Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Společenský odstup, izolace a testy: Jak zpomalit pandemii
Čemu se můžeme přiučit od jiných zemí a z pandemie roku 1918, abychom zpomalili šíření COVID-19?
Již jsem vás informoval, odkud koronavirus COVID-19 přišel a jak se můžeme vyvarovat budoucích pandemií od zvířat. Když už se ale šíří z člověka na člověka, co s tím můžeme dělat?
Společenský odstup. Tak může pomoci každý z nás. Uzavírání měst, zavírání zbytných obchodů, rušení shromáždění a podněcování lidí, aby zůstávali doma v bezpečí. To všechno jsou staré dobré strategie na ochranu veřejného zdraví, které mají narušit všechny cesty nákazy. Čína je odsuzovaná za svou prvotní reakci, kdy potrestala kritiky a popírala rozsah krize, kterou označila za „zamezitelnou a zvládnutelnou,“ podobně ji označili i další světoví vůdci. Později však byla za ten autoritářský přístup naopak chválena, za svá přísná, ale úspěšně zavedená karanténní opatření. Vrchní úředník WHO velebil čínské úsilí jako „asi nejambicióznější a, řekl bych, i nejvíce hbité a agresivní úsilí k podchycení nemoci v historii.“
Nicméně pro podchycení nemoci lokálně to bylo málo a příliš pozdě. V okamžik, kdy úřady zakázaly vycestovat z Wuhanu, už více než třetina z 14 milionů obyvatel opustila oblast, ať už kvůli oslavám Čínského nového roku nebo v úprku před uzavřením města, ke kterému došlo 23. ledna. Člověk by mohl namítnout, že kdyby místní úředníci nepromrhali týdny umlčováním lidí šířících informace a vydáváním falešných zpráv, svět by mohl být ušetřen pandemie. Nicméně agresivní kroky, které poté Čína učinila, nám patrně alespoň dopřáli trochu času na přípravu.
Zavedením válečných kontrolních opatření Čína zahájila největší komunitní uzavření v historii, které se dotklo zhruba 3/4 z 1 miliardy obyvatel. Hranice byly uzavřeny, města zapečetěna a lidé byli uvězněni ve svých domovech. To se lišilo od jiných „karantén“, které zavedly ostatní země, třeba USA, kde se lidé mohli stále volně pohybovat venku, pakliže dodržovali daný odstup od ostatních lidí. V Číně byli občané pod úplnou kontrolou a měli speciální kartičky, které jim umožňovaly opustit svůj domov obden maximálně na 30 minut pro nezbytné pochůzky. Čínská politika byla kritizována obhájci lidských práv, ale byla účinná. Postup epidemie se okamžitě začal zpomalovat.
Čínské úřady dosáhly toho, co mnoho odborníků na veřejné zdraví považovalo za nemožné; podchycení dalšího šíření široce kolující infekce dýchacích cest. Během dvou měsíců provincie Chu-pei, prvotní epicentrum onemocnění, ohlásila svůj první den bez jediného nového případu u svých obyvatel. „Čínu rád vychválím znovu a znovu,“ řekl generální ředitel WHO, „protože její činy doopravdy pomohly zmírnit šíření nového koronaviru do dalších zemí.“ „V mnoha ohledech Čína ve skutečnosti nastavila nový standard pro reakci na propuknutí nákazy.“
Nicméně v den, kdy Chu-pej hlásila 0 nových případů, byl ve světě potvrzen již 200 000. případ. Byl by zbytek světa ochoten přijmout pravidla, jenž jeden specialista na světovou zdravotnickou politiku označil slovy „zarážející, bezprecedentní a středověká“? Přikazovací a řídící autorita čínské vlády jim umožnila prosadit karanténní strategii náročnou na zdroje, která si vyžádala svou cenu na obchodu, cestování a svobodě, což je něco, co podle mnohých nedokáže demokratický režim strávit. Naštěstí nám úspěšné strategie ze zemí jako Jižní Korea ukázaly, že tak drakonická opatření nemusí být zapotřebí.
