Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Role sójových potravin v prevenci rakoviny prostaty
Vědci otestovali účinnost sóji v léčbě rakoviny prostaty.
Kompilace 13 observačních studií o konzumaci sójových potravin a riziku vzniku rakoviny prostaty zjistila, že sójové potraviny nejspíše přinášejí ochranný účinek. Observační studie, na rozdíl od intervenčních studií, sledují, co lidé skutečně jedí, ale nijak do toho nezasahují tím, že by měnily lidem stravu. Takže vědci u mužů konzumujících větší množství sójových výrobků vypozorovali nižší míru výskytu rakoviny prostaty.
Problém s observačními studiemi je ale ten, že v nich mohou hrát roli i jiné faktory, které pak ovlivňují výsledky. Možná lidé s vyšší konzumací sóji zároveň upřednostňují zdravý životní styl a jí například více ovoce a zeleniny. To by mohl být důvod, proč mají méně rakoviny. Ve většině studií se vědci pokoušeli všechny tyto faktory zohlednit, ale nelze mít pod kontrolou úplně vše.
Většina studií probíhala v Asii; možná je tedy konzumace tofu jen známkou toho, že se lidé drží svých tradičních stravovacích návyků. Třeba je důvodem, proč lidé, kteří tofu nekonzumují, mívají více rakoviny, jejich odklon od tradiční stravy? Kdyby tak jen existovala západní populace konzumující velké množství sóji, a my bychom ji mohli prozkoumat. Ona existuje, jsou to Adventisté sedmého dne.
V sedmdesátých letech bylo dotázáno více než 12 000 mužů adventistů na množství sójového mléka, jež běžně zkonzumují, a poté byli 16 let sledováni. To aby vědci zjistili, kdo z nich dostal rakovinu a kdo ne. Takže, snižuje vysoký příjem sójového mléka výskyt rakoviny prostaty? Častá konzumace sójového mléka byla spojena s obrovským snížením rizika rakoviny prostaty – o 70 %. Podobně to dopadlo i při pokusu v multietnické skupině, která zahrnovala řadu etnik. Konzumace sóji se ukázala být prospěšná také u latinskoamerického etnika.
Buňky prostaty nesou estrogenní receptory typu beta, ty potlačují rakovinné bujení. Jsou to takoví vrátní, kteří potlačují propuknutí a množení rakoviny, předchází se tím tomu, aby se buňky prostaty změnily na rakovinné buňky. A na tyto receptory se zachytávají fytoestrogeny ze sóji, například genistein, který inhibuje propuknutí rakoviny prostaty a její šíření. Pokusy probíhaly v Petriho misce s množstvím, jakého by člověk mohl dosáhnout konzumací sójových výrobků. Kritická je prevence metastáz, protože úmrtí na rakovinu prostaty není způsobené původním nádorem, ale jeho metastázami různě po těle. To nám vysvětluje, proč bývá mužům s rakovinou prostaty doporučeno konzumovat i sójové výrobky.
Počkat… Myslíte, že ty úžasné výsledky, jakých dosáhl Dean Ornish a jeho kolegové, když odvrátili postup rakoviny prostaty pomocí rostlinné stravy a zdravého životního stylu, byly možné díky sóje? Nebyla to pouze veganská strava, byla navíc doplněna o denní porci tofu a izolát sójového proteinu v prášku. Sice byly provedeny studie ukazující u mužů, konzumujících sójový protein, nižší rozvoj rakoviny než v kontrolní skupině, ale co dostávala ta kontrolní skupina? Dostávala mléčnou bílkovinu v prášku.
Ti, kteří byli náhodně přiřazeni do mléčné skupiny, dostali 6x častěji rakovinu prostaty. Je to prospěšnými účinky sóji nebo škodlivými účinky mléka? Mléčné výrobky nejsou spojovány jen se vznikem rakoviny prostaty, ale také s úmrtím na tuto rakovinu. Muži, jimž byla diagnostikována rakovina prostaty, a potom začali jíst více mléčných výrobků, vykazovali tendenci umírat dříve. Konzumace nízkotučných i vysokotučných mléčných výrobků byla asociována se zvýšeným rizikem podlehnutí této rakovině.
