Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Srovnání účinků syrové a tepelně upravené zeleniny proti srdečnímu onemocnění
Konzumace ovoce a zeleniny je spojená s nižším rizikem srdečního onemocnění. Jaká je však prospěšnější, syrová, nebo tepelně upravená?
V této nedávné studii na 50 000 mužích a ženách bylo zjištěno, že lidé konzumující nejvíce jablek měli značně nižší riziko prodělání srdeční infarktu během osmi let, kdy byli sledováni. Ovšem pití jablečné šťávy riziko naopak zvyšovalo.
Dává to smysl. Jablka, stejně jako veškeré rostlinné potraviny, vždy obsahují vlákninu. Vláknina může snížit hladinu cholesterolu, zatímco konzumace šťávy, tedy nápoje bez vlákniny, tekutého cukru, je spojena například s rizikem cukrovky. Toto pro nás tedy není nová informace, ale co tahle?
Dvacet tisíc mužů a žen bylo sledováno 10 let. Lidé konzumující spoustu ovoce a zeleniny měli zjištěné o 34 % nižší riziko ischemické choroby srdeční. Vědci však šli ještě o krok dále a porovnali syrovou zeleninu s vařenou. Do té doby jsme neměli žádnou studii, která by se zabývala vyloženě vlivem konzumace syrové a zpracované zeleniny na výskyt ischemické choroby srdeční. Co myslíte, že zjistili?
Již dříve jsme se dozvěděli, že denní konzumace zeleninového salátu může snížit riziko úmrtí na srdeční onemocnění. V této studii 11 tisíc vegetariánů a dalších zdravě žijících lidí byla denní konzumace salátu ze syrové zeleniny spojena s 26% snížením úmrtnosti na ischemickou chorobu srdeční. Takže víme, že syrová zelenina je dobrá. Zároveň jsme v tu dobu již 15 let věděli, že fytoživiny jako lykopen z rajčat vykazují ochranné účinky proti srdečnímu onemocnění a tepelná úprava výrazně zvyšuje biologickou dostupnost lykopenu.
Toto byla skutečně zajímavá studie. Je těžké důvěřovat tomu, co lidé o svém stravování tvrdí, místo toho proto lidem přijatým do nemocnice se srdečním infarktem odebrali vzorek tukové tkáně z hýždí. Vědci pak vzorky zanalyzovali a mohli tak v podstatě potvrdit, kolik rajčatového protlaku lidé opravdu jedli.
Vraťme se zpět k otázce: Zabraňuje srdečnímu onemocnění lépe syrová nebo vařená zelenina? Asi jste to uhádli, správná odpověď zní: obojí zhruba stejně.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Oude Griep LM, Geleijnse JM, Kromhout D, Ocké MC, Verschuren WM. Raw and Processed Fruit and Vegetable Consumption and 10-Year Coronary Heart Disease Incidence in a Population-Based Cohort Study in the Netherlands. PLoS One. 2010 Oct 25;5(10):e13609.
- Hansen L, Dragsted LO, Olsen A, Christensen J, Tjønneland A, Schmidt EB, Overvad K. Fruit and vegetable intake and risk of acute coronary syndrome. Br J Nutr. 2010 Jul;104(2):248-55.
- Key TJ, Thorogood M, Appleby PN, Burr ML. Dietary habits and mortality in 11,000 vegetarians and health conscious people: results of a 17 year follow up. BMJ. 1996 Sep 28;313(7060):775-9.
Image thanks to mark_am_kramer / Flickr