Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Účinkuje tea tree olej na lupy a atletické chodidlo (tinea pedis)?
Jsou účinky tea tree oleje protiplísňové, nebo pouze protizánětlivé?
Celé naše chápání příčiny lupů se změnilo tímto mezním článkem publikovaným v roce 1984. Namísto spoléhání se na sekundární zdroje, recenze, úvodníky a názory se autor podíval na prvotní literární zdroje – tedy původní studie. Byl ohromen, když zjistil, jak silné máme důkazy svědčící pro skutečnou příčinu lupů, které však byly ignorovány. Byly totiž úspěšně pohřbeny pod hromadou chyb. Pár odborníků totiž přišlo v 19. století s nepravdivou teorií.
Nyní víme, že výskyt lupů spouští houba, která žije na naší pokožce hlavy a živí se jí. Z toho plynou dva logické závěry. Prvním je, že je skutečně znepokojující, že vůbec může nějaká nepravdivá teorie zůstat v lékařské literatuře nezpochybňována celé století navzdory množství důkazů proti ní. A druhým je, že pokud za tím stojí houba, proč nezkusit třeba čajovníkový olej (tea tree). Ten obsahuje složky, které mají protiplísňové účinky, působí proti mnoha druhům houbových patogenů.
Tvrzení je však založené na studiích jako je tato, kdy čajovníkový olej v Petriho misce dokázal zničit kožní plísňové patogeny. Jestli by to fungovalo na lupy, nebudeme vědět, dokud to neotestujeme. Sto dvacet šest mužů a žen randomizovaných ke každodennímu užívání šamponu s 5% obsahem tea tree oleje nebo placebem po jeden měsíc. Placebo trochu zafungovalo, snížilo výskyt lupů přibližně o 10 %. Nicméně šampon s tea tree olejem fungoval lépe – zmírnil tvorbu lupů asi o 40 %. Z grafu to vypadá, že je to více než 40 %, ale to proto, že začátek osy Y umístili na -60, což je zavádějící. Jedná se o klasický podvod uvedený v kapitole 5 klasického díla z roku 1954 nazvaného „Jak pracovat se statistikou.“ Graf by měl správně vypadat takto, což vypadá méně působivě, ale stále jde o statisticky významný výsledek.
Pouze jeden pacient ze skupiny myjící si vlasy s přídavkem tea tree oleje dosáhl úplného vyléčení lupů. To se podařilo také jednomu člověku v placebo skupině. Zdá se tedy, že šampon s tea tree olejem by se musel používat déle, abychom lupy dostali skutečně pod kontrolu.
Když už mluvíme o plísních, co takhle tea tree olej a atletická noha? Jedná se dokonce o nejčastější kožní plísňovou infekci, která postihuje až 1 z 10 lidí. Přibližně sto pacientů randomizovaných do jedné ze tří skupin: 10% krém s tea tree, tinaktin -protiplísňový lék anebo placebo krém. O měsíc později byla plíseň ve skupině užívající lék vymýcena z 85 %. V placebo skupině i ve skupině s tea tree olejem se ji podařilo zmírnit jen o jednu čtvrtinu. Je to docela překvapivé, protože v Petriho misce tea tree plíseň ničí, na prstech u nohou tedy evidentně ne.
Připomíná mi to některé z informací o účincích tea tree oleje na zdraví úst. Tea tree dokáže vymýtit některé ústní patogeny v Petriho misce, ale zkuste dát lidem ke kloktání roztok s tea tree olejem. Tady vidíte nahromadění zubního plaku po čtyřech dnech bez čištění zubů, při kloktání s placebem. Zde pak vidíme kloktání s léčivou ústní vodou obsahující chlorhexidin, ta množství plaku trochu snížila. A co výplach s tea tree olejem? Neměl žádný účinek.
