Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Prospívá vám kořeněné jídlo?
Ti, kdo pravidelně jedí kořeněná jídla, mají tendenci žít déle, ale je to příčina a následek?
Většina lidí dovede vyjmenovat čtyři základní chutě: sladká, kyselá, slaná a hořká. Někteří nadšenci k nim umí přidat i "umami", ale co takhle „opomíjený chuťový vjem“ – pikantnost? Toto zdánlivé opomenutí je poněkud překvapivé, jelikož pálivé papriky patří mezi světově nejpoužívanější koření. Až jeden ze čtyř lidí na této planetě v současnosti na denní bázi konzumuje chilli papričky. Z toho vyvstává otázka: „Proč je pálivé jídlo tak oblíbené?“
Proč mají někteří rádi pálivé a užívají si něco, co na první pohled vyvolává dráždivý a možná až bolestivý pocit v ústech? Podle jedné oblíbené teorie jde o příval endorfinu. Mozek uvolní přírodní látky podobné morfiu v lécích proti bolesti. V populárním tisku o tom slyšíme často, stále však nemáme žádné přesvědčivé důkazy na podporu této teorie. Další teorií je, že jsme se je začali používat pro jejich antimikrobiální vlastnosti, před objevem chlazení, jelikož pikantní jídlo si obvykle nejraději připravují lidé žijící v teplejším podnebí. A když na to přijde, tak nás i donutí se zapotit, což naše tělo ochladí. Znovu však připomínám, že může jít jen o chuťovou preferenci.
Preference pálivého jídla se v rodinách zjevně předává. Na základě studií na dvojčatech porovnávajících preference u jednovaječných a dvojvaječných dvojčat lze říci, že genetické faktory mohou zodpovídat zhruba za půlku variace, což je podobné jako u dědičnosti preference sladkého a kyselého.
Také to může být hormonální. Výzkumníci z Francie si všimli, že zejména muži mají rádi pálivé jídlo, což je přivedlo k myšlence, že by mohlo jít o záležitost testosteronu. Vybrali proto skupinu více než sto mužů, dali jim talíř bramborové kaše a požádali je, aby si ji dochutili pálivou Tabasco omáčkou dle chuti. Před tím jim odebrali vzorek slin ke změření hladin testosteronu. A co se nestalo, muži s vyššími hladinami testosteronu si nalili více pálivé omáčky. To by mohlo pomoci vysvětlit tuto studii, která nalezla korelaci mezi konzumací chilli papriček a svalovou silou u dospělých mužů.
Mimochodem, když jsem prohlížel literaturu o testosteronu, narazil jsem na tuto studii ukazující, že mladí muži pocítí akutní pokles krevní hladiny testosteronu po vypití cukrové vody nebo syrovátkového proteinu. 12-18letí mladíci byli randomizováni k několika odměrkám proteinového prášku, nebo cukru jako ve dvou plechovkách limonády. A během 20 minut pocítili významný pokles hladin testosteronu v porovnání s kontrolní skupinou bez cukru a bez bílkovin. Nález konzistentní s nižšími hladinami testosteronu u lidí na vysoce bílkovinné a nízkosacharidové stravě.
Zpátky k papričkám, co dělá konzumace pikantního jídla s délkou našeho života? Rozsáhlá studie na půl milionu mužů a žen z Číny zjistila, že lidé pravidelně konzumující pálivé jídlo měli celkovou úmrtnost sníženou o 14 %, tedy své riziko předčasného úmrtí. Mohlo by se to projevit zhruba jako jeden rok života navíc, pokud jde o příčinný vztah.
