Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Prostata vs. rostliny
Všichni muži by měli zvážit konzumaci stravy prospívající prostatě. Taková strava zahrnuje luštěniny (fazole, hrách, čočku, sóju…), určité druhy zeleniny (česnek, cibuli), určité druhy semínek (lněné) a její součástí je i vyřazení rafinovaných obilovin, vajec a drůbeže.
Podle nedávného odborného posudku je „nejvýraznější vývoj v epidemii zvětšení prostaty a příznaků dolních močových cest pro nás poznáním, že ovlivnitelné rizikové faktory životního stylu podstatně ovlivňují přirozený vývoj těchto stavů.“
Toto jsou faktory spojené se zvýšeným rizikem: obezita, cukrovka, maso a tuk. Některé jsou spojené se sníženým rizikem: pohyb, umírněná konzumace alkoholu a zelenina. Jaká zelenina? Česnek a cibule vypadají účinně. Líbí se mi, jak zde konzumentům říkají „uživatelé cibule“. Zdá se, že vařená zelenina funguje ještě lépe než syrová. Možná za tím stojí karotenoidy. I luštěniny vykazovaly ochranné účinky: hrách, fazole a boby, čočka. Lněná semínka se zdají být natolik silná, že mohou být užívána k prevenci a léčbě tohoto onemocnění.
Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná klinická studie zjistila, že fytoživiny z lněného semínka nejen zmírňují příznaky nezhoubného zbytnění prostaty, ale jejich účinnost se dokonce jevila srovnatelná s účinností léků, za které utrácíme miliardy dolarů, navíc bez vedlejších účinků. Lněná semena účinkují také proti rakovině prostaty.
Tito vědci vybrali muže, kteří měli podstoupit chirurgické odstranění prostaty. Dali jim za úkol jíst tři polévkové lžíce lněných semínek denně několik týdnů před operací. Vědci měli pochybnosti o tom, že by se nějaké účinky na biologii nádorů dostavily. Nevěřili, že naleznou rozdíl mezi skupinou léčenou lnem – stravou a kontrolní skupinou, jelikož pokus probíhal opravdu krátce. Přesto však zjistili, že došlo k výraznému zpomalení dělení rakovinných buněk a také významnému zvýšení apoptózy, řízené buněčné smrti, v tomto případě rakovinných buněk. O to jsem vám povídal již dříve. Takže tato zjištění naznačují, že lněná semínka společně s nízkotučnou stravou mohou mít vliv na biologii rakoviny prostaty.
Jen u několika věcí byl zjištěn nepříznivý vliv, výrazně zvýšené riziko onemocnění: rafinované obiloviny (třeba bílý chléb) a vejce s drůbežím masem. To se ukázalo jako ještě škodlivější než červené maso a moučníky! „Přestože jsou poznatky založené jen na pozorování a je potřeba provést další výzkum, podpora příznivých změn životního stylu nese jen málo, jestli vůbec nějaké, nevýhody. Takovouto změnou je zhubnutí, dostatek pohybu, snížení příjmu masa a tuku a zvýšení příjmu zeleniny u pacientů s nemocnou prostatou. Jde o dobrou volbu zejména proto, že tyto úpravy životosprávy mají potvrzené příznivé účinky na celkové zdraví a stav srdečně-cévního systému.“
A co dělat předtím, když ještě nejste pacient s nemocnou prostatou? „Návyky životního stylu spojené se sníženým rizikem rozvoje klinického zbytnění prostaty jsou s největší pravděpodobností prospěšné také ke snížení rizika poruch erekce, srdečně-cévního onemocnění a cukrovky. Z tohoto důvodu by měli urologové povzbuzovat všechny muže k osvojení životního stylu prospívajícího prostatě.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Parsons JK. Lifestyle factors, benign prostatic hyperplasia, and lower urinary tract symptoms. Curr Opin Urol. 2011 Jan;21(1):1-4.
- Rohrmann S, Giovannucci E, Willett WC, Platz EA. Fruit and vegetable consumption, intake of micronutrients, and benign prostatic hyperplasia in US men. Am J Clin Nutr. 2007 Feb;85(2):523-9.
- Demark-Wahnefried W, Price DT, Polascik TJ, Robertson CN, Anderson EE, Paulson DF, Walther PJ, Gannon M, Vollmer RT. Pilot study of dietary fat restriction and flaxseed supplementation in men with prostate cancer before surgery: exploring the effects on hormonal levels, prostate-specific antigen, and histopathologic features. Urology. 2001 Jul;58(1):47-52.
- Poon KS, McVary KT. Dietary patterns, supplement use, and the risk of benign prostatic hyperplasia. Curr Urol Rep. 2009 Jul;10(4):279-86.
- Zhang W, Wang X, Liu Y, Tian H, Flickinger B, Empie MW, Sun SZ. Effects of dietary flaxseed lignan extract on symptoms of benign prostatic hyperplasia. J Med Food. 2008 Jun;11(2):207-14.
- Galeone C, Pelucchi C, Talamini R, Negri E, Dal Maso L, Montella M, Ramazzotti V, Franceschi S, La Vecchia C. Onion and garlic intake and the odds of benign prostatic hyperplasia. Urology. 2007 Oct;70(4):672-6.
- Bravi F, Bosetti C, Dal Maso L, Talamini R, Montella M, Negri E, Ramazzotti V, Franceschi S, La Vecchia C. Food groups and risk of benign prostatic hyperplasia. Urology. 2006 Jan;67(1):73-9.
Images thanks to Dr. T. M. Joseph