Všechny státy, které byly schopny dostat nemoc rychle pod kontrolu, spoléhaly na základ tvořený testováním a sledováním kontaktů. Jinými slovy, identifikovali všechny případy rozsáhlým testováním a následně vystopovali všechny možné kontakty daného pacienta, aby roztříštili maximum možných řetězců přenosu prostřednictvím izolace a karantény. Jižní Korea měla schválený test už první únorový týden a s dostatečným testováním se jim podařilo dostat nákazu pod kontrolu už ke konci měsíce. Díky rozsáhlému a dobře organizovanému testování státy jako Jižní Korea dokázaly dostat epidemii pod kontrolu bez věznění svých obyvatel na jednom místě. WHO si toho také všimla: „Pro všechny státy máme jednoduchou radu,“ prohlásil generální ředitel, „testujte, testujte, testujte.“
USA však zřejmě nepřijaly radu včas. V půlce března Jižní Korea otestovala již přes čtvrt milionu občanů, více než 5 000 na 1 milion obyvatel. V USA to bylo méně než 100 na 1 milion obyvatel. Brzdila je byrokracie FDA a řada chyb, což stačilo to k tomu, aby americká testovací kapacita nebyla dostačující, dříve než propásli časové okno pro podchycení nákazy. Jižní Korea USA pokořila, jelikož první případy ohlásili ve stejný den, ale následující vývoj epidemie byl u nich velmi odlišný.
Když se nemoc nepodařilo podchytit, přešlo se ke snahám o potlačení a zmírnění následků. Když nevíte, kdo je nakažen a kdo ne, můžete se pouze pokusit zabránit kontaktu lidí mezi sebou. V dubnu už většina Američanů dostala pokyn zůstat doma, aby se omezilo šíření nákazy. Jak řekl dr. Fauci na tiskové konferenci: „Pokud vám přijde, že to přeháníte, pravděpodobně to děláte správně.“
Zavírání zbytných podniků a obchodů a nabádání obyvatel, aby zůstali doma a omezili své sociální kontakty, jsou snahy mající za cíl zploštit křivku dříve, než zeštíhlí ona naši populaci, zploštit křivku vývoje epidemie. Jinými slovy - zpomalit šíření onemocnění tak, aby byly případy rovnoměrněji rozloženy v čase. Tím získá zdravotnictví čas připravit se a efektivně reagovat, léčit nejen pacienty s COVID-19, ale i ty ostatní. Například při nedávné krizi s ebolou na západě Afriky se zvýšila úmrtnost i na další příčiny - kvůli přetížení zdravotního systému a úmrtím zdravotníků.
Uzavírání škol je kontroverznější krok, jelikož může ohrozit schopnost 29 % zdravotnických pracovníků docházet do práce, protože musí hlídat své malé děti. Jeden model naznačuje, že uzavření škol by muselo snížit počet případů COVID-19 o více než 25 %, aby se tím kompenzoval úbytek pracovních sil ve zdravotnictví a došlo k jasnému snížení celkové úmrtnosti na COVID-19. Pokles o 25 % může být dosažitelný při pandemii chřipky, onemocnění, u kterého mohou děti hrát kritickou roli v komunitním přenosu. V případě COVID-19 však děti patrně nejsou hlavními hybnými silami přenosu viru.
Dokud nebude široce dostupná účinná vakcína, což bude nejdříve v roce 2021, tak mohou karanténní opatření u vybraných populací uchránit náchylné jedince před virem. Jakmile se však taková opatření znovu uvolní, nemoc se může vrátit. Například při pandemii z roku 1918 některá americká města prodělala druhé kolo epidemie a vrchol úmrtnosti po uvolnění opatření sociálního odstupu. Podívejte se, co se stalo v Sr. Louis. Jakmile si všimli zdvojnásobení výchozí úmrtnosti, nařídili uzavření škol a zákaz veřejných shromáždění. Zde vidíte, jak tím úspěšně zploštili epidemickou křivku. V reakci na to se rozhodli opatření pro zajištění společenského odstupu uvolnit, dočkali se však druhého velkého nárůstu nových případů, museli je proto znovu zavést.
