Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Reakce průmyslu na roli viru bovinní leukémie na rakovinu prsu
Jak průmysl reagoval na odhalení, že až 37 % případů rakoviny prsu lze přisoudit vystavení viru bovinní leukémie, kravskému viru způsobujícími rakovinu, který se nachází v mléku téměř všech dobytčích stád v USA?
Jaká byla reakce na odhalení, že až 37 % případů rakoviny prsu může být způsobeno vystavením viru bovinní leukémie, tedy rakovinotvornému viru krav, který se objevuje v mléce téměř všech dojnic v USA?
Průmysl poukázal na to, že některé ženy bez rakoviny prsu virus v sobě měly také. Virus byl nalezen také v tkáních 29 % žen, které neměly rakovinu prsu. Na to výzkumníci reagovali: „Zatím.“ Může trvat i desetiletí, než nádor prsu může být zachycen mamografem. I když tedy ženy v prsu tento virus mají a cítí se naprosto v pohodě, rakovina může být přesto na obzoru. Stejně fungují i další rakovinotvorné delta retroviry. Tyto viry mohou vytvářet bílkoviny, které zasahují do mechanismu oprav DNA. Infikované buňky jsou pak náchylnější k působení karcinogenů a časem se v nich akumulují mutace. Takže bychom očekávali BLV v normální prsní tkáni i před maligními a předmaligními změnami.
Takhle to funguje u rakoviny děložního čípku. Virus způsobující onemocnění se nenachází pouze v kancerózní tkáni, ale také v prekancerózní tkáni a v normální tkáni obklopující maligní nádor. Pokud BLV skutečně způsobuje tisíce případů rakoviny prsu každý rok, pak by vzhledem k jeho retrovirové příslušnosti možná nějaká antiretrovirová terapie, jako jsou třeba léky proti AIDS, mohla být schopná viru čelit. Nejlepší však je, vůbec se nenakazit.
Odvětví skotu se zdálo být více znepokojeno případným poklesem spotřebitelské důvěry než samotnou rakovinou spotřebitelů. Oddělení pro vztahy s veřejností mají velké obavy, že mohou být skutečně nuceni nějakým způsobem dostat tyto nemoci mléčného skotu pod kontrolu, a hlavně, jak na to asi bude reagovat veřejnost. Jak by takové „kontrolování“ vypadalo?
BLV je virus přenášený krví. No počkat, jak se tedy šíří? Půjčuje snad kráva Bessie použité injekční jehly? Ano! Krví kontaminované stříkačky s jehlou, pilky, odrohovací štípačky, značkovače, nože, kleště a kleštičky, které pracovníci mezi použitím u jednotlivých zvířat nedezinfikují. Pokud tedy pracujete na hlavách dobytka se štípačkami a pilkami, místo abyste rohy odstranili elektrickým odrohovačem (pálením), pravděpodobně přenesete nějakou krev i na další zvíře. Případně když zasouváte ruku krávě do konečníku. To je praktika, která doprovází proces umělé inseminace. Při ní dochází často ke krvácení v konečníku a pracovníci pak jdou proceduru provést rovnou další krávě.
Více než dvacet zemí úspěšně vymýtilo BLV ze svých stád změnou pracovních postupů. Naopak USA stále zůstávají zemí s epidemií BLV. Zčásti je to proto, že pracovníci dostatečně nečistí a nedezinfikují nástroje kontaminované krví. Existuje třeba praktika odstraňování nadbytečných struků na vemenu. Víte, struky navíc přece ničí estetiku krávy, takže je jemně povytáhněte z vemena a… odřízněte je pomocí nůžek. Jen se ujistěte, že nůžky pak vyčistíte, jinak byste mohli šířit virus bovinní leukémie z telete na tele, a nakonec by skončil i v něčí snídani, obědu či večeři.
Samozřejmě byste přebytečné struky vůbec nemuseli řezat, ale jak pak „vylepšíte“ vzhled jejich vemen?
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- G C Buehring, H M Shen, H M Jensen, D L Jin, M Hudes, G Block. Exposure to Bovine Leukemia Virus Is Associated with Breast Cancer: A Case-Control Study. PLoS One. 2015 Sep 2;10(9):e0134304.
- (Author unknown) Bovine Leukosis Virus (BLV) on U.S. Dairy Operations, 2007.Veterinary ServicesCenters for Epidemiology and Animal Health. APHIS Info Sheet.
- P C Bartlett, L M Sordillo, T M Byrem, B Norby, D L Grooms, C L Swenson, J Zalucha, R J Erskine. Options for the control of bovine leukemia virus in dairy cattle. J Am Vet Med Assoc. 2014 Apr 15;244(8):914-22.
- (Author unknown) Bovine Leukosis Virus Background and Best Management Practices. New York State Cattle Health Assurance Program Brochure.
- C.M. Burns, Extension Assistant, Veterinary Science, Penn State University. Calves/Young Stock Removing extra teats. Dairy Connection, Vol. 9, No. 4, December 1999. (no longer available online)
- Skjervold, H. Supernumerary Teats in Cattle. Institute of Animal Breeding and Genetics, Agricultural College of Norway, (1959), 71-74.
- AGRI-VIEW. Research links bovine leukosis, breast cancer.
- Extension.org. Bovine Leukosis Virus. Nov 2, 2015
Image thanks to Roswell Park via flickr