Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Resveratrol narušuje příznivé účinky pohybové aktivity
Výzkum resveratrolu, složky červeného vána, vypadal podle studií na hlodavcích slibně. Ale co se stalo při testu na lidech?
Pokud člověk na internetu hledá prostředky proti stárnutí, nabízí se mu široká škála možností – od hladovění až po doplňky stravy. Všechno z toho lze zakoupit, přitom účinnost ničeho není prokázána, nehledě na přehnaně vychvalující tvrzení na mnoha webových stránkách.
Pravděpodobně narazíte i na resveratrol, složku červeného vína, která získala proslulost jako možné vysvětlení takzvaného francouzského paradoxu. Ukázalo se však, že tento fenomén není nakonec tak paradoxní. Ukázalo se, že země s vysokou spotřebou vína jsou současně ty, ve kterých byla spotřeba nasycených tuků nízká, ale během posledních let se zvýšila. Nízká úmrtnost na ischemickou chorobu srdeční tak může pouze odrážet dřívější nízké úrovně konzumace nasycených tuků. Víno se jen mohlo mezi tyto faktory omylem připlést.
Přesto to pomohlo vzbudit zájem o resveratrol. Jedná se o údajně účinnou látku z červeného vína, o které jsou každodenně publikovány vědecké práce. Nicméně více než stovka těchto prací byla zpochybněna. Jeden z předních výzkumníků v oboru byl totiž shledán vinným z toho, že miliony dolarů z peněz daňových poplatníků použil k vymýšlení si a falšování dat.
Stále však zůstávají ve hře stovky studií; mohou tedy pilulky nahradit zdravou stravu? Dokonce i skupina vědců zabývajících se resveratrolem si nemyslí, že stojí za to ho doplňovat.
Zatímco údaje ze studií resveratrolu u člověka nám chybějí, vědci tvrdí, že údaje z testování na zvířatech jsou slibné a ukazují na potřebu provést další klinické studie na lidech. U hlodavců resveratrol snížil kardiovaskulární rizikové faktory, zlepšil kardiovaskulární funkci a fyzickou kapacitu a snížil zánět, což vedlo ke zlepšení vaskulárních funkcí.
Proto se jej rozhodli otestovat i na lidech, jenže zjistili přesně opačný účinek. Konkrétně se jednalo o to, že lidé užívající resveratrol a zároveň trénující přišli o příznivé účinky pohybu na krevní tlak, cholesterol a triglyceridy. Jejich tepny se více zužovaly, než roztahovaly, což vedlo k výrazně nižšímu zlepšení při zvyšování maximálního příjmu kyslíku vyvolaného tréninkem. Hlodavci na resveratrolu podávali vyšší výkon, ale u lidí, oproti placebo skupině, způsobil resveratrol 45% pokles při zvyšování maximální aerobní kapacity. Tady muži dřou jak o život, ale resveratrol jejich úsilí podkopává.
Z toho však vyvstává daleko větší problém. Myši jsou základním kamenem moderního biomedicínského výzkumu, ale systematické studie o jejich užitečnosti jsou prováděny zřídkakdy.
Tato studie byla zaměřena na zánět. Téměř 150 klinických studií na lidech, testujících léky, které vypadaly slibně při pokusech na myších, bez výjimky selhalo. Výsledek byl překvapující, téměř šokující; korelace nebyla jen slabá, ale prakticky neexistovala ani v hlavních zkoumaných oblastech: popáleniny, trauma a endotoxemie. Ukázalo se například, že myši mohou být až milionkrát méně citlivé na zánětlivé endotoxiny.
Nicméně nalezené nepříznivé účinky resveratrolu, o kterých jsem mluvil předtím, přidávají k rostoucí hoře důkazů zpochybňující příznivé účinky doplňování resveratrolu u lidí. Možná však byl problém právě v oněch doplňcích s resveratrolem. Dávali lidem kapsle obsahující 50x větší dávku resveratrolu, než by normálně mohli získat z konzumace hroznového vína, bobulovitého ovoce nebo čokolády.
Možná příliš velké množství prospěšné látky není dobré?
