Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Snižují doplňky vitamínu D riziko úmrtí na rakovinu?
Pobyt na slunci je spojen s nižším výskytem 15 různých druhů rakoviny a zlepšenými vyhlídkami na přežití rakoviny. Co se stalo, když byly otestovány doplňky stravy s vitamínem D?
Všechno to začalo touto slavnou studií publikovanou v roce 1980. Vědci z Johns Hopkins University se snažili zjistit, proč státy, jako je Nové Mexiko a Arizona, mají asi jen poloviční míru výskytu rakoviny tlustého střeva oproti státům, jako je New York, New Hampshire a Vermont. Možná je to proto, že se jim dostává hodně slunce. Vědci přišli s domněnkou, že by za tím mohl být sluneční vitamín – vitamín D, který možná funguje jako ochranný faktor proti rakovině tlustého střeva.
Od té doby bylo slunění spojeno s nižším výskytem 14 dalších druhů rakoviny. Vitamín D může ovlivnit také přežití rakoviny. Vyšší hladiny vitamínu D v krvi byly spojeny s nižší úmrtností pacientů s kolorektálním karcinomem. O kolik nižším? Asi o polovinu. A čím vyšší jsou úrovně vitamínu D, tím nižší je míra úmrtnosti. To může vysvětlit, proč míra přežití rakoviny tlustého střeva může částečně záviset na období diagnózy. Důvodem nejmenšího rizika rychlého úmrtí při diagnostice rakoviny na podzim je, že jste si v průběhu léta stihli nastřádat zásoby vitamínu D.
Ale podívejte, existují i další rizikové faktory, které by mohly být sezónní. Možná, že lidé využívají podzimní sklizně a jí zdravěji. Třeba je právě to tím důvodem, proč je nejméně rizikovým obdobím podzim. Mohla by za tím být třeba i zvýšená konzumace alkoholu během zimního období. V létě naopak pobíháme po venku, a tak se nám nejen dostává více slunečních paprsků, ale zároveň jsme aktivnější, máme tedy více pohybu, což může být samo o sobě ochranným faktorem.
Studie tohoto druhu poskytují pouze nepřímé důkazy. Vytvoření vztahu příčiny a následku mezi rakovinou tlustého střeva a deficitem vitaminu D s využitím výsledků observačních studií je náročné, protože zde hrají roli i další, matoucí faktory, tzv. číhající proměnné. Může například existovat těsná korelace mezi prodejem zmrzliny a utonutím, ale to neznamená, že zmrzlina způsobuje utonutí. Pravděpodobnějším vysvětlením je, že zde číhá třetí proměnná, např. horké počasí, léto, což vysvětluje, proč jsou míry utonutí nejvyšší ve stejném období jako prodej zmrzliny.
Je to trochu triviální příklad, ale to stejné se vlastně stalo s hormonální substituční terapií. Ženy užívající léky, jako je přípravek Premarin, měly o 50 % menší riziko srdečních onemocnění. Lékaři jej tedy předepsali milionům ženám. Ale pokud se do údajů zahloubáte poněkud více, ano, ženy užívající estrogen měly o 50 % nižší riziko úmrtí na srdeční onemocnění, ale také měly o 50 % nižší riziko úmrtí při nehodách a vraždách. Asi to nebylo tím lékem. Vidíte, jediný způsob, jak dospět k jistému závěru, je provést testování v randomizované klinické studii. Polovině žen dáte lék a pozorujete, co se stane.
O deset let později to vědci skutečně udělali a namísto 50% snížení rizika během jednoho roku po podání hormonálních léků stoupl výskyt infarktů a úmrtnost o 50 %. Při zpětném pohledu byla číhající proměnnou pravděpodobně socioekonomická třída. U chudých žen je menší pravděpodobnost, že jim bude předepsána hormonální substituční léčba a zároveň mají vyšší riziko, že budou zavražděny či zemřou na srdeční onemocnění. Kvůli číhající proměnné se lék, který byl nebezpečný, jevil jako zdraví prospěšný.