Naše nejlepší studie o suplementaci sójovým proteinem u pacientů s rakovinou prostaty nezjistila žádný znatelný přínos. Stejně dopadly i doplňky obsahující sójové fytoestrogeny. Mohlo by to být tím, že použili ze sóji jen izolované části místo celých sójových bobů? Konzumace nerafinovaných potravin by mohla být účinnější. Je však těžké provádět kontrolované studie s nerafinovanými potravinami. Člověk může vyrobit placebo pilulky, ale jak byste udělali placebo tofu?
Tato skupina australských vědců byla kreativní a přišla se speciálním chlebem obsahujícím sójovou krupici. Ten mohli podávat lidem z jedné skupiny, a těm z druhé dát obyčejný chléb. Dávali tedy plátky chleba pacientům s rakovinou prostaty, kteří již čekali na operaci. Za pouhé 3 týdny viděli pozoruhodný rozdíl. První studie, která nám dokázala, že zakomponování sójových bobů do jídelníčku může příznivě ovlivnit ukazatele rakoviny prostaty. Jenže člověk nemůže jít jednoduše do obchodu a koupit si chleba se sójovou krupicí.
Tato studie byla trochu praktičtější. Dvacet mužů s rakovinou prostaty, kteří byli léčeni pomocí ozařování nebo chirurgie a jejich rakovina recidivovala, byli požádáni, aby pili denně tři šálky běžného sójového mléka. Tady vidíte, co se dělo s hladinou PSA (prostatický specifický antigen) u každého pacienta ještě předtím, než začal pít sójové mléko. U všech stoupal, což naznačovalo recidivující nebo metastázující rakovinu, která v nich nadále bujela. Tady vidíte, co se stalo během roku konzumování sójového mléka. Modré čáry znázorňují pacienty, jejichž hladina PSA se zmenšila a konzumace sójového mléka tedy měla pozitivní účinek. Postup rakoviny se zpomalil nebo zvrátil. Červené čáry znázorňují hladiny pacientů, jejichž stav se během té doby dokonce zhoršil. Černé čáry pak ukazují pacienty, v jejichž stavu nenastal významný rozdíl. Takže z 20 se stav 6 zlepšil, u 2 se zhoršil, a zbývajících 12 na tom zůstalo stejně. Dle výsledku usoudili, že potraviny ze sóji mohou určité části pacientů pomoci.
Výsledky, kterých Ornish dosáhl, byly na základě všech těchto studií pravděpodobně důsledkem více věcí než jen konzumace sóji. Stejně tak i nízké hladiny rakoviny prostaty v Asii pravděpodobně nejsou možné pouze díky sóje. Nejnižší známý výskyt této rakoviny je také v některých částech Afriky. Nemyslím si, že by zrovna tam konzumovali moc tofu. Pravdou je, že v multietnické studii se i další typy luštěnin, nejen sója, ukázaly účinné v ochraně obyvatel Latinské Ameriky. A také všechny typy luštěnin dohromady tvořily účinnou zbraň na obranu před nejagresivnějšími formami rakoviny prostaty. Takže ochranný účinek asociovaný se stravou založenou na rostlinných potravinách by mohl být spíše důsledkem konzumace celé škály zdravých potravin.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Newmark HL, Heaney RP. Dairy products and prostate cancer risk. Nutr Cancer. 2010;62(3):297-9.
- Yang M, Kenfield SA, Van Blarigan EL, Wilson KM, Batista JL, Sesso HD, Ma J, Stampfer MJ, Chavarro JE. Dairy intake after prostate cancer diagnosis in relation to disease-specific and total mortality. Int J Cancer. 2015 Nov 15;137(10):2462-9.
