Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Role genetiky v epidemii obezity
Nejvýznamnější gen obezity má na svědomí méně než 1 % rozdílů v tělesné váze mezi různými lidmi.
Do dneška bylo dáno do spojitosti s obezitou asi 100 genetických markerů. Když jejich účinky sloučíte, budou celkově zodpovědné jen za 3 % rozdílu mezi BMI hodnotami různých lidí. „Gen pro tloušťku“, o kterém jste možná slyšeli, se nazývá FTO, zkratka pro „fat mass and obesity“, a jde o gen nejvíce spojovaný právě s obezitou. Přesto jím lze vysvětlit méně než 1 % rozdílu v BMI lidí, pouhých 0,34 %.
FTO kóduje bílkovinu v mozku, která zřejmě ovlivňuje chuť k jídlu. Patříte mezi 1 miliardu lidí, kteří jsou nositeli FTO genu náchylnosti k obezitě? Moc na tom nezáleží, jelikož jeho aktivita vede zhruba k takovému rozdílu jako pár stovek kalorií snědených ročně navíc. Energetická nerovnováha vedoucí k epidemii obezity je přitom v řádu stovek kalorií denně. Tento gen je přitom tím s dosud nejsilnějším prokázaným účinkem. Pravděpodobnost přesné předpovědi rizika obezity na základě statusu FTO je jen o málo vyšší než při hodu mincí. Jinými slovy, ne, kvůli těmto genům nemáte nadváhu.
Když jde o obezitu, síla vašich genů je zanedbatelná ve srovnání se sílou vaší jídelní vidličky. Dokonce i ten malý vliv FTO genu lze oslabit fyzickou aktivitou a u zdravě se stravujících lidí může být jeho účinek zcela potlačen. FTO zřejmě ovlivňuje pouze jedince přijímající mnoho nasyceného tuku, který se nachází zejména v mase, mléčných výrobcích a pochutinách. Lidé se zdravějším jídelníčkem zřejmě nemají o nic vyšší riziko nadváhy, ani když získají kopii „genu tloušťky“ od obou rodičů.
Fyziologicky status FTO genu podle všeho neovlivňuje schopnost hubnout. Ovšem psychologicky je to jinak. Vědomí, že máte geneticky vyšší riziko obezity, může některé motivovat k zdravějšímu stravování a životu celkově, ale u jiných může vést k „zahození flinty do žita“ a poddání se domněnce, že mají tloušťku prostě v rodině. Obezita se vyskytuje často napříč rodinou, ale to i nezdravý jídelníček.
Porovnáním váhy biologických a adoptovaných dětí můžeme rozlišit, jaký vliv na nadváhu má životní styl a jaký genetika. Děti vyrůstající se dvěma biologickými rodiči s nadváhou měly o 27 % vyšší pravděpodobnost, že budou mít nadváhu, zatímco děti adoptované a umístěné do domova s dvěma rodiči s nadváhou měly o 21 % vyšší riziko nadváhy. Takže geny hrají svou roli, ale jak je vidět, více záleží na prostředí než na DNA dětí.
Jedním z nejvýraznějších příkladů nadřazenosti vlivu stravy nad DNA je indiánský kmen Pima z Arizony. Indiáni Pima mají jeden z nejvyšších výskytů obezity a cukrovky na světě. Bývá to připisováno jejich genům pro efektivní hospodaření s energií. Jejich sklony k ukládání kalorií jim mohly dobře sloužit v časech nedostatku potravy, kdy žili jen z kukuřice, luštěnin a tykví. Když však bylo jejich území osídleno, přišli o zdroj vody, řeku Gilu, která byla odkloněna proti proudu. Ti, kteří přežili následující hladomor, museli opustit svou tradiční stravu a začít žít z vládních potravinových příspěvků. Od té doby u nich výskyt chronických nemocí prudce stoupnul. Stejné geny, jiná strava, jiný výsledek.
Vlastně díky tomu vznikl přirozený experiment. Domorodci Pima žijící na druhé straně hranic, v Mexiku, disponovali stejnými geny, ale byli schopni uchovat si více ze svého tradičního životního stylu. Zůstali u luštěnin, tortil a brambor. Stejné geny, ale 7x méně obezity a 4x méně cukrovky. Geny možná nabíjí zbraň, ale až strava může stisknout spoušť.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Locke AE, Kahali B, Berndt SI, et al. Genetic studies of body mass index yield new insights for obesity biology. Nature. 2015;518(7538):197-206.
- Loos RJ, Yeo GS. The bigger picture of FTO: the first GWAS-identified obesity gene. Nat Rev Endocrinol. 2014;10(1):51-61.
- Karra E, O’Daly OG, Choudhury AI, et al. A link between FTO, ghrelin, and impaired brain food-cue responsivity. J Clin Invest. 2013;123(8):3539-51.
- Cheung MK, Yeo GS. FTO biology and obesity: why do a billion of us weigh 3 kg more? Front Endocrinol (Lausanne). 2011;2:4.
- Tedstone AE. Obesity treatment—are personalised approaches missing the point? BMJ. 2016;354:i4980.
- Hall KD, Sacks G, Chandramohan D, et al. Quantification of the effect of energy imbalance on bodyweight. Lancet. 2011;378(9793):826-37.
- Kilpeläinen TO, Qi L, Brage S, et al. Physical activity attenuates the influence of FTO variants on obesity risk: a meta-analysis of 218,166 adults and 19,268 children. PLoS Med. 2011;8(11):e1001116.
- Corella D, Arnett DK, Tucker KL, et al. A high intake of saturated fatty acids strengthens the association between the fat mass and obesity-associated gene and BMI. J Nutr. 2011;141(12):2219-25.
- Livingstone KM, Celis-Morales C, Papandonatos GD, et al. FTO genotype and weight loss: systematic review and meta-analysis of 9563 individual participant data from eight randomised controlled trials. BMJ. 2016;354:i4707.
- Celis-Morales C, Marsaux CF, Livingstone KM, et al. Can genetic-based advice help you lose weight? Findings from the Food4Me European randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. 2017;105(5):1204-13.
- Meisel SF, Walker C, Wardle J. Psychological responses to genetic testing for weight gain: a vignette study. Obesity (Silver Spring). 2012;20(3):540-6.
- Kmietowicz Z. Nurture is more important than nature in childhood obesity, study finds. BMJ. 2015;350:h817.
- Centre for Economic Performance. Vertical transmission of overweight: evidence from English adoptees. Published October 2016. Available at: http://cep.lse.ac.uk/pubs/download/dp1324.pdf. Accessed March 19, 2019.
- Knowler WC, Pettitt DJ, Saad MF, et al. Obesity in the Pima Indians: its magnitude and relationship with diabetes. Am J Clin Nutr. 1991;53(6 Suppl):1543S-51S.
- Knowler WC, Pettitt DJ, Saad MF, Bennett PH. Diabetes mellitus in the Pima Indians: incidence, risk factors and pathogenesis. Diabetes Metab Rev. 1990;6(1):1-27.
- Ravussin E. Energy metabolism in obesity. Studies in the Pima Indians. Diabetes Care. 1993;16(1):232-8.
- Boyce VL, Swinburn BA. The traditional Pima Indian diet. Composition and adaptation for use in a dietary intervention study. Diabetes Care. 1993;16(1):369-71.
- Schulz LO, Bennett PH, Ravussin E, et al. Effects of traditional and western environments on prevalence of type 2 diabetes in Pima Indians in Mexico and the U.S. Diabetes Care. 2006;29(8):1866-71.