Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Testosteronová „náhradní“ terapie u žen po menopauze pro zvýšení libida
V současné době existuje více než 30 testosteronových přípravků schválených FDA pro muže, ale žádný pro ženy.
Testosteron je spojen se sexuální touhou u mužů i žen. Ženy normálně tvoří testosteron po celý životní cyklus. Ačkoliv vaječníky po menopauze nadále tvoří testosteron, jeho hladiny s věkem přirozeně klesají. Hladiny testosteronu v krvi klesnou po dosažení 50 let asi o 50 %. Může to hrát roli v poklesu libida (měřeno frekvencí masturbace, aby četnost nezávisela na partnerství). Syndrom „ženské androgenní nedostatečnosti“ a jeho příznaky jsou zpopularizovány, neexistují však důkazy, že by „nahrazení“ testosteronu pomáhalo s náladou, spokojeností, návaly horka, kostmi nebo kardiovaskulárním a metabolickým zdravím. Jediným důkazem podpořeným důvodem k vyzkoušení testosteronu u žen po menopauze je léčba snížené sexuální touhy způsobující útrapy.
Systematický posudek a metaanalýza ze tří desítek randomizovaných kontrolovaných studií zahrnujících přes 8 000 žen zjistila, že léčba testosteronem významně zvýšila postmenopauzální sexuální touhu. Zvýšení frekvence „uspokojivých sexuálních událostí“ bylo statisticky významné, ale ne klinicky významné natolik, aby si to vysloužilo schválení FDA. Zejména s přihlédnutím k nejistotě ohledně dlouhodobých vedlejších účinků. Ženy na testosteronu zaznamenaly pouze necelou jednu uspokojivou sexuální událost navíc za měsíc v porovnání s placebem.
V současnosti je pro muže na trhu přes 30 testosteronových výrobků schválených FDA pro muže, pro ženy však žádný. Klinikové mohou otestovat pár měsíců podávání mužských kožních testosteronových preparátů s desetinovou nebo nižší dávkou. Důležité je kontrolovat hladiny pro prevenci předávkování, které může mít maskulinizační vedlejší účinky jako zvětšení klitorisu a změny hlasu. Dokonce i v premenopauzálních fyziologických dávkách může testosteron způsobit třeba akné a nadměrný růst chloupků na bradě, tvářích a nad horním rtem. Na rozdíl od orálně podávaného testosteronu formulace podávané skrze kůži zjevně nemají stejné negativní účinky na hladiny cholesterolu. Dlouhodobá bezpečností data pro ženy z hlediska kardiovaskulárního zdraví, rakoviny a kognitivních dopadů stále chybí.
Bylo odhadnuto, že více než pětina receptů na mužské testosteronové výrobky ve skutečnosti putuje k ženám, a to tam nezahrnují na míru míchaný testosteron. Shodné společné prohlášení mezinárodních lékařských společností specializujících se na hormonální problémy doporučuje nepoužívat na míru míchané „bioidentické“ testosterony kvůli nedostatku důkazů o účinnosti a bezpečnosti. Podobně i výživový doplněk DHEA, který se může přeměňovat na testosteron v lidském těle, nelze doporučit na snížené ženské libido, jelikož metaanalýza více než 20 randomizovaných kontrolovaných studií nenalezla významný účinek na zlepšení touhy a sexuální funkce.
Existují přírodní způsoby, jak ženy mohou zvýšit své hladiny testosteronu? Poslouchání hudby po dobu pouhých 30 minut může zvýšit hladinu testosteronu u mladých žen asi o 20 %. Zajímavé je, že na muže má opačný účinek. Pro více informací o účincích hudby shlédněte mé video „Hudba jako lék“.
Velká konzumace máty může snižovat hladiny testosteronu u mužů i žen. Máme případové zprávy mužů pijících denně čtyři šálky (0,95 l) čaje z máty klasnaté nebo máty peprné, kteří přišli o své libido. Vzhledem ke zjevným antiandrogenním účinkům se výzkumníci rozhodli otestovat mátu na ženách, které trápí nadměrný růst chloupků. Již během pěti dnů došlo k poklesu hladin volného testosteronu asi o 30 % při pití dvou šálků (0,5 l) mátového čaje denně. Existuje syndrom PCOS, syndrom polycystických vaječníků, který může vést k abnormálně vysokým hladinám testosteronu u žen. Ty můžeme úspěšně snížit pomocí mátového čaje. Nicméně pro ženy nespokojené s nízkým libidem by máta nebyla dobrá volba.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Nappi RE. To be or not to be in sexual desire: the androgen dilemma. Climacteric. 2015;18(5):672-674.
- Davis SR, Wahlin-Jacobsen S. Testosterone in women--the clinical significance. Lancet Diabetes Endocrinol. 2015;3(12):980-992.
- Simon JA, Kapner MD. The saga of testosterone for menopausal women at the food and drug administration(Fda). J Sex Med. 2020;17(4):826-829.
- Randolph JF, Zheng H, Avis NE, Greendale GA, Harlow SD. Masturbation frequency and sexual function domains are associated with serum reproductive hormone levels across the menopausal transition. J Clin Endocrinol Metab. 2015;100(1):258-266.
- Smith T, Batur P. Prescribing testosterone and DHEA: The role of androgens in women. Cleve Clin J Med. 2021;88(1):35-43.
- Davis SR, Baber R, Panay N, et al. Global consensus position statement on the use of testosterone therapy for women. J Sex Med 2019;16:1331-1337
- Islam RM, Bell RJ, Green S, Page MJ, Davis SR. Safety and efficacy of testosterone for women: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trial data. Lancet Diabetes Endocrinol. 2019;7(10):754-766.
- Scavello I, Maseroli E, Di Stasi V, Vignozzi L. Sexual health in menopause. Medicina (Kaunas). 2019;55(9):559.
- Derman RJ. Effects of sex steroids on women’s health: implications for practitioners. Am J Med. 1995;98(1A):137S-143S.
- Pinkerton JV, Blackman I, Conner EA, Kaunitz AM. Risks of testosterone for postmenopausal women. Endocrinol Metab Clin North Am. 2021;50(1):139-150.
- Simon JA, Lukas VA. Distressing sexual function at midlife: unmet needs, practical diagnoses, and available treatments. Obstet Gynecol. 2017;130(4):889-905.
- Elraiyah T, Sonbol MB, Wang Z, et al. Clinical review: The benefits and harms of systemic dehydroepiandrosterone (DHEA) in postmenopausal women with normal adrenal function: a systematic review and meta-analysis. J Clin Endocrinol Metab. 2014;99(10):3536-3542.
- Fukui H, Yamashita M. The effects of music and visual stress on testosterone and cortisol in men and women. Neuro Endocrinol Lett. 2003;24(3-4):173-180.
- Akdoğan M, Tamer MN, Cüre E, Cüre MC, Köroğlu BK, Delibaş N. Effect of spearmint (Mentha spicata Labiatae) teas on androgen levels in women with hirsutism. Phytother Res. 2007;21(5):444-447.
- Grant P. Spearmint herbal tea has significant anti-androgen effects in polycystic ovarian syndrome. A randomized controlled trial. Phytother Res. 2010;24(2):186-188.