Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Škrabání jazyka vs. čištění jazyka při léčbě zápachu z úst (zápach z úst)
Co způsobuje špatný ranní dech a co s tím můžete dělat?
Zvýšené povědomí veřejnosti a poptávka po prostředcích proti špatnému dechu vedla ke značnému růstu odvětví osvěžování dechu a nasycení trhu produkty pro svěží dech. Mátové bonbóny, žvýkačky, ústní spreje i pilulky. Většina z nich má jen krátkodobý maskovací účinek na špatný dech a jsou tak prakticky neúčinné. A co s tím můžeme dělat? Stačilo by kloktání čisté vody?
Co třeba ranní dech? Ranní zápach z úst hned po probuzení po prospané noci je běžným jevem jednoduše pojmenovaným „ranní zápach z úst“. Nejčastější příčinou špatného dechu obecně je rozklad bílkovin a fragmentů bílkovin mikroorganismy žijícími na jazyku a zubech, zejména aminokyslelin s obsahem síry jako cystein a methionin. Z těch se při rozklad uvolňují těkavé sloučeniny síry jako sirovodík - plyn zapáchající po zkažených vejcích. Zhruba 50 % dospělé populace má ráno koncentrace těchto sloučenin v dechu v míře „přesahující práh závadnosti“ stanovený „organoleptickým panelem“. Co to znamená?
Organoleptická metoda je považována za zlatý standard ve vyhodnocování zápachu z úst. V podstatě to celé znamená, že hodnotitel si přičichne k dechu vydechovanému z úst a nosu a subjektivně definuje přítomnost nebo absenci zápachu. Při čichové analýze ranního dechu lidí asi polovina přesáhne práh pro závadnost dechu. Proč? Co to způsobuje? Sucho v ústech.
Nízký průtok slin, zejména během noci, vytváří efekt stojaté vody příznivý pro růst bakterií a rozklad. Pro zmírnění ranního zápachu z úst se doporučuje výplach úst vodou nebo pití vody po probuzení. Má to být účinné, ale jasno budeme mít až po náležitém testu.
„Účinek vody na ranní zápach z úst: randomizovaná klinická studie.“ Jedna skupina byla randomizována k výplachu úst lžící vody a druhá měla vypít šálek vody. A? Obojí pomohlo a výrazně ulevilo od zápachu z úst. Mezi skupinami nebyl výrazný rozdíl. Chyběla však kontrolní skupina. Zajímavé by také bylo zjistit, jak se jim dech zlepší pouhou bdělostí a nastartováním slinných žláz.
Po napití a konzumaci snídaně obvykle ranní zápach z úst sám odezní. Lidé si kvůli zápachu ráno čistí zuby a myslí si, že to pomůže, ale naměřená redukce plynu zkažených vajec byla jen 30 %. Konzumace snídaně funguje dvakrát tak dobře, 60% pokles sirovodíku. Žvýkání mechanicky stimuluje proudění slin a posouvání jídla přes povrch jazyka odstraňuje nános zbytků, čímž napodobuje kartáčování jazyka. Jestli je určujícím faktorem tloušťka povlaku na jazyku, co si zkusit aktivně čistit jazyk stejně jako zuby? Pak dojde k poklesu o 70 %. Zdá se, že jazyk je tedy hlavním zdrojem nevábných plynů.
Další studie však neprokázaly žádný přínos čištění jazyka na zápach z úst u dospělých a dětí. Výzkumníci si myslí, že by to mohlo být dávivým reflexem, který bránil v pořádném čištění. Co zkusit škrabku na jazyk? V této studii porovnali čištění zubů, čištění plus mezizubní nit, čištění plus škrábání, nebo všechno dohromady. Zjistili, že zubní nit nijak nezmírnila zápach z úst. Naopak škrabka na jazyk zvítězila nad čištěním zubů. Vypadá to, že čištění jazyka je tou nejdůležitější hygienickou procedurou ke zmírnění špatného dechu.
Neznamená to nutně, že čištění zubů nepomůže proti špatnému dechu. V tomto pokusu lidé na pět dní přestali své zuby čistit, ale pokračovali v používání zubní nitě a škrabky na jazyk. Prováděny byly organoleptické testy, při kterých účastníci foukali skrze brčko chudákovi hodnotiteli přímo pod nos. Navzdory škrábání jazyka a používání nitě se jim zápach po přerušení čištění zubů kartáčkem zhoršil.
Co porovnat čištění jazyka kartáčkem a škrabkou? Výzkumníci sloučili všechny randomizované kontrolované studie porovnávající různé metody čištění jazyka proti zápachu z úst u dospělých lidí s halitózou. A zjistili, že používání škrabky bylo o něco účinnější než kartáček. Možná je to tím, že kartáček je užší než typická škrabka na jazyk, což ho činí méně efektivním v odstraňování nečistot z jazyka.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org