Kromě číhajících proměnných existuje i možnost reverzní kauzality. Možná nízká hladina vitaminu D nezhoršila rakovinu; možná rakovina zhoršila hladinu vitaminu D. To není pravděpodobné, protože to nevypadá, že by měly nádory přímý vliv na hladinu vit. D, ale léčba rakoviny by možná mohla mít vliv. Dokonce i jednoduchá operace kolene může výrazně snížit hladinu vitaminu D během několika hodin. Předpokládá se, že je to právě kvůli zánětlivému poškození vznikajícímu řezem do tkáně. Možná by tedy právě toto mohlo vysvětlit spojitost mezi nižšími hladinami vitamínu D a nižší mírou přežití rakoviny. Navíc, pokud máte rakovinu, asi trávíte méně času pobíháním po pláži.
Takže ano, vyšší hladiny vitaminu D jsou spojeny se zlepšením v přežití kolorektálního karcinomu a rakoviny prsu. Dokonce až dvojnásobné riziko recidivy a úmrtí na rakovinu prsu bylo zaznamenáno u žen s nejnižšími úrovněmi vitaminu D. A hladiny vitaminu D jsou také spojeny s delším přežitím s rakovinou vaječníků a dalšími druhy rakovin, jako je třeba lymfom. Avšak jak jsme se poučili už u hormonální substituční terapie, musíme vše nejprve podrobit testování. Mnoho randomizovaných kontrolovaných studií o doplňcích vitamínu D a rakovině jsme však neměli… tedy až do této chvíle.
Nyní máme několik randomizovaných kontrolovaných studií a doplňky vitaminu D se skutečně zdají být schopné snížit riziko úmrtí na rakovinu. Při jaké dávce? Vědci navrhují dosáhnout krevní hladiny vitamínu D alespoň cca 75 nanomolů na litr. Této úrovně nedosáhly až tři čtvrtiny žen s rakovinou prsu a do očí bijících 97 % pacientů s rakovinou tlustého střeva. Dostat se na úroveň 75 nanomolů na litr, nebo ještě lépe na 100 nanomolů může vyžadovat přibližně 2 000 až 4 000 mezinárodních jednotek vitaminu D denně. Je to dávka, u jaké se zdá, že nejsou žádné důkazy o škodlivosti. Bez ohledu na to, o jakou konkrétní úroveň jde, mohou mít závěry z těchto studií silný vliv na budoucí možnosti léčby rakoviny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- H Maalmi, J M Ordóñez-Mena, B Schöttker, H Brenner. Serum 25-hydroxyvitamin D levels and survival in colorectal and breast cancer patients: systematic review and meta-analysis of prospective cohort studies. Eur J Cancer. 2014 May;50(8):1510-21.
- B Wang, Z Jing, C Li, S Xu, Y Wang. Blood 25-hydroxyvitamin D levels and overall mortality in patients with colorectal cancer: a dose-response meta-analysis. Eur J Cancer. 2014 Aug;50(12):2173-5.
- A A N Rose, C Elser, M Ennis, P J Goodwin. Blood levels of vitamin D and early stage breast cancer prognosis: a systematic review and meta-analysis. Breast Cancer Res Treat. 2013 Oct;141(3):331-9.
- P M Webb, A de Fazio, M M Protani, T I Ibiebele, C M Nagle, A H Brand, P I Blomfield, P Grant, L C Perrin, R E Neale, Australian Ovarian Cancer Study Group. Circulating 25-hydroxyvitamin D and survival in women with ovarian cancer. Am J Clin Nutr. 2015 Jul;102(1):109-14.
- N Keum, E Giovannucci. Vitamin D supplements and cancer incidence and mortality: a meta-analysis. Br J Cancer. 2014 Aug 26;111(5):976-80.
- D Q Jiang, M X Li, Q Z Chen, Y Wang. Comment on: 'vitamin D supplements and cancer incidence and mortality: a meta-analysis'. Br J Cancer. 2015 Jun 9;112(12):1979.
- F J Conway, D C McMillan. Plasma vitamin D concentration and survival in colorectal cancer: potential confounding by the systemic inflammatory response. J Clin Oncol. 2015 Jan 10;33(2):224.
