Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Rostlinná léčba na anginu pectoris
Dokonce i bez obohacení o pohybovou aktivitu dokáže rostlinná strava zmenšit počet záchvatů anginy o 90 % za 24 hodin.
Program Deana Ornishe, který vedl ke zlepšení arteriální funkce a k dramatickému poklesu záchvatů anginy pectoris, není jen o převádění lidí na rostlinnou stravu. Zahrnuje také doporučení umírněného pohybu, zvládání stresu, a my víme, že pohyb samotný může zlepšit funkci endotelu. Tak jak můžeme vědět, že s tím má strava něco společného?
Pokud se podíváte zpět do první Ornishovi publikace, píše v ní, že podával pacientům s kardiovaskulárním onemocněním skoro čistě veganskou stravu bez intervence pohybem – měli jen dietní a stresový management – a dosáhl stejného 91% snížení záchvatů anginy pectoris za pouhých 24 dní. A dr. Esselstyn dokázal zlepšit anginu pectoris pomocí rostlinné stravy, jako jediného zásahu do životního stylu.
Publikovali jsme sérii případů ze 70. let, na kterých to dokumentujeme. Angina a veganská strava, jako např. zde pan F. W. Bolest na hrudi měl tak silnou, že se musel zastavit každých devět nebo deset kroků. Nedokázal dokonce dojít ani k poštovní schránce. Začal se stravovat vegansky a o pár měsíců později lezl bez bolesti po horách.
Víme, že rostlinná strava může zvrátit srdeční onemocnění, rozpouštět plak, v některých případech otevírat cévy bez léků, bez operace, ale to se nestane za 24 dní. Zlepšení příznaků anginy je příliš rychlé a příliš velké, aby mohlo být vysvětleno postupnou regresí aterosklerotického plaku. Takže možná je to právě zlepšení endoteliální funkce, které to způsobuje.
Co je to v rostlinných dietách, co zlepšuje schopnost rozšiřování našich tepen? Jsou to makronutrientní rozdíly, prostě nedostatek škodlivého účinku masa? Možná je to pokles cholesterolu. Funkce endotelu se zlepšuje, pokud snížíme náš cholesterol dostatečně nízko, a to v podstatě jakýmikoliv prostředky. Tato studie udělala PET snímky a změřila průtok krve do srdce před a po třech radikálně odlišných způsobech snižování cholesterolu.
První metoda použila léky, druhá použila dietu s nízkým obsahem tuku – stravu s opravdu nízkým obsahem tuku – a třetí nepoužila žádnou dietu. Ale 90 dní bez jídla. Nastavili jim kapačku tak, aby jim v podstatě kapala obohacenou cukrovou vodu přímo do krevního oběhu po dobu tří měsíců. Tito vědci to mysleli vážně.
A nepoužívali žádnou léčbu pohybem nebo zvládáním stresu; chtěli vyseparovat vliv, který snižuje hladinu cholesterolu v průtoku krve kardiaků. Aby to dokázali, začali s mizernými hladinami cholesterolu v krvi a sníženým průtokem krve do srdce. Tmavě modré oblasti představují tzv. perfúzní deficity, oblasti srdečního svalu, které nemají dostatečný průtok krve. Po snižování hladiny cholesterolu, byl jejich cholesterol stále hrozný, ale se zlepšením došlo ke zlepšení průtoku krve a záchvaty anginy se snížily na polovinu. A když skončili a jejich cholesterol se opět zvýšil, tok krve do jejich srdečního svalu se znovu snížil.
Zdá se, tedy, že snížení hladiny cholesterolu zlepšuje průtok krve do srdce, a vědci si myslí, že je to proto, že když cholesterol klesne, zlepší se i funkce endotelu. Existuje nová kategorie léků proti angině pectoris, ale než se dají miliardy dolarů z veřejných i soukromých peněz na jejich uvedení na trh, možná bychom se měli s větší vážností zabývat dietními strategiemi, které jsou prokazatelně vysoce účinné při léčbě anginy pectoris a které také ukázaly, že snižují následné srdeční onemocnění. K dnešnímu dni byly tyto strategie vyloučeny farmaceutickou mentalitou ortodoxní lékařské praxe; lékaři mají pravděpodobně pocit, že většina pacientů nebude ochotná nebo schopná provést zásadní požadované dietní změny.
