Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Studie TAME: Cílené stárnutí pomocí metforminu
Pokud máte cukrovku, může vám metformin situaci zlepšit, ale pokud ji nemáte, může vám lék situaci zhoršit.
Vzhledem k důkazům, že diabetici užívající lék metformin mohou žít déle než lidé, kteří ani nemají cukrovku, je možnost, že má metformin omlazující účinky. Zpomaluje nemoci stáří, a tím prodlužuje celkovou délku života i zdravou délku. Jistotu však nabudeme jedině náležitým otestováním. Proběhlo několik drobných krátkých studií ohledně metforminu na zdravých dobrovolnících. Vědci například randomizovali zhruba tucet účastníků k užívání metforminu či placeba na několik týdnů. Porovnávali účinky na vzorky biopsie svalů a tuku. Byly zaznamenány přínosné změny v genetické expresi na místech ovlivňujících stárnutí a také objektivní zlepšení rizikových faktorů jako LDL cholesterol a triglyceridy. Nás by však zajímaly důležitější výsledky jako nemocnost a úmrtnost. Proto přivítejte studii TAME, která metforminem cílí na stárnutí.
V čele stojí špičková nezisková Americká federace pro výzkum stárnutí a TAME si klade ambiciózní cíl randomizovat 3 000 nediabetických účastníků ve věku 65-79 let k užívání metforminu nebo placeba na období šesti let. Pak chtějí vyhodnotit vliv na nemoci související s věkem jako srdeční infarkty, mrtvice, rakovina, demence a úmrtí. Hlavní výzkumník spílal, že „současné metody léčby jen nahrazují jednu nemoc jinou“. Člověk vyléčený z rakoviny může klidně příští rok zemřít na srdeční infarkt. „Chtěli bychom ukázat, že oddálení stárnutí je nejlepším způsobem oddálení nemoci.“
Je to smutné, ale i když studie TAME obdržela v roce 2015 souhlas od FDA, ještě nezačala. Zkuste si tipnout proč. Jak řekl šéfredaktor časopisu proti stárnutí: „Neexistuje způsob, jak na tom vydělat.“ Patent na metformin vypršel před desítkami let a tableta generika se prodává za pár drobných. Studie je sice považována za „upřímně dobré využití 75 milionů dolarů,“ ale výzkumníci zjevně byli schopni zatím vybrat jen 11 milionů dolarů od soukromých dárců.
Někteří z technologických kruhů Silicon Valley však na výsledky nečekají. Někteří lidé z technických oborů začali užívat metformin ve snaze prodloužit si život, byť je oficiálně dostupný jen na předpis při cukrovce. Metformin je levný, relativně bezpečný a je jedním z nejslibnějších léků pro boj s nemocemi stáří. Máme však důvody, proč krotit svá očekávání. Ačkoliv se o něm někdy mluví jako o „kouzelném léku“, tak u myší byly přínosy v dožití malé a závislé na dávce. Přinejlepším dokáže prodloužit průměrnou délku života určitých myší o pět procent. A při vyšší dávce životy dokonce zkracuje. Velká část nadšení pro studii TAME spočívá v tom, že by posloužila jako modelový případ k úspěšnému přesvědčení regulačních autorit, jako je FDA, aby formálně uznaly léčbu samotného procesu stárnutí. Doufají, že to povzbudí velké farmaceutické společnosti k investicím do rozsáhlého výzkumu a vývoje v oblasti.
Další výhrady vůči nahlížení na metformin jako na všelék vyvstávají z průkopnické studie Diabetes Prevention Program vydané v časopise New England Journal of Medicine. Tisíce prediabetických jedinců byly randomizovány k užívání metforminu či placeba na několik let, aby se zjistilo, jestli lék dokáže zabránit přechodu z prediabetu do plné cukrovky. Zabralo to. Snížil se celkový nový výskyt cukrovky o 31 % oproti placebu. Ne však u všech. Například lék nijak významně nepomohl u lidí od 60 let věku. Pomohl zřejmě jen těm, kteří byli ohroženi nejvíce - lidem s obezitou druhého stupně a s nejvyššími krevními cukry. Ti s nižšími (ale stále zvýšenými) krevními cukry a BMI pod 35 neměli metforminem znatelně snížené riziko cukrovky. Jedna malá studie dokonce zjistila, že i když metformin pomohl s inzulínovou rezistencí u diabetiků a lidí s rodinnou historií cukrovky, naopak zhoršil inzulínovou rezistenci (příčinu prediabetu a cukrovky 2. typu) u nediabetických obézních jedinců bez genetické predispozice. Pokud máte cukrovku, může vám lék pomoci. Pokud ji nemáte, může vám lék uškodit. Zdravější jedinci proto nemusí těžit z přínosů metforminu, které se někteří snaží převést ze studií dlouhověkosti u diabetiků. Dokonce i výzkumníci explicitně říkají, že podle nich pro metformin zatím nenastal čas, aby se stal omlazovací intervencí pro obecnou populaci.
Co je bezpečnější a funguje ještě lépe? Ve studii Diabetes Prevention Program byla ještě třetí skupina. Tisíce prediabetiků byly randomizovány k užívání metforminu, placeba nebo změně životosprávy: nízkotučné stravě pro snížení cholesterolu a cvičení, nejméně 20 minut denně středně intenzivního pohybu, třeba rychlé chůze. V porovnání s placebo skupinou lidé užívající metformin měli o 31 % nižší riziko rozvoje cukrovky. Skupina upravující životosprávu pak o 58 %. Jednoduché změny životosprávy byly téměř dvakrát tak účinné jako metformin (a s méně vedlejšími účinky - například šestkrát méně zažívacích potíží).
Další randomizované kontrolované studie zjistily to stejné: V prevenci cukrovky je změna životosprávy nadřazená užívání léků. Pokles rizika o zhruba 60 % se neprojevil u těch, kteří doopravdy změnili životosprávu, tito lidé to pouze jednoduše dostali za úkol. Další studie prevence cukrovky vydaná v New England Journal of Medicine, která zjistila stejnou 58% redukci rizika cukrovky u lidí, kteří měli za úkol změnit životní styl, šla hlouběji. Zjišťovala, jaký přínos měli lidé, kteří vše dodrželi. Jen zlomek skupiny měnící životosprávu splnil skromné cíle. Například jen zhruba třetina navýšila pohybové aktivity. Jen zhruba čtvrtina splnila minimální doporučený příjem vlákniny (najdeme ji v celých rostlinných potravinách) nebo dostatečně omezila nasycený tuk (zejména mléčné výrobky, moučníky, kuřecí a vepřové). Přesto si vedli lépe než kontrolní skupina a díky změnám jich méně dostalo cukrovku. A co když se podíváte jen na lidi, kteří skutečně udělali všechny (nebo alespoň 4 z 5) z doporučených úprav životosprávy? Ti neměli cukrovku vůbec. Nikdo z nich za trvání studie neonemocněl cukrovkou. Takže to máme prakticky 100% pokles rizika cukrovky.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org