- M Li, P Chen, J Li, R Chu, D Xie, H Wang. Review: the impacts of circulating 25-hydroxyvitamin D levels on cancer patient outcomes: a systematic review and meta-analysis. J Clin Endocrinol Metab. 2014 Jul;99(7):2327-36.
- S B Mohr, E D Gorham, J Kim, H Hofflich, R E Cuomo, C F Garland. Could vitamin D sufficiency improve the survival of colorectal cancer patients? J Steroid Biochem Mol Biol. 2015 Apr;148:239-44.
- C F Garland, F C Garland. Do sunlight and vitamin D reduce the likelihood of colon cancer? Int J Epidemiol. 2006 Apr;35(2):217-20.
- W B Grant, C F Garland. The association of solar ultraviolet B (UVB) with reducing risk of cancer: multifactorial ecologic analysis of geographic variation in age-adjusted cancer mortality rates. Anticancer Res. 2006 Jul-Aug;26(4A):2687-99.
- H A Bischoff-Ferrari, A Shao, B Dawson-Hughes, J Hathcock, E Giovannucci, W C Willett. Benefit-risk assessment of vitamin D supplementation. Osteoporos Int. 2010 Jul;21(7):1121-32.
- H Mezawa, T Sugiura, M Watanabe, C Norizoe, D Takahashi, A Shimojima, S Tamez, Y Tsutsumi, K Yanaga, M Urashima. Serum vitamin D levels and survival of patients with colorectal cancer: post-hoc analysis of a prospective cohort study. BMC Cancer. 2010 Jul 2;10:347.
- L Zgaga, E Theodoratou, S M Farrington, F V Din, L Y Ooi, D Glodzik, S Johnston, A Tenesa, H Campbell, M G Dunlop. Plasma vitamin D concentration influences survival outcome after a diagnosis of colorectal cancer. J Clin Oncol. 2014 Aug 10;32(23):2430-9.
- J Moan, A C Porojnicu, T E Robsahm, A Dahlback, A Juzeniene, S Tretli, W Grant. Solar radiation, vitamin D and survival rate of colon cancer in Norway. J Photochem Photobiol B. 2005 Mar 1;78(3):189-93.
- M L Neuhouser, B Sorensen, B W Hollis, A Ambs, C M Ulrich, A McTiernan, L Bernstein, S Wayne, F Gilliland, K Baumgartner, R Baumgartner, R Ballard-Barbash. Vitamin D insufficiency in a multiethnic cohort of breast cancer survivors. Am J Clin Nutr. 2008 Jul;88(1):133-9.
- Reid D, Toole BJ, Knox S, Talwar D, Harten J, O'Reilly DS, Blackwell S, Kinsella J, McMillan DC, Wallace AM. The relation between acute changes in the systemic inflammatory response and plasma 25-hydroxyvitamin D concentrations after elective knee arthroplasty. Am J Clin Nutr. 2011 May;93(5):1006-11.
- Joiner B L. Lurking Variables: Some Answers. The American Statistician Vol.35, No. 4. (Nov., 1981), pp. 227-233.
- Stampfer M J, Colditz GA. Estrogen replacement therapy and coronary heart disease: a quantitative assessment of the epidemiologic evidence. Prev Med. 1991 Jan;20(1):47-63.
- Hulley S, Grady D, Bush T, Furberg C, Herrington D, Riggs B, Vittinghoff E. Randomized trial of estrogen plus progestin for secondary prevention of coronary heart disease in postmenopausal women. Heart and Estrogen/progestin Replacement Study (HERS) Research Group. JAMA. 1998 Aug 19;280(7):605-13.
- Lawlor DA, Smith GD, Ebrahim S. Socioeconomic position and hormone replacement therapy use: explaining the discrepancy in evidence from observational and randomized controlled trials. Am J Public Health. 2004 Dec;94(12):2149-54.
- Postmenopausal Estrogen Use and Heart Disease. N Engl J Med 1986; 315:131-136.
Images thanks to mahnoorraja via flickr and ClkerFreeVectorImages and ClkerFreeVectorImages via pixabay.