I když to může být pravda u mnoha pacientů, jistě to není pravda u všech. A v každém případě si pacienti s anginou zaslouží, aby jim byla nabídnuta alternativní dieta podle Ornishe nebo Esselstyna předtím, než je pošlou na drahé chirurgické zákroky nebo lékové terapie, které mohou mít rozsáhlé vedlejší účinky a nikdy se opravdu nedostanou ke kořeni problému. V reakci na toto manažer jedné farmaceutické společnosti napsal do lékařského časopisu: „Přestože modifikace stravy a životního stylu by měly být součástí řešení onemocnění, mnoho pacientů nemusí být schopno dostát zásadním dietním změnám, které jsou nutné pro dosažení veganské stravy.“ Takže samozřejmě, každý by měl začít užívat jejich nový módní lék s názvem Ranolazin. Stojí tisíce dolarů ročně, ale funguje. Souhrnně studie ukazují, že při nejvyšší dávce tento nový módní lék může prodloužit dobu trvání pohybové aktivity až o 33 a půl vteřiny. Nezdá se, že se ti, co se rozhodnou pro léčbu léky, se budou někdy v blízké době věnovat lezení po horách.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- F R Ellis, T A Sanders. Angina and vegan diet. Am Heart J. 1977 Jun;93(6):803-5.
- S Di Francescomarino, A Sciartilli, V Di Valerio, A Di Baldassarre, S Gallina. The effect of physical exercise on endothelial function. Sports Med. 2009;39(10):797-812.
- D Ornish, L W Scherwitz, J H Billings, S E Brown, K L Gould, T A Merritt, S Sparler, W T Armstrong, T A Ports, R L Kirkeeide, C Hogeboom, R J Brand. Intensive lifestyle changes for reversal of coronary heart disease. JAMA. 1998 Dec 16;280(23):2001-7.
- R A Vogel, M C Coretti, G D Plotnick. Changes in flow-mediated brachial artery vasoactivity with lowering of desirable cholesterol levels in healthy middle-aged men. Am J Cardiol. 1996 Jan 1;77(1):37-40.
- J A Frattaroli, G Weidner, T A Merritt-Worden, S Frenda, D Ornish. Angina pectoris and atherosclerotic risk factors in the multisite cardiac lifestyle intervention program. Am J Cardiol. 2008 Apr 1;101(7):911-8.
- H S Dod, R Bhardwaj, V Sajja V, Weidner G, Hobbs GR, Konat GW, Manivannan S, Gharib W, Warden BE, Nanda NC, Beto RJ, Ornish D, Jain AC. Effect of intensive lifestyle changes on endothelial function and on inflammatory markers of atherosclerosis. Am J Cardiol. 2010 Feb 1;105(3):362-7.
- C B Esselstyn Jr. Updating a 12-year experience with arrest and reversal therapy for coronary heart disease (an overdue requiem for palliative cardiology). Am J Cardiol. 1999 Aug 1;84(3):339-41, A8.
- C L Lin, T C Fang, M K Gueng. Vascular dilatory functions of ovo-lactovegetarians compared with omnivores. Atherosclerosis. 2001 Sep;158(1):247-51.
- K L Gould, J P Martucci, D I Goldberg, M J Hess, R P Edens, R Latifi, S J Dudrick. Short-term cholesterol lowering decreases size and severity of perfusion abnormalities by positron emission tomography after dipyridamole in patients with coronary artery disease. A potential noninvasive marker of healing coronary endothelium. Circulation. 1994 Apr;89(4):1530-8.
- S Gianluigi, G Rosano, C D'Amore, F Musella, G L Della Ratta, A M Pellegrino, T Formisano, A Vitagliano, A Cirillo, G Cice, L Fimiani, L del Guercio, B Trimarco, P Perrone-Filardi. Effects of ranolazine in symptomatic patients with stable coronary artery disease. A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2013 Nov 15;169(4):262-70.
- MF McCarty. A shift in myocardial substrate, improved endothelial function, and diminished sympathetic activity may contribute to the anti-anginal impact of very-low-fat diets. Med Hypotheses. 2004;62(1):62-71.
Images thanks to OpenClipartVectors via Pixabay.