Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Snižuje užívání mobilních telefonů počet spermií?
Jaký vliv má záření z mobilních telefonů na pohyblivost spermií a poškození DNA?
Likvidují muži častými hovory po mobilu své reprodukční schopnosti? Z několika zemí byl nahlášen nevysvětlitelný pokles v kvalitě spermatu. Mohou v tom hrát roli mobilní telefony? Mohlo by elektromagnetické záření z těchto zařízení mít vliv na tvorbu a funkci spermií? V mobilním průmyslu jsou velice hákliví na slovo začínající písmenem „r“ – radiace, upřednostňují mnohem nevinněji znějící výraz RF-EMF. Mají pravdu v tom, že pojem radiace zneužívají různí šarlatáni a prodejci „ochranných“ prostředků proti radiaci. Radiace nemusí nutně znamenat atomovou bombu a gama paprsky; vždyť pouhé teplé sluneční paprsky na vaší tváři jsou vlastně také radiace. Otázka zní:“Je možné, aby specifický typ záření, který produkují mobilní telefony, ovlivňoval mužskou plodnost?“
Poté, co Světová zdravotnická organizace vydala prohlášení, že mobilní telefony by mohly způsobovat rakovinu mozku, mnoho lidí si řeklo: „To není problém. Prostě budu mít telefon v kapse a zapnu si Bluetooth, nebo tak něco.“ Takže sice daleko od mozku, ale v blízkosti pohlavních orgánů. Na základě mnoha studií, včetně vyšetření téměř 1500 vzorků spermatu, zjistíte, že vystavení se mobilním telefonům bylo spojeno se sníženou pohyblivostí a životností spermií, ačkoliv nemělo přímo vliv na jejich koncentraci.
O kolik nižší byla tato pohyblivost? Pohyblivost spermií se jevila jen asi o 8 % nižší, takže by sama asi příliš nezasáhla do snížení plodnosti. Tedy pokud disponujete dostatečným množstvím spermií. Ovšem u mužů, kteří již mají problémy s plodností, může být lepší vyvarovat se toho mít zapnutý mobilní telefon v blízkosti rozkroku po delší dobu. Mobilní telefony mohou být jen jednou z mnoha věcí, které by mohly tyto problémy zhoršovat. Potíže může způsobovat například také Wi-Fi. Vědci dostali vzorky spermatu od více než tisíce mužů. Bylo zjištěno, že celkový počet pohyblivých spermií byl nižší ve skupině, která používala bezdrátový internet.
Dobře, ale to byly jen pozorovací studie. Možná ti muži, kteří používají Wi-Fi, mají větší sklony kouřit, nebo více jezdit na koni, nebo něco jiného, a to je důvod tohoto zjevného spojení. To nezjistíte, dokud to nevyzkoušíte.
Naneštěstí je mnoho studií prováděno, stejně jako tato, na potkanech. Takže zatímco se nezdá, že by mikrovlny vyzařované mobilními telefony měly nějaký vliv na varlata potkanů, lze namítnout, že se nemůžete řídit výsledky studií na těchto pokusných zvířatech. Mají totiž například nepružné šourky, což znamená, že jejich varlata jsou spíše uvnitř jejich těl, než aby vystupovala ven.
Alespoň dokud nebudou zjištěny další poznatky, doporučuje se tak mužům s poruchami plodnosti, aby své mobilní telefony nenosili v předních kapsách kalhot, tedy v blízkosti varlat. Dokonce i když nejsou zrovna používány, vydávají mobilní telefony záření, kterým je možné zjistit jejich polohu, a ačkoliv jsme mu vystaveni nejvíce během telefonátu, díky dnešním handsfree sadám mohou telefony klidně zůstat v kapse.
A co se stane, když se ocitnou poblíž běžných kovových předmětů? Zde je vyobrazení pánevní oblasti. Tady je telefon. Můžete mít kovový zip, klíčenku v kapse. Bylo zjištěno, že když tyto tři předměty byly poblíž sebe, SAR, tedy množství záření, které varlata absorbovala, bylo obecně zvýšeno, dokonce až na dvojnásobek.
To je ale problém pouze tehdy, pokud záření spermie opravdu poškozuje. Jak těžké může být navrhnout studii, která by spočívala jen v tom, že by se vzorek lidského spermatu v Petriho misce vystavil záření z telefonu, abychom zjistili, co to udělá? Jednu takovou studii tu máme. Výsledek byl, že během hodiny po vystavení spermatu záření z mobilního telefonu došlo ve vzorku k výrazně vyšší fragmentaci DNA. Byl to tak silný účinek, že vědci dokonce doporučili, aby ani ženy, které se pokoušejí otěhotnět, nenosily své telefony v kapse – aby tak riziko poškození spermatu o svého partnera ještě nezvýšily.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Adams JA, Galloway TS, Mondal D, Esteves SC, Mathews F. Effect of mobile telephones on sperm quality: a systematic review and meta-analysis. Environ Int. 2014;70:106-12.
- Lerchl A. Electromagnetic pollution: another risk factor for infertility, or a red herring?. Asian J Androl. 2013;15(2):201-3.
- Carpenter DO. Human disease resulting from exposure to electromagnetic fields. Rev Environ Health. 2013;28(4):159-72.
- Agarwal A, Durairajanayagam D. Are men talking their reproductive health away?. Asian J Androl. 2015;17(3):433-4.
- Gorpinchenko I, Nikitin O, Banyra O, Shulyak A. The influence of direct mobile phone radiation on sperm quality. Cent European J Urol. 2014;67(1):65-71.
- Yildirim ME, Kaynar M, Badem H, Cavis M, Karatas OF, Cimentepe E. What is harmful for male fertility: cell phone or the wireless Internet?. Kaohsiung J Med Sci. 2015;31(9):480-4.
- Whittow WG, Panagamuwa CJ, Edwards RM, Ma L. Indicative sar levels due to an active mobile phone in a front trouser pocket in proximity to common metallic objects. Antennas and Propagation Conference, 2008. LAPC 2008. Loughborough.
- Dasdag S, Zulkuf akdag M, Aksen F, et al. Whole body exposure of rats to microwaves emitted from a cell phone does not affect the testes. Bioelectromagnetics. 2003;24(3):182-8.
Image credit: Martin Abegglen via flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video