Abychom zjistili, zda množství resveratrolu získaného z červeného vína může být prospěšné, můžeme se podívat do regionu Chianti v Toskánsku. Zjistíme tak, jestli hladiny resveratrolu získaného pouze ze stravy pomáhají chránit před zánětem, rakovinou, kardiovaskulárními chorobami a úmrtím. A odpověď zní… Ani před jedním z toho vás neochrání. Ačkoliv roční prodej doplňků s resveratrolem dosáhl jen v USA závratných 30 miliónů dolarů (cca 600 milionů Kč), máme jen omezené a odporující si údaje ze studií na lidech, které prokazují aspoň nějaké příznivé účinky na lidský organismus. Navíc nejsou k dispozici žádné údaje týkající se dlouhodobé bezpečnosti.
Studie týkající se resveratrolu a pohybu byla podporována výrobcem resveratrolových doplňků stravy. Výzkumníky však musím pochválit, neboť na rozzlobený dopis konzultanta společnosti vyrábějící doplněk stravy s resveratrolem odpověděli: „Věříme, že my vědci máme povinnost hlásit jakékoliv poznatky, ke kterým dospějeme, a tato zjištění máme předkládat bez jejich upravování k obrazu komerčních zájmů.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M Leist, T Hartung. Inflammatory findings on species extrapolations: humans are definitely no 70-kg mice. Arch Toxicol. 2013 Apr; 87(4): 563–567.
- B Roehr. Cardiovascular researcher fabricated data in studies of red wine. BMJ. 2012 Jan 16;344:e406.
- L Gliemann, J F Schmidt, J Olesen, R S Bienso, S L Peronard, S U Grandjean, S P Mortensen, M Nyberg, J Bangsbo, H Pilegaard, Y Hellsten. Resveratrol blunts the positive effects of exercise training on cardiovascular health in aged men. J Physiol. 2013 Oct 15;591(Pt 20):5047-59.
- O Vang. What is new for resveratrol? Is a new set of recommendations necessary? Ann N Y Acad Sci. 2013 Jul;1290:1-11.
- J Seok, H S Warren, A G Cuenca, M N Mindrinos, HV Baker, W Xu, and more. Genomic responses in mouse models poorly mimic human inflammatory diseases. Proc Natl Acad Sci U S A. 2013 Feb 26;110(9):350712
- L Gilemann, J Olesen, R S Bienso, S P Mortensen, M Nyberg, J F Schmidt, J Bangsbo, H Pilegaard, Y Hellsten. Reply from Lasse Gliemann, Jesper Olesen, Rasmus Sjørup Biensø, Stefan Peter Mortensen, Michael Nyberg, Jens Bangsbo, Henriette Pilegaard and Ylva Hellsten. J Physiol. 2014 Feb 1; 592(Pt 3): 553.
- O Vang, N Ahmad, C A Baile, J A Baur, K Brown, A Csiszar, D K Das, D Delmas, C Gotfried, and more. What is new for an old molecule? Systematic review and recommendations on the use of resveratrol. PLoS One. 2011;6(6):e19881.
- V S Chachay, C M Kirkpatrick, I J Hickman, M Ferguson, J B Prins, J H Martin. Resveratrol--pills to replace a healthy diet? Br J Clin Pharmacol. 2011 Jul;72(1):27-38.
- J S Alpert, Q M Chen. So, you want to live to 120? The genie in the bottle. Am J Med. 2012 Jul;125(7):621-2.
- M Law, N Wald. Why heart disease mortality is low in France: the time lag explanation. BMJ. 1999 May 29; 318(7196): 1471–1480.
- R D Semba, L Ferrucci, B Bartali, M Urpi-Sarda, R Zamora-Ros, K Sun, A Cherubini, S Bandinelli, C Andres-Lacueva. Resveratrol levels and all-cause mortality in older community-dwelling adults. JAMA Intern Med. 2014 Jul;174(7):1077-84.
- P Kopp. Resveratrol, a phytoestrogen found in red wine. A possible explanation for the conundrum of the 'French paradox'? Eur J Endocrinol. 1998 Jun;138(6):619-20.
Images thanks to Robert Allen via Flickr.