Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Srovnání vegetariánské a veganské sportovní výkonnosti, vytrvalosti a síly
Dlouhodobé stravování na rostlinné bázi může zlepšit fyzickou kondici a vytrvalost.
Několik studií již zkoumalo dopad rostlinného stravování na sportovní výkon, ale většina provedených studií neukázala žádné rozdíly ve vytrvalosti, výkonu nebo síle. Ačkoliv rostlinné stravování zjevně nepřináší výhody ani nevýhody v oblasti sportovního výkonu, rostlinná strava může snížit naše riziko chronických onemocnění. Na totéž jsem upozornil také ve videu “Proč by se všichni sportovci měli stravovat rostlinnou stravou“. Pro někoho je to překvapivé, ale vytrvalostní sportovci mívají pokročilejší aterosklerózu a větší poškození srdečního svalu, než jedinci vedoucí sedavý život. O to víc je pro ně důležité jíst zdravě. Díky příznivému dopadu na zdraví by se dalo usuzovat, že i výkon by mohl být ovlivněn konzumací rostlinné stravy. Podívejme se blíže na dostupné důkazy.
Toto je nejčastěji citovaný přehled. Studie spojující vegetariánské stravování se zlepšením zdraví jsou přesvědčivé. Ovšem důkazy, že se tento fenomén ukáže také jako zlepšení fyzického výkonu u sportovců, jsou méně přesvědčivé. Studie přinejmenším krátkodobě nenacházejí důkazy o rozdílech mezi vegetariánským a smíšeným stravováním z pohledu výbušné síly, svalové síly, krátkého intenzivního nebo vytrvalostního výkonu. Intervenční studie zahrnuté v tomto přezkumu však trvaly jen dny až týdny. Čtyři dny vegetariánství asi nebudou stačit k převážení vah, možná ani těch pár měsíců ne, jde proto o značné omezení. Šlo o lidi, kteří celý svůj dosavadní život jedli maso a následně si osvojili vegetariánství jen po dobu trvání studie. Není to stejné jako porovnávat účastníky dlouhodobě dodržující veganskou stravu s dlouhodobými konzumenty masa.
Tato studie porovnávala cvičební kapacitu veganů, vegetariánů a konzumentů masa z řad rekreačních běžců. Vědci naměřili podobný maximální energetický výkon u všech tří skupin, což naznačuje, že mezi nimi není významný rozdíl v maximální sportovní kapacitě. Použita byla stejná frekvence tréninku, čas a vzdálenost. Možná by rostlinná strava třeba mohla vylepšit zotavení a umožnit sportovcům trénovat déle a tvrději? Od doby vydání tohoto posudku v roce 2016 již vyšla řada dalších studií. Co jsme se dozvěděli nového?
Třeba tato studie porovnávala rozdíly v kardiorespirační kondici a vrcholu momentu síly mezi vegetariány a konzumenty masa z řad vytrvalostních sportovců. Většina vegetariánů byla tvořena vegany, z nichž většina jedla vegansky alespoň dva roky. Výsledky této studie naznačují, že vegetariánští vytrvalostní sportovci měli lepší kardiorespirační kondici, než jejich protějšky konzumující i maso. Měli vyšší VO2 max, což je hodnota maximálního objemu kyslíku, jenž dokáží využít. Měli vyšší aerobní kapacitu, měřenou pomocí progresivně odstupňovaného testu na běžeckém pásu do vyčerpání. Nicméně vrchol momentu síly při provádění cviku předkopávání se mezi skupinami s různým stravováním nelišil. Závěr: podle těchto dat vegetariánská strava nijak neškodí sportovnímu výkonu, a dokonce může pomoci s aerobní kapacitou u sportovců.
A v této studii z roku 2020 všichni účastníci na rostlinné stravě byli vegani, v průměru čtyři roky. Takže prakticky porovnávali lidi konzumující maso 21 let a lidi konzumující maso 25 let. Ovšem po čtyřech letech na rostlinné stravě už byste očekávali nějaké viditelné rozdíly. Přesto nebyly zaznamenány žádné rozdíly v síle svalů horní ani spodní poloviny těla, stejně jako v předchozí nové studii. Obě skupiny sportovců měly porovnatelnou celkovou tělesnou váhu a váhu svalové tkáně. Nicméně věk byl významně vyšší u veganů než u konzumentů masa. To jim uštědřilo drobnou nevýhodu. Navzdory tomu byl rozdíl patrný. Významně lepší aerobní kapacita. Dalším úkolem bylo šlapání na trenažéru do vyčerpání. Skupina veganů vydržela o 25 % déle, 12 minut oproti 9 minutám. Je to jen tím, že jejich aerobní kapacita je tak vysoká? Ne, i po zohlednění hodnot VO2 max byl stále patrný významný náskok veganů ve výkonosti. Výzkumníci dospěli k závěru, že striktně rostlinná strava přinejmenším není na škodu vytrvalosti a svalové síle, přičemž vytrvalostní výkon může dokonce zlepšit, ačkoliv si lidé často myslí opak.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org