Ti, kteří mou práci dlouhodobě sledují, už ví, že observační studie mají dva možné zádrhely. Reverzní příčinnost a přidružené matoucí faktory. Jinými slovy, možná konzumace pálivého jídla nevede k menší nemocnosti, možná nemocnost vede k menší konzumaci pálivého jídla, nemocí lidé obvykle jí nevýrazné jídlo. Nicméně zřejmý přínos přetrval i po vyloučení nemocných jedinců a lidí těsně před smrtí. Reverzní příčinnost se zde proto nejspíš neuplatní. Lidé konzumující pálivé jídlo často také pijí více tekutin. A co lidé v Číně pijí? Zelený čaj. Možná tak jde o něj? Bylo by pěkné replikovat studii v zemi, kde se nepije zelený čaj, nebo dokonce v zemi, kde se pijí nezdravé nápoje, třeba USA. A i v USA se ukázalo to stejné, 13% snížení rizika předčasného úmrtí. A ochranná spojitost přetrvala i po zohlednění americko-mexické etnicity. Jak jsem zmiňoval dříve, tito lidé mají větší dlouhověkost, nejspíše proto, že jí hodně fazolí.
To stejné v Itálii, tentokrát o 23 % nižší celková úmrtnost. To by vycházelo na dva roky života k dobru. Autoři dospěli k závěru, že drobné úpravy jídelníčku, jako přidání chilli papriček do obvyklého jídelníčku, mohou být hodnotným způsobem, jak si zlepšit zdraví.
Celkem byly provedeny čtyři studie, včetně této z Íránu. Všechny dospěly ke stejnému zjištění: značně snížené riziko předčasného úmrtí. Konzumace chilli papriček nebo černého pepře byla spojena se stejným prodloužením života jako konzumace kurkumy. A stačila špetka denně. A ti, kteří si dopřávali obojí, si vedli ještě lépe, což dává smysl, jelikož složka černého pepře zvyšuje biologickou dostupnost aktivní složky kurkumy, kurkuminu. Mám asi 50 videí o tom, proč je pro nás kurkuma tak prospěšná, ale jak by mohly váš život prodloužit chilli papričky? To zjistíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Spence C. Why is piquant/spicy food so popular? Int J Gastron Food Sci. 2018;12:16-21.
- Lawless HT. Pepper potency and the forgotten flavor sense. Food Technol. 1989;43:52-58.
- Törnwall O, Silventoinen K, Kaprio J, Tuorila H. Why do some like it hot? Genetic and environmental contributions to the pleasantness of oral pungency. Physiol Behav. 2012;107(3):381-389.
- Bègue L, Bricout V, Boudesseul J, Shankland R, Duke AA. Some like it hot: Testosterone predicts laboratory eating behavior of spicy food. Physiol Behav. 2015;139:375-377.
- Wu H, Wei M, Zhang Q, et al. Consumption of chilies, but not sweet peppers, is positively related to handgrip strength in an adult population. J Nutr Health Aging. 2016;20(5):546-552.
- Schwartz A, Hunschede S, Lacombe RJS, et al. Acute decrease in plasma testosterone and appetite after either glucose or protein beverages in adolescent males. Clin Endocrinol (Oxf). 2019;91(2):295-303.
- Lv J, Qi L, Yu C, et al. Consumption of spicy foods and total and cause specific mortality: population based cohort study. BMJ. 2015;351:h3942.
- Spiegelhalter D. Using speed of ageing and “microlives” to communicate the effects of lifetime habits and environment. BMJ. 2012;345:e8223.
- Forouhi NG. Consumption of hot spicy foods and mortality—is chilli good for your health? BMJ. 2015;351:h4141.
- Chopan M, Littenberg B. The association of hot red chili pepper consumption and mortality: a large population-based cohort study. PLoS One. 2017;12(1):e0169876.
- Bonaccio M, Di Castelnuovo A, Costanzo S, et al. Chili pepper consumption and mortality in italian adults. J Am Coll Cardiol. 2019;74(25):3139-3149.
- Hashemian M, Murphy G, Etemadi A, Abnet C, Malekzadeh R. Turmeric, pepper, cinnamon, and saffron consumption and mortality(P18-069-19). Curr Dev Nutr. 2019;3(Supplement_1):nzz039.P18-069-19.