Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Role viru bovinní leukémie v rakovině prsu
Až 37 procent případů lidské rakoviny prsu může být přisouzeno vystavení viru bovinní leukémie.
Až 20 % všech rakovin souvisí s infekcemi, zejména virovými. Seznam potenciálně karcinogenních infekčních agens roste. Bylo by skvělé, kdybychom našli virus, který přispívá k riziku rakoviny prsu, protože pak můžeme najít nové způsoby, jak rakovině předcházet a léčit ji.
V současné době je souvislost mezi příjmem masa a mléka a rakovinou prsu považována za účinek nasycených tuků, existuje však virus způsobující rakovinu u krav, který infikuje buňky mléčné žlázy krav. Infekční virus se pak uvolní do mléka. Protože většina amerických dojnic je tímto virem nakažena, vědci usoudili, že Američané jsou často tomuto viru bovinní leukémie vystavováni.
Důkaz jsme však získali až v roce 2003, 34 let poté, co byl virus poprvé identifikován. Naše předchozí nejlepší možné testy nedokázaly najít v lidské krvi protilátky proti viru. Když je náš imunitní systém vystaven viru, vytváří protilátky k útoku. Žádné protilátky znamená žádná expozice. To vědce přivedlo k převládajícímu názoru, že tento virus nepředstavuje pro zdraví obyvatel žádné nebezpečí. Ty testy byly v té době nejmodernější, ale zároveň extrémně necitlivé, když je porovnáte s novějšími technologiemi.
Vědci se tedy rozhodli tento problém znovu přezkoumat s pomocí nových a lepších testů. Odebrali krev 250 lidem, aby zodpověděli otázku: „Má nějaký člověk protilátky proti viru bovinní leukémie?“ A 191 z nich, to je 74 %, je skutečně mělo…
Ne, že bychom snad měli být překvapeni. Tehdy bylo nakaženo téměř 90 % amerických dojnic. Navíc v posledním národním průzkumu bylo při testování mléka vycházejícího z mlékáren od velkých průmyslových farem zjištěno 100% zamoření těchto stád. Jak to, že tam nepanují epidemie rakoviny vemene? Víte, mléčný skot je semlet do hamburgerů v tak nízkém věku, že není dost času, aby se u něj vyvinuly velké nádory. Takhle se tedy může infikovat většina žen. Pasterizace by sice měla vir vyřadit z provozu, ale kdo si nikdy v životě nedal krvavý steak?
Pro nás z toho vyplývá, že domněnku o nebezpečnosti bovinního viru leukémie pro zdraví veřejnosti již není možné dále skrývat. Celá tato oblast vyšetřování musí být znovu otevřena a musí být provedeny další kroky k tomu, abychom zjistili, zdali jsou lidé aktivně a skutečně infikováni. Přítomnost protilátek je obecně interpretována jako indikátor prodělané nebo současné infekce, ale teoreticky jsme si mohli vytvořit protilátky k mrtvému viru zabitému pasterizací či vařením, který jsme následně snědli. Jen to, že tři čtvrtiny z nás byly viru vystaveny, neznamená, že jsme současně byli virem aktivně infikováni. Abychom to prokázali, museli bychom najít retrovirus aktivně „všitý“ do našeho DNA.
Miliony žen podstoupily operaci prsu, proč se tedy prostě nepodívat na jejich tkáň? Vědci to udělali a v roce 2014 zveřejnili své závěry v časopise Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zaměřeného na nově vznikající infekční choroby. A 44 % vzorků vyšlo pozitivně. To vůbec poprvé prokázalo, že lidé mohou být infikováni virem bovinní leukémie.
Posledním krokem je určit, jestli virus skutečně přispívá k onemocnění. Jinými slovy, jsou to právě viry bovinní leukémie nalezené ve tkáni prsu, co způsobuje rakovinu, nebo jsou viry jen neškodnými pasažéry? Jeden způsob, jak zjistit, zda za tím skutečně stojí onen virus, je prozkoumat, jestli je častěji přítomen u žen s rakovinou prsu. Jenže nikdo nikdy nehledal virus v prsní tkáni obětí rakoviny… Tedy až do této chvíle. Přítomnost DNA viru bovinní leukémie v prsní tkáni byla silně asociována s diagnostikovanou a potvrzenou rakovinou prsu. Až 37 % případů rakoviny prsu může být způsobeno expozicí BLV. Až 37 % případů rakoviny prsu u člověka může spadat na vrub vystavení viru bovinní leukémie.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- G C Buehring, H M Shen, H M Jensen, D L Jin, M Hudes, G Block. Exposure to Bovine Leukemia Virus Is Associated with Breast Cancer: A Case-Control Study. PLoS One. 2015 Sep 2;10(9):e0134304.
- G C Buehring, H M Shen, H M Jensen, K Y Choi, D Sun, G Nuovo. Bovine leukemia virus DNA in human breast tissue. Emerg Infect Dis. 2014 May;20(5):772-82.
- K Alibek, A Kakpenova, A Mussabekova, M Sypabekova, N Karatayeva. Role of viruses in the development of breast cancer. Infect Agent Cancer. 2013 Sep 2;8:32.
- J Akhter, M A Ali Aziz, A Al Ajlan, A Tulbah, M Akhtar. Breast cancer: is there a viral connection? Adv Anat Pathol. 2014 Sep;21(5):373-81.
- G C Buehring, S M Philpott, K Y Choi. Humans have antibodies reactive with Bovine leukemia virus. AIDS Res Hum Retroviruses. 2003 Dec;19(12):1105-13.
- J S Lawson, B Heng. Viruses and breast cancer. Cancers (Basel). 2010 Apr 30;2(2):752-72.
- (Author unknown) Bovine Leukosis Virus (BLV) on U.S. Dairy Operations, 2007.Veterinary ServicesCenters for Epidemiology and Animal Health. APHIS Info Sheet.
- J F Ferrer, S J Kenyon, P Gupta. Milk of dairy cows frequently contains a leukemogenic virus. Science. 1981 Aug 28;213(4511):1014-6.
- G C Buehring, P M Kramme, R D Schultz. Evidence for bovine leukemia virus in mammary epithelial cells of infected cows. Lab Invest. 1994 Sep;71(3):359-65.
Image thanks to Wayne Stadler via flickr