Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Shrnutí série Jak nezemřít
Vše začalo v době, kdy jsem byl ještě dítě a lékaři poslali moji babičku domů, aby zemřela. Trpěla srdečním onemocněním v terminálním stádiu, prodělala několik bypassů a lékaři si už nevěděli rady. Byla upoutána na invalidní vozík, trpěla silnými bolestmi na hrudi a lékaři jí řekli, že není možné nic dalšího dělat. Její život končil ve věku šedesáti pěti let.
Doslechla se o Nathanu Pritikinovi, jednom z průkopníků zdravé stravy, a tento příběh byl později uveden v Pritikinově biografii. Mluví o Frances Gregerové, mojí babičce. Popisuje program, v němž byla lidem doporučena rostlinná strava, a pak bylo přidáno i pravidelné cvičení. Babičku jsme přivezli na vozíku, ale ven už si došla sama. Denně nachodila přes 6 km a žila dalších 31 let! Do věku 96 let si nadále užívala přítomnosti svých vnoučat, včetně mě. Její zotavení nejen inspirovalo jedno z jejích vnoučat, aby se stalo lékařem, ale babička se měla možnost dožít jeho promoce na lékařské fakultě. Vše je to vlastně díky ní.
Byl jsem šokován zjištěním, že existuje řada důkazů o možnostech zvrácení průběhu chronických onemocnění změnou životního stylu, které jsou tradiční medicínou zcela ignorovány. Jestliže došlo k přehlédnutí této efektivní léčby, co dalšího se skrývá v lékařské literatuře a mohlo by pomoci nemocným? Abych to zjistil, udělal jsem z toho své životní poslání. Založil jsem proto NutritionFacts.org a napsal také knihu s názvem „Jak nezemřít“.
Průzkumy ukazují, že lidé přehnaně nadhodnocují efekt léčiv a zdravotních procedur, které mají zlepšit jejich zdraví. Například pacienti věří, že statiny snižující hladinu cholesterolu jsou asi dvakrát účinnější, než tomu je ve skutečnosti. Není divu, že se většina lidí spoléhá na léky, že je zachrání! Ale hlavním zabijákem není nedostatek léků. Většina dotazovaných lidí uvedla, že by nebyla ochotna tyto léky užívat, pokud by bylo známo, jak malý prospěch z nich máme. Změna stravy je nejen bezpečnější a levnější, ale může být i efektivnější v rámci prevence, eliminující některé z hlavních příčin smrti, protože dochází ke kauzální léčbě onemocnění.
Každý rok CDC sestavuje přehled patnácti nejčastějších příčin úmrtí. Každé věnuji kapitolu: Jak nezemřít na onemocnění srdce, plicní onemocnění, onemocnění mozku, rakovinu zažívacího traktu, infekci, diabetes, hypertenzi, onemocnění jater, krve, ledvin, karcinom prsu, depresi, rakovinu prostaty, Parkinsonovu chorobu a jak nezemřít z iatrogenních příčin, což je v podstatě smrt způsobená lékařem. To je první polovina knihy a dobrou zprávou je, že máme obrovský vliv na naše zdraví a dlouhověkost. Většině předčasných úmrtí je možné předcházet rostlinnou stravou a dalšími návyky zdravého životního stylu.
Nechtěl jsem ale jen napsat knihu plnou odkazů a citací. Existují tisíce odkazů na recenzované vědecké dokumenty, ale chtěl jsem vytvořit praktického průvodce pro každodenní rozhodnutí. Na to se soustřeďuje druhá polovina knihy. V knize uvádím klasifikaci podle světel na semaforu, tedy uvidíte barvu červenou, oranžovou a zelenou. Až na pár výjimek důkazy ukazují, že nejzdravější je taková strava, v níž je snížen příjem masa, vajec, mléčných výrobků a zpracovaných potravin, a zároveň se maximalizuje příjem ovoce, zeleniny, luštěnin (fazole, hrách, cizrna a čočka), celozrnných potravin, ořechů a semen, hub, bylin a koření. V podstatě to, co vyrůstá ze země. To je nejzdravější volba.
