Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Rostlinná strava pro lepší náladu a produktivitu
Nejobsáhlejší kontrolovaná studie stravy a nálady zjistila, že zaměstnanecký program zahrnující rostlinnou stravu, který si lidé vyzkoušeli na deseti pobočkách korporace, znatelně zlepšuje depresi, úzkosti a produktivitu.
Systematický přehled a metaanalýza stravovacích návyků v souvislosti s depresí dospěly v roce 2014 k závěru, že zdravé stravovací návyky byly významně spojeny se sníženou pravděpodobností deprese.
Ale z 21 studií, které lze nalézt v lékařské literatuře, byli vědci schopni najít pouze jednu randomizovanou kontrolovanou studii, což je považováno za typ studie, který poskytuje nejvyšší úroveň důkazů. A byla to studie, kterou jsem nastínil ve videu „Zlepšení nálady skrze výživu“. V této studii dokázalo odstranění ryb, drůbeže a vajec zlepšit několik ukazatelů nálady během pouhých dvou týdnů.
Věděli jsme, že lidé, kteří jedí rostlinnou stravu, mají sklon mít zdravější náladové stavy – méně napětí, úzkosti, deprese, vzteku, hostility a únavy. Není však možné zjistit, zda to byla příčina či následek, dokud neuděláte test, který nakonec udělali. Ale co by mohlo stát za tak rychlými výsledky?
Když budete jíst vegetariánskou stravu, získáte tak lepší zásobení antioxidanty, což může pomoci proti depresi. Také, jak jsem již dříve zmínil, konzumace byť jediného jídla bohatého na sacharidy může mít pozitivní vliv na depresi, napětí, hněv, zmatenost, smutek, únavu, bdělost a klid u pacientek s PMS, ale co dlouhodobě?
Muži a ženy s nadváhou byli náhodně na rok rozděleni do skupin stravy s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků a s vysokým obsahem sacharidů a nízkým obsahem tuku. Kdo měl koncem roku méně depresí, úzkosti, hněvu a nepřátelství, pocitů sklíčenosti, napětí, vyčerpání a zároveň lepší výdrž, méně pocitů zmatku nebo poruch nálady? Ty, co jedli málo sacharidů, představují černé kruhy, ti co jedli málo tuků jsou představeni bílými.
Toto trvalé zlepšení nálady ve skupině s nízkým obsahem tuku ve srovnání se skupinou s nízkou úrovní sacharidů je v souladu s výsledky epidemiologických studií. Ukazuje nám, že strava s vysokým obsahem sacharidů a nízkým obsahem tuků a bílkovin je spojena s nižšími úrovněmi úzkosti a deprese a má příznivý vliv na psychickou pohodu.
Celkové množství tuku ve stravě se však v této studii nezměnilo. Ale typ tuku ano. Příjem kyseliny arachidonové klesl na nulu. Kyselina arachidonová je zánětlivá omega-6 mastná kyselina, která může nepříznivě ovlivnit duševní zdraví prostřednictvím kaskády neurozánětů. Může způsobit záněty v našem mozku. Její vysoké hladiny v krvi jsou spojovány např. s větší pravděpodobností rizika sebevraždy a závažných depresivních stavů. Jak se od ní můžeme držet dál? Američané jsou vystaveni kyselině arachidonové především prostřednictvím kuřat a vajec. Ale když odstraníme kuřata, vejce a další druhy masa, můžeme z naší stravy odstranit již vytvořenou kyselinu arachidonovou.
I když vysoce kvalitní léčebné studie zkoumající vliv stravy na depresi jsou vzácné, existuje úspěšná dvoutýdenní studie. Ale šlo by to ještě lépe. Co takových 22 týdnů? Zaměstnanci velké pojišťovací společnosti s nadváhou nebo cukrovkou měli buď týdenní skupinovou výuku o stravě rostlinného původu z nezpracovaných potravin, nebo neobdrželi ohledně stravy žádné pokyny po dobu pěti a půl měsíců. Nebylo zde žádné omezení velikosti porce, žádné počítání kalorií a sacharidů. Žádná změna v oblasti pohybové aktivity. Nebylo jim poskytnuto žádné jídlo, ale podniková jídelna začala nabízet každý den možnosti, jako byla čočková polévka, minestrone či fazolové burrito. Žádné maso, vejce, mléčné výrobky, olej nebo nekvalitní jídlo, přesto vykazovali větší spokojenost se stravou ve srovnání s účastníky kontrolní skupiny bez stravovacích omezení. Jak se jim ale vedlo?
