Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Role vitaminu C v léčbě konečného stadia rakoviny
K jakým závěrům jsme došli ohledně role nitrožilně podávaného vitamínu C po 33 letech provádění výzkumu na minimálně 1 600 pacientech?
Studie v 70. letech ukázaly mimořádné prodloužení doby přežití u již neléčitelných pacientů s rakovinou pomocí vitamínu C. Šlo o jednoduchou a relativně netoxickou terapii. Není tedy divu, že přitáhla hodně pozornosti. Obzvláště tehdy, když o ní mluvil světově uznávaný vědec Linus Pauling. Jenže studie z 80. let minulého století tento příznivý účinek nepotvrdily. Zbylo nám tedy jen konstatovat, že zjevně pozitivní výsledky v původní studii byly výsledkem předpojatosti vědců, spíše než účinnosti léčby.
V devadesátých letech však vzniklo alternativní vysvětlení. Zklamání přinesly pouze studie z 80. let, ve kterých byl použit ústně podávaný vitamín C, zatímco zdánlivě úspěšné pokusy ze 70. let použily vitamín C nitrožilně. Až do 90. let jsme si nebyli vědomi toho, že stejná dávka podávaná nitrožilně může vést k vyšším krevním hladinám vitamínu C než při ústním podání. Je tedy možné, že vysoké dávky vitamínu C při konečné fázi rakoviny pomáhají, jen je třeba, aby byly podávány nitrožilně.
Jsou stále publikovány další povzbudivé případy úspěšné léčby. Zde je příklad regrese, odeznění příznaků a vyléčení, dokumentovaných na jednotlivých případech pokročilého karcinomu ledvin, rakoviny močového měchýře a lymfomu. Dobře, ale to jsou jen tři případy z mnoha. Pokud by šlo o 3 případy ze 100, nebo řekněme i tři z tisíce, pak dejme tomu, jestliže je léčba přiměřeně netoxická. Máme důkaz, že nitrožilní léčba vitamínem C je široce používána alternativními lékaři. Dle výzkumu ji používá až 86 % z nich. Jen těch 172 lékařů léčilo ročně přibližně 10 000 pacientů. Pokud se zeptáte výrobců, prodávají stovky tisíc lahviček s tímto produktem v rámci USA. Je pravda, že všechno z toho se nepoužije na léčbu rakoviny, ale pravděpodobně je takto léčeno nejméně několik tisíc pacientů ročně.
Tolik pacientů léčených nitrožilně podávaným vitamínem C dělá z těch tří zveřejněných případových zpráv méně oslňující skutečnost. Bez ohledu na to, jak úžasné se ty případy zdály, je možné, že rakovina se samovolně vytratila, ustoupila sama od sebe a je jen náhodou, že k tomu došlo při podávání vitamínu C.
Abychom zjistili, jak je to doopravdy, musíme to podrobit testování. K dnešnímu dni došlo k několika malým pilotním studiím a jejich výsledky byly zklamáním. Dobrou zprávou nicméně je, že i výjimečně vysoké dávky nitrožilně podaného vitamínu C se jeví mimořádně bezpečné. Vitamín C v této studii na dvou tuctech pacientů ovšem neprokázal žádnou protirakovinnou aktivitu.
Podobné studie malého měřítka byla průběžně zveřejňovány až do současnosti; měly sice vábivé, přesto neprůkazné výsledky. Víme ovšem velmi dobře, že současný stav léčby rakoviny není uspokojivý. Lidé se domnívají, že chemoterapie výrazně zvýší jejich šance na vyléčení, ale když se podíváme na výsledky všech chemoterapií, celkový příspěvek této léčby k pětiletému přežití je v řádu 2 %. Všechny ty vedlejší účinky chemoterapie a odměnou je jen 2,1% zlepšení. Přičemž léčba jednoho pacienta stojí asi 100 000 dolarů ročně (cca 2 mil Kč).
Může tedy stát za pokus probádat možnosti, jako je nitrožilně podávaný vitamín C, ještě více. Nicméně nedostatek finanční odměny, protože vitamín C nemůže být patentován a prodán za 100 000 dolarů, společně s předpojatostí vůči alternativní medicíně, mohou odrazovat běžné výzkumníky a financující organizace od toho, aby tuto možnost vzali vážně.
K jakému závěru jsme tedy o pár desetiletí později dospěli? Po klinických studiích, které zahrnovaly nejméně 1 600 pacientů, a 33 letech výzkumu jsme zjistili – že stále ještě nevíme… Nevíme, zda má vitamín C jakýkoliv významný protinádorový účinek. Ačkoli v současné době neexistují žádné konečné důkazy o přínosech, randomizované kontrolované studie provedené Mayo klinikou nevyvrátily potenciální přínos – na základě toho, co nyní víme o perorálním vs. nitrožilním podání.
Takže jsme zpátky tam, kde jsme začali, funguje to nebo ne? Na obou stranách jsou vysoce polarizované názory na věc, ale všichni pracují se stejnými, neúplnými daty. Potřebujeme pečlivě kontrolované klinické testy. Otázkou je, co budeme dělat do té doby?
Jestliže se jedná o zcela netoxickou léčbu, člověk by řekl, že není co ztratit. Jenže tak tomu není; je to jen relativně netoxické. Byly evidovány například vzácné, ale vážné případy poškození ledvin. Koneckonců, pokud by to bylo tak bezpečné, proč by se v našem těle projevoval tak silný mechanismus proti nadměrnému vstřebávání vitamínu C?