Důležité však je, že zavedli opatření společenského odstupu brzy, už během pár dní od diagnostiky prvního případu. Porovnejte to s reakcí Filadelfie. S uzavřením města čekali celé týdny, a také na to doplatili. Zde je graf srovnávající úmrtnost s oněmi dvěma vrcholy v St. Louis s tím, jak špatně dopadli ve Filadelfii. A zde jsou masové hroby, které museli vykopat ve Filadelfii. Je lepší držet se 180 cm od sebe, než ležet 180 cm pod zemí.
Periodické stlačování brzdy pomocí strategií zplošťujících křivku, jako je nařízení zůstat doma za účelem zpomalit přenos v komunitě, nám snad může pomoci roztříštit prvotní přílivovou vlnu případů na sérii malých vlnek za sebou, které naše zdravotnictví dokáže bezpečně zvládnout. Když to neuděláme, více JIP jednotek v amerických nemocnicích může zcela zaplnit svou kapacitu, tak jako v Itálii. Lékaři pak budou muset rozhodovat o tom, kdo zemře a kdo přežije.
Protokoly pro třídění pacientů již byly vydány. První v řadě na plicní ventilátory jsou lidé s největší šancí na přežití, krátkodobě i v rámci následujícího roku. Pak jsou upřednostňovány děti a dospělí do 50 let věku. Další na řadě jsou lidé 50-69 let, poté 70-84 let a nakonec, s nejnižší prioritou nasazení léčby, pacienti od 85 let věku. Pokud je to nerozhodné, život zachraňující plicní ventilátor může být přiřazen náhodně, například podle hodu mincí.
Do časopisu New England Journal of Medicine přední skupina odborníků na lékařskou etiku napsala, že věří, že odpojení pacienta od ventilátoru nebo uvolnění lůžka na JIP pro jiné pacienty, lze odůvodnit a pacienti by měli být o této možnosti při přijetí do nemocnice informováni. „Rozhodnutí odebrat nedostatkový zdroj pro záchranu jiných není vraždou a nevyžaduje svolení dotčeného pacienta.“ Dokážete si to představit? Aby se odlehčilo lékařům v první linii, navrhují vyčlenit speciální úředníky, kteří budou pacienty třídit místo nich.
Země, které se zmobilizovaly nejrychleji a byly schopny dostat COVID-19 nejlépe pod kontrolu, jsou ty, které utržily těžkou lekci už při minulých epidemiích. Čína, Hong Kong, Singapur a Taiwan živě vzpomínají na SARS. Pokud jde o velmi nedávnou minulost, Jižní Koreu zachvátil MERS v roce 2015, epidemii odstartoval obchodník vracející se z Blízkého východu. Takže tentokrát byly infrastruktury pro testování a sledování kontaktů v pohotovosti a obyvatelé byli připraveni něco obětovat pod vidinou brzkého zastavení nákazy. Pokud už nákazy s desítkami až stovkami úmrtí dokážou přivést země ke stavu připravenosti na pandemii, pak tisíce nebo dokonce miliony úmrtí na COVID-19 snad přesměrují svět na misi prevence pandemií. Nejprve však pojďme zjistit, co každý z nás může sám udělat pro přečkání současné pandemie. A přesně to spolu probereme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Docea AO, Tsatsakis A, Albulescu D, et al. A new threat from an old enemy: Re‑emergence of coronavirus (Review). Int J Mol Med. 2020;45(6):1631-43.
