Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Rostliny jako duševní vlastnictví – z pohledu patentování omyl?
Přírodní látky, například koření kurkumu, nelze patentovat, což drží její cenu nízko. Ale kdo bude financovat výzkum, když nejde o výnosné komodity?
Od starověku byla matka příroda hojným zdrojem léků používaných k léčbě lidských onemocnění. Jedním z takových léků je kurkuma, koření, které bylo používáno nejméně 2500 let. Díky tomu, že máme dlouhodobé zkušenosti s kurkuminem, přírodním žlutým pigmentem v kurkumě, používaným jako potravina i přírodní lék, vzhledem k jeho nízké ceně, osvědčené schopnosti předcházet nemocem a léčit je i vysoké bezpečnosti, se kurkumin rychle přesouvá z našich kuchyní do nemocnic.
Kurkumin prokázal slibné účinky proti širokému spektru nemocí, a to do té míry, že se zdá, že má všechny žádoucí vlastnosti, které bychom očekávali od klasického léčiva.
Jestli je tak bezpečný a účinný, proč nejsou prováděny další studie? Toto zpoždění je způsobeno americkým patentem, uděleným v roce 1995 vědcům na Medical Center Mississippi University za objevení schopnosti kurkuminu hojit rány, jenž zabránil, aby se jeho využití rozšířilo v medicíně. V průlomovém případě Indická rada pro vědecký a průmyslový výzkum strávila léta argumentováním, až nakonec prokázala, že kurkumin je po staletí součástí indické tradiční medicíny a tak by měl být považován za veřejné vlastnictví. Je to jako by někdo chtěl patentovat brokolici. Patent byl v roce 1997 nakonec odebrán, což znamenalo vítězství pro ty, kteří bojovali proti zneužívání znalostí tradiční medicíny nadnárodními korporacemi.
Pokud však kurkumin nevydělá žádné peníze, jak se o něm lidé dozví? Kdo zaplatí jeho výzkum? Vzhledem k tomu, že veřejné znalosti nezahrnují žádné duševní vlastnictví, farmaceutické společnosti nemají zájem je zpeněžit. Kurkumu si může koupit každý v potravinách za pár korun. „Pokud neexistuje duševní vlastnictví a nedá se na tom v důsledku vydělat, nikdo do toho nepůjde,“ řekl přední výzkumník kurkumy.
Jak je výzkum kurkuminu financován? I když samotný kurkumin patentovatelný není, jeho deriváty, formy, cesty podání a různé syntetické metody už patentovány být mohou. Takže pokud vezmete nějakou molekulu kurkumy a trochu ji vylepšíte, můžete ji nechat pro své investory patentovat. Pokud fytonutrienty nelze převést na nové chemické entity, u kterých by bylo možné uvádět konkrétnější zdravotní tvrzení, pak lze výzkum v oblasti těchto rostlin považovat za nepravděpodobný.
Jistě, jsou ve velké míře využívány jako účinné složky v nesčetném množství výrobků na neregulovaném trhu s potravinovými doplňky, ale kromě toho zůstává pokrok v klinických studiích pomalý. Takové plýtvání zdroji na cestě k přeměně od obnovitelných materiálů až po velice moderní a cenné výrobky je pošetilé, uvádějí tito vědci. Je to zbytečně promrhaný potenciál, jelikož z toho nelze profitovat.
Možná by tedy bylo dobré, kdyby Frito-lay (značka čipsů) vlastnil patent na brokolici. Existuje důvod, proč v televizi nevidíme během Super Bowlu reklamy na zeleninu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A Goel, AB Kunnumakkara, BB Aggarwal. Curcumin as "Curecumin": from kitchen to clinic. Biochem Pharmacol. 2008 Feb 15;75(4):787-809.
- SC Gupta, S Patchva, BB Aggarwal. Therapeutic roles of curcumin: Lessons learned from clinical trials. AAPS J. 2013 15(1):195-218.
- SC Gupta, B Sung, JH Kim, S Prasad, S Li, BB Aggarwal. Multitargeting by turmeric, the golden spice: From kitchen to clinic. Mol Nutr Food Res. 2013 57(9):1510-1528.
- S Salvioli, E Sikora, EL Cooper, C Franceschi. Curcumin in cell death processes: A challenge for CAM of age-related pathologies. Evid Based Complement Alternat Med. 2007 4(2):181 – 190.
- S Singh. From exotic spice to modern drug? Cell. 2007 130(5):765 – 768.
- T Brodniewicz, G Grynkiewicz. Plant phenolics as drug leads -- what is missing? Acta Pol Pharm. 2012 69(6):1203 – 1217.