- Cheng J, Lee EJ, Madison LD, Lazennec G. Expression of estrogen receptor beta in prostate carcinoma cells inhibits invasion and proliferation and triggers apoptosis. FEBS Lett. 2004 May 21;566(1-3):169-72.
- Pavese JM, Krishna SN, Bergan RC. Genistein inhibits human prostate cancer cell detachment, invasion, and metastasis. Am J Clin Nutr. 2014 Jul;100 Suppl 1:431S-6S.
- Bosland MC, Kato I, Zeleniuch-Jacquotte A, Schmoll J, Enk Rueter E, Melamed J, Kong MX, Macias V, Kajdacsy-Balla A, Lumey LH, Xie H, Gao W, Walden P, Lepor H, Taneja SS, Randolph C, Schlicht MJ, Meserve-Watanabe H, Deaton RJ, Davies JA. Effect of soy protein isolate supplementation on biochemical recurrence of prostate cancer after radical prostatectomy: a randomized trial. JAMA. 2013 Jul 10;310(2):170-8.
- Hamilton-Reeves JM, Banerjee S, Banerjee SK, Holzbeierlein JM, Thrasher JB, Kambhampati S, Keighley J, Van Veldhuizen P. Short-term soy isoflavone intervention in patients with localized prostate cancer: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. PLoS One. 2013 Jul 12;8(7):e68331.
- Patel VH. Nutrition and prostate cancer: an overview. Expert Rev Anticancer Ther. 2014 Nov;14(11):1295-304.
- Ornish D, Weidner G, Fair WR, Marlin R, Pettengill EB, Raisin CJ, Dunn-Emke S, Crutchfield L, Jacobs FN, Barnard RJ, Aronson WJ, McCormac P, McKnight DJ, Fein JD, Dnistrian AM, Weinstein J, Ngo TH, Mendell NR, Carroll PR. Intensive lifestyle changes may affect the progression of prostate cancer. J Urol. 2005 Sep;174(3):1065-9; discussion 1069-70.
- Dalais FS, Meliala A, Wattanapenpaiboon N, Frydenberg M, Suter DA, Thomson WK, Wahlqvist ML. Effects of a diet rich in phytoestrogens on prostate-specific antigen and sex hormones in men diagnosed with prostate cancer. Urology. 2004 Sep;64(3):510-5.
- Pendleton JM1, Tan WW, Anai S, Chang M, Hou W, Shiverick KT, Rosser CJ. Phase II trial of isoflavone in prostate-specific antigen recurrent prostate cancer after previous local therapy. BMC Cancer. 2008 May 11;8:132.
- Hamilton-Reeves JM, Rebello SA, Thomas W, Kurzer MS, Slaton JW. Effects of soy protein isolate consumption on prostate cancer biomarkers in men with HGPIN, ASAP, and low-grade prostate cancer. Nutr Cancer. 2008;60(1):7-13.
- Hwang YW, Kim SY, Jee SH, Kim YN, Nam CM. Soy food consumption and risk of prostate cancer: a meta-analysis of observational studies. Nutr Cancer. 2009;61(5):598-606.
- Jacobsen BK, Knutsen SF, Fraser GE. Does high soy milk intake reduce prostate cancer incidence? The Adventist Health Study (United States). Cancer Causes Control. 1998 Dec;9(6):553-7.
- Hsu A, Bray TM, Helferich WG, Doerge DR, Ho E. Differential effects of whole soy extract and soy isoflavones on apoptosis in prostate cancer cells. Exp Biol Med (Maywood). 2010 Jan;235(1):90-7.
- Park SY, Murphy SP, Wilkens LR, Henderson BE, Kolonel LN; Multiethnic Cohort Study. Legume and isoflavone intake and prostate cancer risk: The Multiethnic Cohort Study. Int J Cancer. 2008 Aug 15;123(4):927-32.
Motion graphics by Julien Herman