Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Snižují cholesterol lépe sušená jablka, datle, fíky nebo švestky?
Porovnání potenciálu snižovat cholesterol u několika druhů sušeného ovoce: jablka, datle, fíky a švestky.
Denní příjem sušených jablek vs. denní příjem sušených švestek: „Dopad na rizikové faktory srdečně-cévního onemocnění u žen po prodělané menopauze.“ První věc, která mě napadla, je, že studie byla financována U. S. Apple Association (Americkou jablečnou asociací) nebo International Prune Association (Mezinárodní asociací sušených švestek). Vsadil bych se, že vím, jaké by byly výsledky. Ukázalo se však, že studii tyto organizace nefinancovaly. Studie byla financovaná z daní vybraných od nás, daňových poplatníků, což je skvělé. Co tedy vědci zjistili?
Celkem 160 starších žen bylo rozděleno do dvou skupin. Jedna jedla sušená jablka, druhá sušené švestky. Jejich stav byl sledován po dobu jednoho roku. Ženy jedly 12 sušených jablečných kroužků nebo 8 sušených švestek denně. A během tří měsíců došlo k významnému poklesu cholesterolu v jablečné skupině, který navíc přetrval až do konce studie. Ve švestkové skupině k poklesu nedošlo. Pokud jde o zánět, „pravidelná konzumace obou druhů sušeného ovoce snižovala hladiny C-reaktivního proteinu“ přibližně stejně, ačkoliv sušené švestky nejspíše mohou pomoci k „rychlejšímu snížení“ ukazatelů zánětu. Sušená jablka mohou zase pomoci k „celkově většímu snížení ukazatelů zánětu.“ Dvanáct jablečných kroužků denně odpovídá dvěma čerstvým jablkům. Domnívají se, že „schopnosti jablek snižovat hladiny cholesterolu mohou být způsobené jedinečným obsahem pektinu, druhu vlákniny,“ který „zvyšuje vylučování žluči prostřednictvím výkalů.“ Ačkoliv i samotné fytoživiny z jablek, tedy bez vlákniny, vykazují schopnost snižovat cholesterol.
Co sušené fíky? The California Fig Board (Kalifornská fíková rada) nechtěla zůstat stranou, v minulosti sponzorovala Fig Fest a Fig Feast (slavnosti fíků), a tentokrát i tuto novou studii. Čtrnáct fíků denně – to je hodně fíků – po dobu pěti týdnů a… nic se nestalo. Denní konzumace nesnížila hladiny špatného cholesterolu. A nakonec, co takhle datle? Čtyři nebo pět datlí denně po dobu jednoho měsíce. A opět žádný účinek. Dal by se u nich však nalézt drobný příznivý vliv na hladiny triglyceridů, což je překvapující, vzhledem k vysokému obsahu cukru v datlích. Nedávná studie o glykemickém indexu datlí zjistila, že ho mají překvapivě nízký. Prázdné kroužky na grafu znázorňují linii vlivu vody s cukrem na hladiny cukru v krvi. Tady je pak účinek stejného množství cukru, ale tentokrát v podobě datlí.
Datle porážejí další běžné druhy ovoce z hlediska obsahu vitamínů a minerálů. Jsou dokonce označovány jako „nejbohatší zdroj minerálních látek.“ Nicméně datle jsou sušené a mají proto na stejnou váhu asi pětkrát více kalorií než čerstvé ovoce. Pokud jde tedy o hustotu živin, jsou skutečně docela srovnatelné s těmito dalšími testovanými druhy ovoce, ačkoliv pokud jde o snižování cholesterolu, jablka je s přehledem porážejí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J Agric Food Chem. 2009 Sep 9;57(17):8010-7. Effects of date ( Phoenix dactylifera L., Medjool or Hallawi Variety) consumption by healthy subjects on serum glucose and lipid levels and on serum oxidative status: a pilot study. Rock W, Rosenblat M, Borochov-Neori H, Volkova N, Judeinstein S, Elias M, Aviram M.
- J Oleo Sci. 2007;56(8):417-28. Apple polyphenols influence cholesterol metabolism in healthy subjects with relatively high body mass index. Nagasako-Akazome Y, Kanda T, Ohtake Y, Shimasaki H, Kobayashi T.
- S Chai, S Hooshmand, RL Saadat, ME Payton, K Brummel-Smith, BH Arjmandi. Daily apple versus dried plum: impact on cardiovascular disease risk factors in postmenopausal women. J Acad Nutr Diet. 2012 Aug;112(8):1158-68.
- J Peterson, S Montgomery, E Haddad, L Kearney, S Tonstad. Effect of consumption of dried California mission figs on lipid concentrations. Ann Nutr Metab. 2011;58(3):232-8.
- Alkaabi JM, Al-Dabbagh B, Ahmad S, Saadi HF, Gariballa S, Ghazali MA. Glycemic indices of five varieties of dates in healthy and diabetic subjects. Nutr J. 2011 May 28;10:59.
- Vayalil PK. Date fruits (Phoenix dactylifera Linn): an emerging medicinal food. Crit Rev Food Sci Nutr. 2012;52(3):249-71.
Images thanks to Merzperson via Wikimedia; and smiteme, Inhabitat, and arsheffield via flickr