Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Rostlinná dieta na bolest v prsou
Rostlinná strava zjevně poskytuje úlevu od celé škály menstruačních potíží, včetně křečí v břiše, nadýmání a bolestí v prsou (cyklická mastalgie).
Bolest prsou, která doprovází menstruační cyklus a nazývá se premenstruální mastalgie, byla v 70. letech shozena ze stolu jako „pouhý projev psychoneurozy“ žen. „Jsou jednoduše frustrované a nešťastné, protože svým manželům ještě nedaly děti.“
Nyní víme, co ženy vždycky věděly. Bolest prsou je velice častá a někdy natolik závažná, že narušuje běžné každodenní fungování a její vliv na kvalitu života je často podhodnocován. Ačkoli bolest může být silná, její příčina a optimální léčba zůstávají nejasné. „Přibližně 60-70 % žen prožívá v určité fázi života nějakou formu bolesti prsou a v 10-20 % případů jde o těžké stavy.“ Tedy určitá citlivost prsou v průběhu menstruačního cyklu je normální, ale bolest ne. V mnoha případech byla předepsána operace. Naštěstí už od roku 1999 žijeme v éře chirurgie založené na důkazech (úžasný pojem), kdy je nutno operaci, která má být provedena, nějak zdůvodnit. Tudíž chirurgové přestali ženám odřezávat prsa, pokud je bolela.
Za ústřední faktor se považuje hormon prolaktin, protože u žen s cyklickou bolestí prsou byla nalezena jeho zvýšená hladina a bylo zjištěno, že účinnou léčbou jsou léky inhibující prolaktin. Vedlejší účinky byly však tak závažné, že některé ženy ani nedokázaly studii dokončit. Musí existovat lepší způsob. Zatímco až dvě třetiny žen na Západě v průběhu života někdy trpí bolestí prsou, v asijských kulturách, jak se zdá, tím trpí pouhých 5 % žen. Možná to má něco společného se stravou.
Ženy, které po celý život konzumují tradiční rostlinnou stravu, jako například africké venkovanky etnika Bantu, mají hladinu prolaktinu nižší. Jak víme, že rozdíl není jen genetický? Když tyto ženy vezmete a krmíte je západní dietou: maso, máslo, mléko, vejce, chléb a cukr po dobu několika týdnů, dojde u nich k významnému nárůstu prolaktinu. Lze říci, že hormonální změny byly srovnatelné k tím, co mají žen s nepravidelnou menstruací, což je častější na Západě. Když začaly jíst jako my, byly na tom stejně špatně jako my.
Jaká složka západní stravy však za to byla zodpovědná? Možná to byl chléb a cukr? Aby zjistili, jestli je na vině maso, vědci vzali skupinu Newyorčanek a na dva týdny z nich udělali vegetariánky, což samo o sobě jejich hladinu prolaktinu snížilo… A to naznačuje, že odstranění masa a masných výrobků ze stravy může uvolňování prolaktinu snížit. Tak to pojďme vyzkoušet na bolesti prsou.
První pilotní studie zahrnovala 10 žen s těžkou cyklickou mastalgií, které tři měsíce jedly nízkotučnou stravu – vegetariánskou nebo skoro vegetariánskou, a všech deset žen se zlepšilo. Nebyla však žádná kontrolní skupina, takže část jejich zlepšení mohlo být prostě placebo. Proto byla provedena randomizovaná kontrolovaná studie. Tato kanadská výzkumná skupina provedla klinické hodnocení snížení příjmu tuků u pacientek s prekancerózními změnami prsu a odhalili, že pacientky s cyklickými problémy s prsy často po snížení množství tuku ve stravě zaznamenaly výraznou úlevu od příznaků. Tudíž ženy náhodně rozdělili do dvou skupin. A opět bylo zjištěno významné zlepšení symptomů.
Od té doby jsme se dozvěděli, že vegetariánky mají méně menstruačních poruch než nevegetariánky, mívají jen asi 5 % anovulačních cyklů – to znamená, že nedochází k uvolnění vajíčka, ve srovnání s 15 % anovulačních cyklů u nevegetariánek. Ti, kteří jedí více rostlinnou nízkotučnou stravu, mohou také zažívat výrazně méně nadýmání… A ve srovnání s placebem ženy s bolestivými menstruačními křečemi, které přešly na veganskou stravu, zažily výraznou úlevu.