Může to být také nákladné a časově náročné. Každá infuze může stát 100-200 dolarů z vlastní kapsy, protože pojišťovny je neproplácejí. To by bylo pro odborníky z oblasti alternativní medicíny spíše přínosem. Asi 90 % z milionů dávek vitamínu C je vydáváno za účelem zisku. Finanční tlaky tedy působí v obou směrech, pro i proti této praktice.
Vzhledem k relativní bezpečnosti a nákladům by to však mohlo stát za to, pokud by kontrolované studie nalezly alespoň malý přínos vitamínu C. Pokud se tak nestane, tak to přijmeme a otázku jednou a provždy uzavřeme. Jenže pokud jde o léčbu rakoviny, nemáme ten luxus zbavit se teoreticky účinných a relativně netoxických metod léčby. Měli bychom se znovu vracet ke slibným možnostem – bez předsudků a s otevřenou myslí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- L J Hoffer, M Levine, S Assouline, D Melnychuk, S J Padayatty, K Rosadiuk, C Rousseau, L Robitaille, W H Miller Jr. Phase I clinical trial of i.v. ascorbic acid in advanced malignancy. Ann Oncol. 2008 Nov;19(11):1969-74.
- H D Riordan, J J Casciari, M J González, N H Riordan, J R Miranda-Massari, P Taylor, J A Jackson. A pilot clinical study of continuous intravenous ascorbate in terminal cancer patients. P R Health Sci J. 2005 Dec;24(4):269-76.
- C M Stephenson, R D Levin, T Spector, C G Lis. Phase I clinical trial to evaluate the safety, tolerability, and pharmacokinetics of high-dose intravenous ascorbic acid in patients with advanced cancer. Cancer Chemother Pharmacol. 2013 Jul;72(1):139-46.
- D A Monti, E Mitchell, A J Bazzan, S Littman, G Zabrecky, C J Yeo, M V Pillai, A B Newberg, S Deshmukh, M Levine. Phase I evaluation of intravenous ascorbic acid in combination with gemcitabine and erlotinib in patients with metastatic pancreatic cancer. PLoS One. 2012;7(1):e29794.
- F Cabanillas. Vitamin C and cancer: what can we conclude--1,609 patients and 33 years later? P R Health Sci J. 2010 Sep;29(3):215-7.
- C G Moertel, T R Fleming, E T Creagan, J Rubin, M J O'Connell, M M Ames. High-dose vitamin C versus placebo in the treatment of patients with advanced cancer who have had no prior chemotherapy. A randomized double-blind comparison. N Engl J Med. 1985 Jan 17;312(3):137-41.
- C Jacobs, B Hutton, T Ng, R Shorr, M Clemons. Is there a role for oral or intravenous ascorbate (vitamin C) in treating patients with cancer? A systematic review. Oncologist. 2015 Feb;20(2):210-23.
- L N Cossey, F Rahim, C P Larsen. Oxalate nephropathy and intravenous vitamin C. Am J Kidney Dis. 2013 Jun;61(6):1032-5.
- S Ohno, Y Ohno, N Suzuki, G Soma, M Inoue. High-dose vitamin C (ascorbic acid) therapy in the treatment of patients with advanced cancer. Anticancer Res. 2009 Mar;29(3):809-15.
- S J Padayatty, H D Riordan, S M Hewitt, A Katz, L J Hoffer, M Levine. Intravenously administered vitamin C as cancer therapy: three cases.CMAJ. 2006 Mar 28;174(7):937-42.
- M Levine, S J Padayatty, M G Espey. Vitamin C: a concentration-function approach yields pharmacology and therapeutic discoveries. Adv Nutr. 2011 Mar;2(2):78-88.
- L J Hoffer, L Robitaille, R Zakarian, D Melnychuk, P Kavan, J Agulnik, V Cohen, D Small, W H Miller Jr. High-dose intravenous vitamin C combined with cytotoxic chemotherapy in patients with advanced cancer: a phase I-II clinical trial. PLoS One. 2015 Apr 7;10(4):e0120228.
- M K Wilson, B C Baguley, C Wall, M B Jameson, M P Findlay. Review of high-dose intravenous vitamin C as an anticancer agent. Asia Pac J Clin Oncol. 2014 Mar;10(1):22-37.
- G Morgan, R Ward, M Barton. The contribution of cytotoxic chemotherapy to 5-year survival in adult malignancies. Clin Oncol (R Coll Radiol). 2004 Dec;16(8):549-60.
- S Assouline, W H Miller. High-dose vitamin C therapy: renewed hope or false promise? CMAJ. 2006 Mar 28;174(7):956-7.
- S Mailankody, V Prasad. Comparative effectiveness questions in oncology. N Engl J Med. 2014 Apr 17;370(16):1478-81.
- S J Padayatty, A Y Sun, Q Chen, M G Espey, J Drisko, M Levine. Vitamin C: intravenous use by complementary and alternative medicine practitioners and adverse effects. PLoS One. 2010 Jul 7;5(7):e11414.
- J Blanchard, T N Tozer, M Rowland. Pharmacokinetic perspectives on megadoses of ascorbic acid. Am J Clin Nutr. 1997 Nov;66(5):1165-71.
Images thanks to Wendy via Flickr.