Některé potraviny mají zvláštní léčebné vlastnosti, a proto jsem vytvořil tzv. denní seznam věcí, na které se snažím nezapomínat. Doporučuji čtvrt lžičky kurkumy denně, lžíci mletého lněného semínka, každodenní konzumaci bobulí a listové zeleniny. Zmiňuji zdravé nápoje, čím sladit, jak dlouho cvičit. Seznam s doporučenými porcemi je k dispozici jako bezplatná aplikace pro Android i iPhone, stačí vyhledat Dr. Greger’s Daily Dozen. Existuje pouze jeden druh stravy, u které bylo prokázáno, že brzdí vznik srdečních onemocnění, a to rostlinná strava. Pokud rostlinná strava snižuje riziko rozvoje našeho hlavního zabijáka, neměla by pro nás být základní stravou, než se prokáže něco jiného? A skutečnost, že může být také účinná při léčbě a eliminaci onemocnění, jako je vysoký krevní tlak a cukrovka 2. typu, jen ukazuje, že rostlinná strava je naprosto ohromující.
Většině úmrtí ve Spojených státech je možné předcházet úpravou výživy. Podle nejpřísnější analýzy rizikových faktorů, která byla kdy publikována, studie Global Burden of Disease, podpořena Bill a Melinda Gates Foundation, stojí za hlavní příčinou smrti ve Spojených státech naše strava. Nejčastější příčinou zdravotního postižení je naše strava, která nyní předčila i kouření tabáku; to skončilo na druhém místě. Kouření každoročně zabíjí zhruba půl milionu Američanů, ale strava o stovky tisíc lidí více.
Pak je evidentně výživa hlavní věcí, která se má přednášet na lékařské fakultě. První věcí, kterou by s vámi měl probrat váš lékař při každé návštěvě. Jak může být taková nerovnováha mezi vědou a praxí.
Lékaři trpí závažným nedostatkem vzdělání v oblasti výživy. Většina lékařů se nikdy neučí o tom, jaký vliv může mít zdravá strava na průběh onemocnění, a tak po promoci nic nevědí o tomto mocném nástroji. Jsou zde další bariéry, jako časová omezení a nedostatečné náhrady výdajů. Lékaři nejsou placeni za poradenství týkající se zásad péče o zdraví pacienta. Farmaceutické firmy hrají také roli v ovlivňování vzdělání a praxe. Zeptejte se lékaře, jestli pro něj pořádala večeři společnost „Brokolice“. Pravděpodobně asi ne.
Je to jako s kouřením v 50. letech. Desetiletí vědeckých výzkumů spojovalo kouření s rakovinou plic, ale bylo to ignorováno, protože kouření bylo normální. Většina lékařů kouřila. Průměrná spotřeba cigaret na obyvatele činila 4 000 cigaret za rok, takže každý Američan kouřil v průměru půl balení denně. Zástupci American Medical Association uklidňovali každého, kdo kouřil s mírou, že je vše naprosto v pořádku. Bylo to stejné odpojení vědy od veřejné politiky. Trvalo více než 25 let a 7 000 studií než byla zveřejněna první zpráva hlavního hygienika svědčící proti kouření, která vyšla v 60. letech. Mysleli byste si, že možná po prvních 6000 studiích by už se taková věc mohla dostat na veřejnost… Byl to mocný boj průmyslu. A dnešní průmysl, který zpracovává maso, cukr, mléčné výrobky, sůl a vejce, používá stejnou taktiku, jako tabákový průmysl, a pokouší se zmást veřejnost.
Musíme převzít osobní odpovědnost za vlastní zdraví a zdraví naší rodiny. Nemůžeme čekat, až společnost znovu dožene vědu, jelikož je to otázka života a smrti.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
A huge debt of gratitude for Malkhaz Geldiashvili of FightMediocrity; we’re so blessed to have such great supporters willing to share their talents to help us help others.