Jednalo se o tzv. překříženou studii, kdy přiměli ženy, které normálně jedly maso, živit se po dva cykly rostlinnou stravou, a pak je vrátili zpět k jejich obvyklé stravě s nějakým placebovým doplňkem, takže můžete zobrazit změny před a po a potom zpět na výchozí hodnotu. Problémem je, že několik účastnic se cítilo na rostlinné stravě o tolik lépe, že se odmítly vrátit ke své běžné stravě – a tak tu studii „pokazily“.
Podstatné je, že rostlinná strava může nabídnout úlevu od bolesti prsou, stejně jako výrazné snížení intenzity a trvání menstruačních bolestí i délky premenstruačních příznaků souvisejících s koncentrací, změnami chování a zadržováním vody.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Rosolowich V, Saettler E, Szuck B, Lea RH, Levesque P, Weisberg F, Graham J, McLeod L, Rosolowich V; Society of Obstetricians and Gynecologists of Canada (SOGC). Mastalgia. J Obstet Gynaecol Can. 2006 Jan;28(1):49-71; quiz 58-60, 72-4.
- Jones DY. Influence of dietary fat on self-reported menstrual symptoms. Physiol Behav. 1987;40(4):483-7.
- Hill P, Wynder F. Diet and prolactin release. Lancet. 1976 Oct 9;2(7989):806-7.
- Smith CJ. Effect of a low-fat diet on hormone levels in women with cystic breast disease. J Natl Cancer Inst. 1987 Sep;79(3):607.
- Chase C, Wells J, Eley S. Caffeine and breast pain: revisiting the connection. Nurs Womens Health. 2011 Aug-Sep;15(4):286-94. doi: 10.1111/j.1751-486X.2011.01649.x.
- Sharma N, Gupta A, Jha PK, Rajput P. Mastalgia Cured! Randomized Trial Comparing Centchroman to Evening Primrose Oil. Breast J. 2012 Aug 15. doi: 10.1111/j.1524-4741.2012.01288.x.
- Dennerstein L, Lehert P, Heinemann K. Global study of women's experiences of premenstrual symptoms and their effects on daily life. Menopause Int. 2011 Sep;17(3):88-95.
- Goss PE, Li T, Theriault M, et al. Effects of dietary flaxseed in women with cyclical mastalgia. Breast Cancer Res Treat 2000;64:49.
- Olawaiye A, Withiam-Leitch M, Danakas G, Kahn K. Mastalgia: a review of management. J Reprod Med. 2005 Dec;50(12):933-9.
- Phipps WR, Martini MC, Lampe JW, Slavin JL, Kurzer MS. Effect of flax seed ingestion on the menstrual cycle. J Clin Endocrinol Metab. 1993 Nov;77(5):1215-9.
- Boyd NF, McGuire V, Shannon P, Cousins M, Kriukov V, Mahoney L, Fish E, Lickley L, Lockwood G, Tritchler D. Effect of a low-fat high-carbohydrate diet on symptoms of cyclical mastopathy. Lancet. 1988 Jul 16;2(8603):128-32.
- Rohan TE, Negassa A, Caan B, Chlebowski RT, Curb JD, Ginsberg M, Lane DS, Neuhouser ML, Shikany JM, Wassertheil-Smoller S, Page DL. Low-fat dietary pattern and risk of benign proliferative breast disease: a randomized, controlled dietary modification trial. Cancer Prev Res (Phila). 2008 Sep;1(4):275-84. Epub 2008 Jul 9.
- Boyar AP, Rose DP, Wynder EL. Recommendations for the prevention of chronic disease: the application for breast disease. Am J Clin Nutr. 1988 Sep;48(3 Suppl):896-900.
- Janiger O, Riffenburgh R, Kersh R. Cross cultural study of premenstrual symptoms. Psychosomatics. 1972 Jul-Aug;13(4):226-35.
- Barnard ND, Scialli AR, Hurlock D, Bertron P. Diet and sex-hormone binding globulin, dysmenorrhea, and premenstrual symptoms. Obstet Gynecol. 2000 Feb;95(2):245-50.
- Watt-Boolsen S, Andersen AN, Blichert-Toft M. Serum prolactin and oestradiol levels in women with cyclical mastalgia. Horm Metab Res. 1981 Dec;13(12):700-2.
- Mansel RE, Preece PE, Hughes LE. A double blind trial of the prolactin inhibitor bromocriptine in painful benign breast disease. Br J Surg. 1978 Oct;65(10):724-7.
- Hill P, Garbaczewski L, Helman P, Huskisson J, Sporangisa E, Wynder EL. Diet, lifestyle, and menstrual activity. Am J Clin Nutr. 1980 Jun;33(6):1192-8.
Image thanks to Arogyamasthu