 400 Lives At a Time. Nutrition Action Health Letter. Oct 2005.
- Morton D, Rankin P, Kent L, Dysinger W. The Complete Health Improvement Program (CHIP): History, Evaluation, and Outcomes. American Journal of Lifestyle Medicine. 2016;10:64-73.
- Drozek D, Diehl H, Nakazawa M, Kostohryz T, Morton D, Shubrook JH. Short-term effectiveness of a lifestyle intervention program for reducing selected chronic disease risk factors in individuals living in rural appalachia: a pilot cohort study. Adv Prev Med. 2014;2014:798184.
- Rankin P, Morton DP, Diehl H, Gobble J, Morey P, Chang E. Effectiveness of a volunteer-delivered lifestyle modification program for reducing cardiovascular disease risk factors. Am J Cardiol. 2012;109(1):82-6.
- Vogelgesang J, Drozek D, Nakazawa M, Shubrook JH. Payer source influence on effectiveness of lifestyle medicine programs. Am J Manag Care. 2015;21(9):e503-8.
- Lee Memorial Health System Employee Health Cost Reduction.
- Shurney D, Hyde S, Hulsey K, Elam R, Cooper A, Groves J. CHIP Lifestyle Program at Vanderbilt University Demonstrates an Early ROI for a Diabetic Cohort in a Workplace Setting: A Case Study. J Manag Care Med. 2012;15(4):5-15.
- Aldana SG, Greenlaw R, Diehl HA, Englert H, Jackson R. Impact of the coronary health improvement project (CHIP) on several employee populations. J Occup Environ Med. 2002;44(9):831-9.
- Kent LM, Morton DP, Ward EJ, et al. The Influence of Religious Affiliation on Participant Responsiveness to the Complete Health Improvement Program (CHIP) Lifestyle Intervention. J Relig Health. 2016;55(5):1561-73.
Image credit: chiphealth.com. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.