Pokud tedy tea tree olej nesnižuje množství zubního plaku, pravděpodobně by nepomohl ani s gingivitidou, tedy zánětem dásní, který je způsoben nahromaděným zubním plakem. Stalo se však něco zajímavého. Je pravda, že gel s 2,5% obsahem tea tree oleje nesnížil množství plaku, nicméně přesto došlo ke značnému zmírnění zánětu dásní. Protože ke zmírnění zánětu došlo bez snížení množství zubního plaku, vypadá to, že tea tree olej zapůsobil svými protizánětlivými účinky namísto antibakteriálních.
Mohlo by se tady stát totéž? Ano, z hlediska léčení mykologického problému, tedy problému s plísní, neměl olej vyšší účinnost než placebo. Přestože lék účinkoval v 85 % případů, v některých případech pacienti naopak žádné zlepšení příznaků nezaznamenali, nebo se po léčbě cítili ještě hůře. Mohlo to být způsobeno dráždivými vedlejšími účinky tinaktinu. Pokud se na léčbu nedíváte z mykologického hlediska, ale podíváte se na zlepšení příznaků, pak funguje čajovníkový olej stejně dobře jako lék. To může být důvodem, proč je použití tea tree oleje při léčbě atletické nohy tak oblíbené. Lidé by si však měli uvědomit, že jim uleví pouze od příznaků nemoci a neléčí nezbytně i její skutečnou příčinu. Je samozřejmě možné, že vědci prostě nezvolili dostatečně silnou koncentraci.
A skutečně tomu tak je. Pokud koncentraci čajovníku v krému zvýšíte z 10 % na 25 % nebo 50 %, můžete dosáhnout lepšího výsledku než placebo. Přesto výsledek nebude tak dobrý jako u léku. Navíc při těchto vysokých koncentracích u některých pacientů aplikujících tea tree olej došlo k rozvinutí střední až závažné dermatitidy – dostali vyrážku. Avšak pokud máte pacienta, který nechce používat klasický léčivý krém, pak má čajovníkový olej v 25% koncentraci docela dobrou šanci na úspěch bez toho, že by přinášel vysoká rizika. Platí však, že klasické, volně prodejné antimykotické léky mohou fungovat lépe.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Thosar N, Basak S, Bahadure RN, Rajurkar M. Antimicrobial efficacy of five essential oils against oral pathogens: An in vitro study. Eur J Dent. 2013;7(Suppl 1):S71-7.
- Arweiler NB, Donos N, Netuschil L, Reich E, Sculean A. Clinical and antibacterial effect of tea tree oil--a pilot study. Clin Oral Investig. 2000;4(2):70-3.
- Soukoulis S, Hirsch R. The effects of a tea tree oil-containing gel on plaque and chronic gingivitis. Aust Dent J. 2004;49(2):78-83.
- Satchell AC, Saurajen A, Bell C, Barnetson RS. Treatment of dandruff with 5% tea tree oil shampoo. J Am Acad Dermatol. 2002;47(6):852-5.
- Shuster S. The aetiology of dandruff and the mode of action of therapeutic agents. Br J Dermatol. 1984;111(2):235-42.
- Hammer KA, Carson CF, Riley TV. Antifungal activity of the components of Melaleuca alternifolia (tea tree) oil. J Appl Microbiol. 2003;95(4):853-60.
- Benger S, Townsend P, Ashford RL, Lambert P. An in vitro study to determine the minimum inhibitory concentration of Melaleuca alternifolia against the dermatophyte Trichophyton rubrum. The Foot. 2004;14(2):86-91.
- Tong MM, Altman PM, Barnetson RS. Tea tree oil in the treatment of tinea pedis. Australas J Dermatol. 1992;33(3):145-9.
- Satchell AC, Saurajen A, Bell C, Barnetson RS. Treatment of interdigital tinea pedis with 25% and 50% tea tree oil solution: a randomized, placebo-controlled, blinded study. Australas J Dermatol. 2002;43(3):175-8.
Image credit: Benjamin Zanatta via Unsplash. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.