Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Strava založená na rostlinách a ochrana před buněčným stresem
Skupina vědců měřila účinky rostlinné stravy na expresi stovek různých genů. Zjistili, že portfolio potravin bohatých na antioxidanty, například bobuloviny, granátová jablka, červené hrozny, červené zelí, oregano a vlašské ořechy dokáže znatelně ovlivnit regulaci činnosti genů v krvi dobrovolníků.
Shrňme si informace z minulého videa. Tradiční model, jak ovoce a zelenina chrání před rakovinou, sestává z antioxidantů a jejich schopnosti předcházet nahromadění volných radikálů (také známých jako reaktivní druhy kyslíku, ROS), které by jinak poškodily naši buněčnou DNA, membrány a další části. Toto poškození by mohlo ze zdravých buněk udělat poškozené, nemocné nebo umírající buňky.
Ovšem ve význačné studii o kiwi z roku 2003 jsme se dozvěděli, že existuje i druhá cesta. Fytoživiny totiž upravují genovou expresi, čímž mohou posílit naše buněčné obranné mechanismy. Pokud tedy k nějakému poškození DNA dojde, buňky se mohou opět zotavit, namísto toho, aby zůstaly nenávratně poškozeny. Studie o kiwi zkoumala právě jeden z těchto obranných prostředků, jeden enzym opravující DNA. Takových však existuje mnoho. Máme mnoho mechanismů, jakými můžeme opravovat své DNA; když jde o ochranu našeho DNA, naše tělo ví, co dělat.
Takže otázka číslo jedna: Jaký vliv má konzumace kiwi na všechny tyto další druhy obrany? A otázka číslo dvě: Co když to trochu rozšíříme a otestujeme více druhů ovoce a zeleniny současně?
Asi si pamatujete, že v případě kiwi se účinek neměnil v závislosti na dávce, viďte? Z pohledu enzymu opravujícího DNA záleželo jen na tom, jestli nějaké kiwi jíte nebo ne. Množství nebylo příliš důležité. Člověk však nemůže žít jen z kiwi. Co zkusit kombinaci různých druhů ovoce a zeleniny? Mohli bychom tento strop překonat?
Je pravda, že studie jsou drahé, zejména když lidé obchodující s kiwi odmítají finančně pomoci, protože máme tu opovážlivost chtít otestovat i jiné druhy ovoce. Chtěli proto, ať studie stojí za to. Při navrhování portfolia testovaných rostlin do toho dali všechno. Podívejte se na to. Zelený čaj. Šípková šťáva. Bobuloviny, bobuloviny, bobuloviny, bobuloviny, bobuloviny, bobuloviny… Granátové jablko, tmavě modré hrozny, růžičková kapusta, brokolice, červené zelí, kapusta, fialové brambory, hořká čokoláda, vlašské ořechy, rozmarýn, oregano. Z toho výčtu mi vyhládlo. Nevím, jestli jste si toho všimli, ale jde o tu stejnou úžasnou skupinu výzkumníků, kteří udělali světu laskavost a provedli analýzu tisíců různých potravin. Věděli tedy, co dělají.
Nebudeme to prodlužovat: „Strava založená na rostlinných potravinách může zabránit rozvoji několika chronických onemocnění souvisejících s věkem,“ bla, bla, bla. To už víme. Jenže čím to je, a jak to dopadlo s efektem ustálené úrovně účinku?
Studie vypadala takto. Byly tři skupiny: první přijímala spoustu antioxidantů, druhá tři kiwi denně, třetí byla kontrolní skupinou. Každému účastníkovi odebrali krev a pak, vůbec poprvé, byla provedena tato mikroskopická analýza, která umožnila změřit účinky rostlinné stravy na expresi stovek různých genů najednou. První studie zkoumající vliv zdravé stravy na genovou expresi v plné krvi. A to je ona.
Skupina konzumující kiwi byla schopna výrazně ovlivnit nikoliv pouze jeden gen, jak jsem ukázal ve studii z roku 2003, nýbrž celkem pět genů. Ovšem ve skupině konzumující bobuloviny došlo k významnému ovlivnění pětkrát většího množství genů, pětadvaceti. Závěr: „Pozorované změny v profilech exprese genu krevních buněk naznačují, že příznivé účinky rostlinné stravy na lidské zdraví mohou být zprostředkovány prostřednictvím optimalizace vlastních obranných procesů.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Collins AR, Harrington V, Drew J, Melvin R. Nutritional modulation of DNA repair in a human intervention study. Carcinogenesis. 2003 Mar; 24(3):511-5.
- Bøhn SK, Myhrstad MC, Thoresen M, Holden M, Karlsen A, Tunheim SH, Erlund I, Svendsen M, Seljeflot I, Moskaug JO, Duttaroy AK, Laake P, Arnesen H, Tonstad S, Collins A, Drevon CA, Blomhoff R. Blood cell gene expression associated with cellular stress defense is modulated by antioxidant-rich food in a randomised controlled clinical trial of male smokers. BMC Med. 2010 Sep 16; 8:54.
Image thanks to Biomedical Beat.