Více účastníků skupiny se stravou rostlinného původu hlásilo ve 22. týdnu zlepšení trávení, zvýšení energie a lepší spánek než obvykle ve srovnání s kontrolní skupinou. Uvedli také významné zlepšení fyziologických funkcí, celkového zdraví, vitality a duševního zdraví. Tady je to znázorněno graficky, kdy skupina na rostlinné stravě porazila kontrolní skupinu v každém měření. Došlo také k výraznému zlepšení produktivity práce, což bylo přisuzováno z velké části tomu, jak se zlepšilo jejich zdraví.
Takže to, co tato studie prokázala, bylo, že strava bez cholesterolu je přijatelná, nejen v prostředí výzkumu, ale i v typickém prostředí velké firmy, a že zlepšuje kvalitu života a produktivitu za nízkou cenu.
Vše, co nyní potřebujeme, je velká, randomizovaná studie, která by to potvrdila, ale takovou jsme až dosud neměli. Deset podniků po celé zemi – od San Diega po Macon v Georgii. Stejné podmínky jako předtím. Může výživový program založený na stravě rostlinného původu v prostředí velkých firem snížit depresi, úzkost a zvýšit produktivitu? Ano. Významné zmírnění deprese, úzkosti, únavy, zlepšení emoční pohody a každodenního fungování.
Intervence v oblasti životního stylu mají stále více zjevnou roli ve fyzickém a duševním zdraví a mezi nejefektivnější z nich patří využití stravy rostlinného původu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A L Lopresti, S D Hood, P D Drummond. A review of lifestyle factors that contribute to important pathways associated with major depression: diet, sleep and exercise. J Affect Disord. 2013 May 15;148(1):12-27.
- U Agarwal, S Mishra, J Xu, S Levin, J Gonzales, N D Barnard. A multicenter randomized controlled trial of a nutrition intervention program in a multiethnic adult population in the corporate setting reduces depression and anxiety and improves quality of life: the GEICO study. Am J Health Promot. 2015 Mar-Apr;29(4):245-54.
- J S Lai, S Hiles, A Bisquera, A J Hure, M McEvoy. A systematic review and meta-analysis of dietary patterns and depression in community-dwelling adults. Am J Clin Nutr. 2014 Jan;99(1):181-97.
- Y T Szeto, T C Kwok, I F Benzie. Effects of a long-term vegetarian diet on biomarkers of antioxidant status and cardiovascular disease risk. Nutrition. 2004 Oct;20(10):863-6.
- H I Katcher, H R Ferdowsian, V J Hoover, J L Cohen, N D Barnard. A worksite vegan nutrition program is well-accepted and improves health-related quality of life and work productivity. Ann Nutr Metab. 2010;56(4):245-52. doi: 10.1159/000288281. Epub 2010 Apr 14.
- G D Brinkworth, J D BUchley, M Noakes, P M Clifton, C J Wilson. Long-term effects of a very low-carbohydrate diet and a low-fat diet on mood and cognitive function. Arch Intern Med. 2009 Nov 9;169(20):1873-80.
- B L Beezhold, C S Johnston. Restriction of meat, fish, and poultry in omnivores improves mood: a pilot randomized controlled trial. Nutr J. 2012 Feb 14;11:9.
- J J Wurtman, A Brzezinski, R J Wurtman, B Laferrere. Effect of nutrient intake on premenstrual depression. Am J Obstet Gynecol. 1989 Nov;161(5):1228-34.
- A A Farooqui, L A Horrocks, T Farooqui. Modulation of inflammation in brain: a matter of fat. J Neurochem. 2007 May;101(3):577-99.
- B L Beezhold, C S Johnston, D R Daigle. Vegetarian diets are associated with healthy mood states: a cross-sectional study in seventh day adventist adults. Nutr J. 2010 Jun 1;9:26.
- J S Vaz, G Kac, A E Nardi, J R Hibbein. Omega-6 fatty acids and greater likelihood of suicide risk and major depression in early pregnancy. J Affect Disord. 2014 Jan;152-154:76-82.
Images thanks to JD Hancock via Flickr.