- Patrick K, Stanbrook MB, Laupacis A. Social distancing to combat COVID-19: We are all on the front line. CMAJ. 2020;192(19):E516-7.
- Wilder-smith A, Freedman DO. Isolation, quarantine, social distancing and community containment: pivotal role for old-style public health measures in the novel coronavirus (2019-nCoV) outbreak. J Travel Med. 2020;27(2).
- COVID-19: fighting panic with information. Lancet. 2020;395(10224):537.
- Malta M, Rimoin AW, Strathdee SA. The coronavirus 2019-nCoV epidemic: Is hindsight 20/20?. EClinicalMedicine. 2020;20:100289.
- Donald J. Trump on Twitter. February 24, 2020.
- Peckham R. COVID-19 and the anti-lessons of history. Lancet. 2020;395(10227):850-2.
- Yang Y, Peng F, Wang R, et al. The deadly coronaviruses: The 2003 SARS pandemic and the 2020 novel coronavirus epidemic in China. J Autoimmun. 2020;109:102434.
- Carbone M, Green JB, Bucci EM, Lednicky JA. Coronaviruses: Facts, Myths, and Hypotheses. J Thorac Oncol. 2020;15(5):675-8.
- Garrett L. COVID-19: the medium is the message. Lancet. 2020;395(10228):942-3.
- Jones DS. History in a Crisis - Lessons for Covid-19. N Engl J Med. 2020;382(18):1681-3.
- Lau H, Khosrawipour V, Kocbach P, et al. The positive impact of lockdown in Wuhan on containing the COVID-19 outbreak in China. J Travel Med. 2020.
- China's reaction to the coronavirus violates human rights. The Guardian. Feb 2, 2020.
- Chen X, Yu B. First two months of the 2019 Coronavirus Disease (COVID-19) epidemic in China: real-time surveillance and evaluation with a second derivative model. Glob Health Res Policy. 2020;5:7.
- Kupferschmidt K, Cohen J. Can China's COVID-19 strategy work elsewhere?. Science. 2020;367(6482):1061-2.
- Health Commission of Hubei Province. Epidemic situation of new crown pneumonia in Hubei province on March 18, 2020. March 19, 2020.
- T, Ryan M, van Kerkhove M, Ghebreyesus TA. 2020 Jan 29. Novel coronavirus press conference at United Nations of Geneva. World Health Organization.
- Tedros AG. WHO Director-General’s statement on IHR Emergency Committee on Novel Coronavirus (2019-nCoV). World Health Organization. January 30, 2020.
- World Health Organization. Coronavirus disease 2019 (COVID-19) situation report—59. Geneva: WHO. March 19, 2020.
- Cohen J, Kupferschmidt K. Strategies shift as coronavirus pandemic looms. Science. 2020;367(6481):962-3.
- Daily confirmed COVID-19 deaths: are we bending the curve? Ourworldindata.org.
- Cohen J, Kupferschmidt K. Countries test tactics in 'war' against COVID-19. Science. 2020;367(6484):1287-8.
- Normile D. Coronavirus cases have dropped sharply in South Korea. What’s the secret to its success? Science. March 17, 2020.
- Walensky RP, Del rio C. From Mitigation to Containment of the COVID-19 Pandemic: Putting the SARS-CoV-2 Genie Back in the Bottle. JAMA. 2020;
- Tedros AG. 2020 Mar 16. WHO Director-General’s opening remarks at the media briefing on COVID-19—16 March 2020. World Health Organization.
- Shear MD, Goodnough A, Kaplan S, Fink S, Thomas K, Weiland N. The Lost Month: How a Failure to Test Blinded the U.S. to Covid-19. The New York Times. March 28, 2020.
- Khazan O. The 4 key reasons the U.S. is so behind on coronavirus testing. The Atlantic. March 13, 2020.
- Holshue ML, Debolt C, Lindquist S, et al. First Case of 2019 Novel Coronavirus in the United States. N Engl J Med. 2020;382(10):929-36.
