Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Sodovka proti zácpě i bolestem břicha
Je perlivá voda prospěšná, nebo škodlivá při pálení žáhy, dyspepsii a zácpě?
Přirozeně perlivé nebo bublinkové vody byly oblíbené po tisíce let. Obohacená perlivá voda byla součástí našeho života od té doby, co duchovní vyměnili vodu za kvašené pivo.
Po celá staletí byly syceným vodám přičítány různé vlastnosti, například úleva od gastrointestinálních příznaků, včetně bolestí břicha. Relevantní data nebyla k dispozici až do zveřejnění následující studie.
Dvacet jedna lidí s dyspepsií, žaludečními nevolnostmi a zácpou bylo náhodně rozděleno do dvou skupin v dvojitě zaslepené studii. Každý den po dobu dvou týdnů pili lidé v první skupině sycenou vodu, ve druhé skupině vodu z vodovodu. Dyspepsie je definována jako bolest nebo nepříjemný pocit, lokalizovaný v horní části břicha, doprovázený nadýmáním a nevolností. Sycená voda ve srovnání s vodou z kohoutku dyspepsii zmírnila a zlepšila také i zácpu.
Při zácpě se obecně doporučuje zvýšit příjem vody, ale nebyl zpozorován jednoznačný přínos u zvýšení příjmu vody z vodovodu. Spíše než pít pouze vodu je lepší kombinovat její pití s konzumací vlákniny, ale perlivá voda, jak se zdá, byla přínosem. Díky použití perlivé minerální vody nedokážeme ze studie odvodit, zda tento efekt působily bublinky nebo minerály.
Objevily se obavy, že sycené nápoje mohou zhoršovat pálení žáhy či gastroezofageální reflux, a to na základě studií, jako je tato, která srovnávala vodu s Pepsi. Pepsi může při dyspepsii přispívat k pálení žáhy, ale stejně tak to může udělat i čaj a káva u lidí, kteří mají tento problém. Může to být částečně způsobeno také obsahem smetany a cukru. Mléko se totiž rovněž podílí na pálení žáhy. Sycené vody samotné by však neměly být problém.
Podobně i ochucené bublinkové nápoje mohou ničit naši sklovinu, avšak není to nasyceností vody, ale přidanými šťávami a kyselinami. Perlivá voda samotná se jeví 100krát méně erozivní než citrusy nebo limonáda.
Perlivé minerální vody tedy mohou úspěšně léčit bolesti žaludku a zácpu bez nežádoucích účinků, pokud ovšem zrovna nejste teenager otvírající láhev sektu svými zuby, zejména v horkém dni, kdy lahev důkladně protřepete a vystavíte se tak riziku protržení jícnu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Cuomo R, Grasso R, Sarnelli G, Capuano G, Nicolai E, Nardone G, Pomponi D, Budillon G, Ierardi E. Effects of carbonated water on functional dyspepsia and constipation. Eur J Gastroenterol Hepatol. 2002 Sep;14(9):991-9.
- Shukla A, Meshram M, Gopan A, Ganjewar V, Kumar P, Bhatia SJ. Ingestion of a carbonated beverage decreases lower esophageal sphincter pressure and increases frequency of transient lower esophageal sphincter relaxation in normal subjects. Indian J Gastroenterol. 2012 Jun;31(3):121-4.
- Cuomo R, Sarnelli G, Savarese MF, Buyckx M. Carbonated beverages and gastrointestinal system: between myth and reality. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2009 Dec;19(10):683-9.
- Johnson T, Gerson L, Hershcovici T, Stave C, Fass R. Systematic review: the effects of carbonated beverages on gastro-oesophageal reflux disease. Aliment Pharmacol Ther. 2010 Mar;31(6):607-14.
- Meyerovitch J, Ben Ami T, Rozenman J, Barzilay Z. Pneumatic rupture of the esophagus caused by carbonated drinks. Pediatr Radiol. 1988;18(6):468-70.
- Ploutz-Snyder L, Foley J, Ploutz-Snyder R, Kanaley J, Sagendorf K, Meyer R. Gastric gas and fluid emptying assessed by magnetic resonance imaging. Eur J Appl Physiol Occup Physiol. 1999 Feb;79(3):212-20.
- Feldman M, Barnett C. Relationships between the acidity and osmolality of popular beverages and reported postprandial heartburn. Gastroenterology. 1995 Jan;108(1):125-31.
- Brown CJ, Smith G, Shaw L, Parry J, Smith AJ. The erosive potential of flavoured sparkling water drinks. Int J Paediatr Dent. 2007 Mar;17(2):86-91.
- Parry J, Shaw L, Arnaud MJ, Smith AJ. Investigation of mineral waters and soft drinks in relation to dental erosion. J Oral Rehabil. 2001 Aug;28(8):766-72.
Image thanks to stevepb via Pixabay. Image has been modified.