
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Reverzibilní příčiny předčasného šedivění vlasů
Nedostatek vitaminu B12 je jednou ze vzácných, reverzibilních příčin šedivění vlasů prostřednictvím neznámého mechanismu.
Šedivění vlasů, věkem podmíněné „vyčerpání pigmentového potenciálu“ je považováno za převážně genetické. Rodinná anamnéza předčasného šedivění vlasů je přítomna až v 90 % případů. Pokud je však rychlost šedivění daná oxidativním stresem, jak jsem popsal v předchozím videu, jakou roli mohou hrát antioxidanty a systémový oxidativní stres mimo oblast vlasového folikulu? Lidé s předčasným šedivěním vlasů mají vyšší cirkulující hladiny ukazatelů oxidativního poškození a nižší hladiny antioxidantů v krvi. Vyšší výskyt předčasného šedivění nacházíme u kuřáků, což také podporuje možnost, že exogenní volné radikály mohou urychlovat hromadění oxidativního poškození ve stárnoucím vlasovém folikulu. Obézní jedinci taktéž šedivějí dříve, což je opět v souladu s konceptem oxidativního stresu. Lidé pijící alkohol však ne. Konzumace alkoholu jasně vede k oxidativnímu stresu, přesto není významně spojena s předčasným šedivěním.
Lidé pokoušející se maximalizovat příjem antioxidantů konzumací rostlinné stravy se musejí vypořádat s její Achillovou patou, rizikem nedostatku vitamínu B12 u těch, kteří aktivně nedoplňují svou stravu vitamínem B12, ať už doplňky stravy nebo obohacenými potravinami. Nedostatek B12 je jedním z raritních příčin vratného šedivění vlasů, akorát mechanismus je nám neznámý. Naštěstí po doplnění B12 vlasy zase začnou růst pigmentované. Další příčinou vratného šedivění vlasů je hypotyreóza, kterou lze napravit užíváním náhrady hormonu štítné žlázy.
A co když nejde o oxidativní stres, ale běžný stres? Šediví nám vlasy ze stresujících událostí? Syndrom Marie Antoinetty pojednává o rychlém zešedivění vlasů v reakci na stres nebo trauma a je založen na (nejspíše apokryfním) příběhu, že jí samotné vlasy zcela zbělaly v den popravy. Sporadicky ověřené zprávy o náhlém zešedivění byly připsány rychlé difuzní ztrátě barevných vlasů, v důsledku čehož zbyly jen ty šedivé a iluze transmogrifikace byla na světě. U myší mohou akutní stresory vyvolat šedivění srsti rychlým vyčerpáním kmenových buněk melanocytů. Nejspíše protože psychický stres může vyvolat oxidativní stres (na základě průřezových studií spojujících vyšší vnímaný stres s vyššími úrovněmi oxidativního poškození DNA).
Proč jsou naše těla rozvinutá tak, aby nám šedivěly vlasy v reakci na stres? Mohli bychom si to přirovnat k autoritě, kterou si získávají stříbrohřbetí jedinci goril horských. Stresem vyvolané šedivění může poskytovat výhodu, důkaz o „absolvování tvrdé školy života“ předurčující k vůdcovství. Co se týče praktických dopadů, podívejte se na výsledky této studie: hospitalizovaní pacienti, jež ošetřovali lékaři s šedivými vlasy, měli významně vyšší naději, že se dostanou z nemocnice živí, než pacienti opečovávaní tmavovlasými a blonďatými lékaři. Šedivé vlasy značí stáří, ale také dostatek zkušeností. Mohlo by však vlastní šedivění zvýšit riziko, že skončíte v nemocnici?
Mohlo by být předčasné nebo nepřiměřené šedivění znakem zrychleného stárnutí a následného rizika věkem podmíněných onemocnění? Data si protiřečí. Některé studie naznačují, že stupeň šedivění vlasů je nezávislý rizikový faktor pro ischemickou chorobu srdeční. Například na základě vyšších koronárních kalciových skóre u prošedivělých lidí. Nicméně zdaleka největší studie sledující 13 000 mužů a žen po dobu 16 let nenalezla žádnou korelaci mezi šedivěním vlasů (nebo plešatěním nebo tvorbou vrásek) a celkovou úmrtností. Jedinou výjimkou ze zdá být malý zlomek mužů zcela bez šedin (pouhých 6 % mužů po padesátce, 2 % mužů po šedesátce a 1 % mužů po sedmdesátce), kteří zjevně měli významně nižší úmrtnost.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Nejnovější videa

Má prášek z houby lví hříva účinky při demenci?

Proč vlasy šedivějí?

Mají doplňky vitaminu E přínos pro rakovinu, imunitu a dlouhověkost?
