Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Šťáva z mladé (zelené) pšenice v léčbě ulcerózní kolitidy
Randomizovaná, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie zjistila, že šťáva z mladé pšenice je bezpečným a účinným prostředkem k léčbě zánětlivého onemocnění střev.
V článku, který doprovázel průlomovou studii, která ukázala, že extrakt z kurkumy by mohl být použit v boji proti ulcerózní kolitidě, blahopřáli vědcům k provedení největší studie ohledně doplňkových nebo alternativních přístupů medicíny týkajících se léčby zánětlivého onemocnění střev.
Ale to nám moc neříká. Byly provedeny i další studie a ve dvou z nich byl zkoušen aloe vera gel a šťáva z mladé pšenice. Nedošlo k žádnému významnému zlepšení klinických remisí či endoskopických nálezů po užívání aloe vera. Výsledky použití mladé pšenice však byly působivé. Čerstvá šťáva z mladé pšenice byla podávána v léčbě aktivní distální ulcerózní kolitidy.
Použití šťávy z mladé pšenice v léčbě různých gastrointestinálních obtíží bylo navrhováno jejími zastánci již více než 30 let, ale nikdy nebyla klinicky hodnocena v kontrolované studii. Dokud nebyla provedena tato studie.
Na šťávu z mladé pšenice v léčbě ulcerózní kolitidy upozornilo několik pacientů, kteří přisuzovali zlepšení svého stavu jejímu pravidelnému užívání. V pilotní studii bylo deseti pacientům denně podáváno 100 ml, což je asi třetina až polovina šálku šťávy z mladé pšenice, a to po dobu dvou týdnů. Osm pacientů popisovalo klinické zlepšení, u jednoho nedošlo k žádné změně a u jednoho se stav zhoršil.
Proč jsem nikdy o této studii neslyšel? Protože nebyla nikdy zveřejněna. Vědci se domnívali, že se blížili k objevu, a tak to chtěli udělat správně. Tato randomizovaná, zaslepená a placebem kontrolovaná studie byla navržena pro zkoumání účinků šťávy z mladé pšenice u pacientů s aktivní ulcerózní kolitidou tlustého střeva. Bylo zjištěno, že léčba šťávou z mladé pšenice byla spojena se snížením celkové aktivity onemocnění a závažnosti krvácení z konečníku. 90 % pacientů užívajících tuto šťávu pozorovalo zlepšení a u nikoho nedošlo ke zhoršení. Závěrem bylo, že šťáva z mladé pšenice se jeví jako efektivní a bezpečná či doplňková léčba u aktivní ulcerózní kolitidy.
V současné době však není známo, jaký je mechanismus účinku této šťávy. Vstřebává se účinná látka do těla a má nějaký obecný protizánětlivý účinek, nebo působí lokálně přímo v tlustém střevě? Jak to zjistit?
Můžeme to zkusit opačně. Studie, jako je tato, vyvolává řadu otázek. Jak by obstála šťáva z mladé pšenice oproti jiným způsobům léčby? Má nějakou roli v prevenci potíží, nebo funguje pouze léčebně? Měli bychom šťávu podávat i lidem s Crohnovou chorobou? Jaké je nejlepší dávkování?
Je to už více než deset let od zveřejnění této studie a zatím nevíme nic bližšího. Jak smutné. Nikdo nevydělá miliony prodejem semen pšenice, ale co firmy prodávající odšťavňovače pšenice? Přál bych si, aby našli nějaké dolary pro výzkum. Do té doby se zdá, že mladá pšenice může nabídnout opravdovou terapeutickou výhodu v léčbě této nemoci. Ovšem jen pokud snesete její chuť.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- S M Devlin. Curry for the cure? Inflamm Bowel Dis. 2007 Dec;13(12):1576-7.
- E Ben-Arye, E Goldin, D Wengrower, A Stamper, R Kohn, E Berry. Wheat grass juice in the treatment of active distal ulcerative colitis: a randomized double-blind placebo-controlled trial. Scand J Gastroenterol. 2002 Apr;37(4):444-9.
- L Langmead, R M Feakins, S Goldthorpe, H Holt, E Tsironi, A De Silva, D P Jewell, D S Rampton. Randomized, double-blind, placebo-controlled trial of oral aloe vera gel for active ulcerative colitis.
Image thanks to oklo / Flickr