Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Spolupráce s novými přenašeči onemocnění
Uklidňování zákazníků potravinářským průmyslem probíhá spolčováním s organizacemi podporujícími děti, tyto navázané vztahy totiž mají odklonit pozornost veřejnosti od vlivu nezdravé stravy a soustředit ji na nedostatek fyzické aktivy u dětí. Tyto praktiky se podobají těm, jaké využívá tabákový průmysl, proto budou možná vyžadovat i podobnou regulaci.
Jakmile budou sepsány dějiny světové snahy o určení viníka obezity, největším selháním může být spolupráce a ústupky vůči potravinářskému průmyslu. Například firma Yum! Brands vlastnící řetězec KFC se spojila s přední americkou charitativní organizací zaměřenou na rakovinu prsu. Prodává růžové kyblíky se smaženým kuřetem.
Organizace Save the Children zaměřená na pozitivní změny v životech dětí byla zpočátku upřímným podporovatelem danění limonád. Jenže tato organizace nedávno svou podporu odvolala. Řekli, že podpora danění limonád neodpovídá způsobu, jakým Save the Children funguje. Možná je jen náhoda, že usilovali o příspěvek od Coca-Coly a přijali milióny dolarů od Pepsi.
Prostřednictvím těchto partnerství se potravinářský průmysl snaží zdůraznit, že nedostatek pohybu, nikoliv podpora a konzumace výrobků bohatých na kalorie, je hlavní příčinou obezity. Studie, jako je tato, však ukazují, že obezita je na vzestupu i v oblastech, ve kterých lidé mají více fyzické aktivity. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že naše fyzická aktivita nepřekoná naši aktivitu v konzumaci potravin. Zpráva je prostá.
Hlavním pilířem epidemie obezity v USA je nyní zásobování potravinami. Opatření související se zvýšením fyzické aktivity obyvatel obezitu nevyřeší. Fyzická aktivita je v každém případě prospěšná, ale její nedostatek nestojí za většinou špatného zdraví způsobeného obezitou. Musíme se zaměřit na původce problému: naši stravu.
V jádru problému s obezitou, souvisejícího s příjmem energie, stojí potravinářský a nápojový průmysl. Jednoduše řečeno, obrovský obchodní úspěch potravinářského průmyslu nyní způsobuje to, co může být jednou z největších katastrof veřejného zdraví dnešní doby. Sotva jsme se dokázali zbavit mikrobiálních příčin moru a hladomoru, objevili se noví přenašeči onemocnění v podobě mezinárodních potravinářských společností. Prodávají sůl, tuk, cukr a kalorie v neslýchaných množstvích. Zákonodárci by tedy měli zvážit jiné metody tvorby cen zdravých potravin, třeba je dotovat.
Za prvé musíme upravit relativní ceny živočišných výrobků tak, aby jejich konzumace ve srovnání s ovocem, zeleninou a luštěninami vycházela dráž. Za druhé potřebujeme zvýšit poptávku po rostlinných potravinách. Kvůli dotacím v řádu stovek miliard dolarů ročně to není tak snadné. Peníze daňových poplatníku umožňují, aby byly živočišné výrobky nepřirozeně levné.
Potravinářský průmysl se ostře staví proti tomu, aby stát své obyvatele „vodil za ručičku“. Bojuje zuby nehty za své právo nabízet širokou škálu výrobků, z nichž si mají sami zodpovědní spotřebitelé vybrat, co budou kupovat. To je typicky americké. Tyto argumenty se nijak neliší od těch, které používá tabákový průmysl. Ten také obchoduje s návykovými nezdravými výrobky ve snaze dosáhnout zisku. V případě tabáku se Američané shodli, že určité omezení je nutné, aby se snížily škody. Špatná strava je nyní zodpovědná za větší díl naší nemocnosti než tabák.
Jestliže máme škody zmírnit, musíme nějak usměrnit i potravinářský průmysl. Jakkoli nepříjemné to může být, potravinářský průmysl by udělal nejlépe, kdyby posílil etičnost svého počínání vůči zdraví veřejnosti. Spotřebitelé totiž budou jejich výrobky stále potřebovat, což se o tabákovém průmyslu říci nedá. A to taky často slýcháváme z kruhů odborníků na veřejné zdraví: Musíme spolupracovat s výrobci, protože, na rozdíl od tabáku, jídlo potřebujeme. Jenže stejně jako potřebujeme dýchat, ale nepotřebujeme dýchat kouř, tak potřebujeme jíst, ale nepotřebujeme jíst nezdravé potraviny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- K D Brownell. Thinking forward: The quicksand of appeasing the food industry. PLoS Med. 2012 9(7):e1001254.
- Yoni Freedhoff, MD, Paul C. Hébert, MD MHSc. Partnerships between health organizations and the food industry risk derailing public health nutrition. CMAJ February 22, 2011 vol. 183 no. 3.
- Dwyer-Lindgren L, Freedman G, Engell RE, Fleming TD, Lim SS, Murray CJ, Mokdad AH. Prevalence of physical activity and obesity in US counties, 2001-2011: a road map for action. Popul Health Metr. 2013 Jul 10;11:7.
- B Neal. Fat Chance for Physical Activity. Population Health Metrics 2013, 11:9.
- B Popkin. Agricultural Policies, Food, and Public Health. EMBO Rep. Jan 2011 12(1): 11-18.
Images thanks to Stanford Research into the Impact of Tobacco Advertising.