- Gershman J. A Guide to State Coronavirus Reopenings and Lockdowns. The Wall Street Journal. May 4, 2020.
- Tanne JH, Hayasaki E, Zastrow M, Pulla P, Smith P, Rada AG. Covid-19: how doctors and healthcare systems are tackling coronavirus worldwide. BMJ. 2020;368:m1090.
- Anderson RM, Heesterbeek H, Klinkenberg D, Hollingsworth TD. How will country-based mitigation measures influence the course of the COVID-19 epidemic?. Lancet. 2020;395(10228):931-4.
- Carl T. Bergstrom on Twitter. March 7, 2020.
- RCraig09. File:20200410 Flatten the curve, raise the line - pandemic - international version.gif. Wikimedia Commons. April 10, 2020.
- Bayham J, Fenichel EP. Impact of school closures for COVID-19 on the US health-care workforce and net mortality: a modelling study. Lancet Public Health. 2020;5(5):e271-8.
- Kawano S, Kakehashi M. Substantial Impact of School Closure on the Transmission Dynamics during the Pandemic Flu H1N1-2009 in Oita, Japan. PLoS ONE. 2015;10(12):e0144839.
- Pang J, Wang MX, Ang IYH, et al. Potential Rapid Diagnostics, Vaccine and Therapeutics for 2019 Novel Coronavirus (2019-nCoV): A Systematic Review. J Clin Med. 2020;9(3).
- Hollingsworth TD, Klinkenberg D, Heesterbeek H, Anderson RM. Mitigation strategies for pandemic influenza A: balancing conflicting policy objectives. PLoS Comput Biol. 2011;7(2):e1001076.
- Markel H, Lipman HB, Navarro JA, et al. Nonpharmaceutical interventions implemented by US cities during the 1918-1919 influenza pandemic. JAMA. 2007;298(6):644-54.
- Hatchett RJ, Mecher CE, Lipsitch M. Public health interventions and epidemic intensity during the 1918 influenza pandemic. Proc Natl Acad Sci USA. 2007;104(18):7582-7.
- Moriyama M, Hugentobler WJ, Iwasaki A. Seasonality of Respiratory Viral Infections. Annu Rev Virol. 2020.
- Ferguson N, Laydon D, Nedjati Gilani G, Imai N, Ainslie K, Baguelin M, Bhatia S, Boonyasiri A, Cucunuba Perez Z, Cuomo-Dannenburg G, et al. Impact of non-pharmaceutical interventions (NPIs) to reduce COVID-19 mortality and healthcare demand. London: Imperial College COVID-19 Response Team. Report No.: 9. March 16, 2020.
- Boccia S, Ricciardi W, Ioannidis JPA. What Other Countries Can Learn From Italy During the COVID-19 Pandemic. JAMA Intern Med. 2020.
- Daugherty biddison EL, Faden R, Gwon HS, et al. Too Many Patients…A Framework to Guide Statewide Allocation of Scarce Mechanical Ventilation During Disasters. Chest. 2019;155(4):848-54.
- Emanuel EJ, Persad G, Upshur R, et al. Fair Allocation of Scarce Medical Resources in the Time of Covid-19. N Engl J Med. 2020.
- Cowling BJ, Lim WW. They’ve Contained the Coronavirus. Here’s How. The New York Times. March 13, 2020.
- Yang CH, Jung H. Topological dynamics of the 2015 South Korea MERS-CoV spread-on-contact networks. Sci Rep. 2020;10(1):4327.
- Wilder-smith A, Chiew CJ, Lee VJ. Can we contain the COVID-19 outbreak with the same measures as for SARS?. Lancet Infect Dis. 2020;20(5):e102-7
- Science & Tech Spotlight: Coronaviruses. U.S. Government Accountability Office. March 3, 2020.
- COVID-19 situation reports. World Health Organization.