Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Účinky sukralózy na mikrobiom
Jaké účinky mají umělá sladidla jako sukralóza (Splenda), sacharin (Sweet&Low), aspartam (Nutrasweet) a acesulfam K (SweetOne) na naši střevní mikroflóru?
V dubnu roku 1998 FDA schválila umělé sladidlo sukralózu, aka 1-6-dichloro-1-6- dideoxy-beta-D-frukto-furanosyl- (řekněte to rychle pětkrát za sebou) 4-chlor-4-deoxy-alfa-D-galaktopyranosid, ale navzdory jejímu strašlivému jménu, to nejhorší, co způsobovala, bylo jen vzácné spouštění migrény u citlivých jedinců. Na toto výrobce sukralózy odpověděl, podívejte, jakékoliv potencionální riziko musíte zvážit spolu s širšími přínosy pro zdraví, které zmírňují zdravotní rizika spojená s naší národní epidemií obezity.
Taková byla naděje; poskytnout zdravou náhražku dodávající sladkou chuť bez kalorií nebo vysokých hladin cukru v krvi. Nicméně se ukázalo, že to tak ve skutečnosti nefunguje. Populační studie spojily spotřebu umělých sladidel, a to zejména v dietních limonádách, s vyšším rizikem vývoje obezity, metabolického syndromu a diabetu 2. typu.
Souvislost ale nemusí znamenat příčinu. Taková věc se musí otestovat. Pokud dáte obézním jedincům množství sukralózy obsažené v plechovce dietní limonády, zaznamenáte výrazně vyšší hladinu cukru v krvi. Tato reakce na problém s cukrem vyžaduje podstatně více inzulínu. Tj. o 20 % vyšší hladiny inzulínu v krvi, což naznačuje, že sukralóza způsobuje inzulinovou rezistenci, a to možná pomáhá vysvětlit spojení mezi umělou spotřebou sladidla a vývojem diabetu, onemocnění srdce a mrtvice. Takže sukralóza není jako nějaká inertní látka. Ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Ale jak?
Společnost Splenda zdůrazňuje, že sukralóza není téměř vůbec absorbována do těla, a tak zůstává v zažívacím traktu, aby z organismu byla rychle odstraněna. Ale skutečnost, že není absorbována v tenkém střevě, znamená, že se dostane do střeva tlustého, a může ovlivnit naši střevní flóru. Byly provedeny studie o umělých sladidlech a střevních bakteriích potkanů; nikdy však studie na lidech. Až do této chvíle.
Vědci otestovali sacharin, sukralózu a aspartam, umělá sladidla společností Sweet & Low, Splenda a NutraSweet, a zjistili, že nekalorická umělá sladidla indukují intoleranci glukózy změnou mikrobů v našem střevě. Studie na lidech byly limitované, ale po několika dnech na sacharinu u některých lidí zaznamenali přehnané reakce na krevní cukr vázaný na změny druhů střevních bakterií. A to během pouhého jednoho týdne. U acesulfamu K, jiného běžného sladidla, bylo také shledáno, že je spojen se změnami střevních bakterií.
Tedy všechna tato sladidla měla odvrátit chronické nemoci, ale ve skutečnosti k nim kvůli mikrobiálním změnám mohou přispívat.
Někteří ve vědecké komunitě byli překvapeni, že dokonce i nízké koncentrace sladidla – mluvíme zde o aspartamu – jsou dostačující k tomu, aby způsobily podstatné změny v osazenstvu střeva. Ostatní byli méně překvapeni.
Každá molekula aspartamu se nakonec metabolizuje na formaldehyd. To může vysvětlovat, proč někteří lidé, kteří jsou alergičtí na formaldehyd, mají na aspartam takové špatné reakce. Proto není nečekané, že i malá množství mohou změnit bakteriální komunity. Zprávy o bezpečnosti aspartamu jsou smíšené. Všechny studie financované průmyslem ručí za jeho bezpečnost, zatímco 90 % nezávislých studií informuje, že aspartam může mít nepříznivé zdravotní účinky. A to by vám něco mělo říct.
Spotřebitelé těchto potravinářských přídatných látek, které jsou jinak považovány za bezpečné, si nejsou vědomi, že tyto látky mohou ovlivňovat jejich střevní bakterie. To může mít zvláštní význam u pacientů s onemocněními souvisejícími s modifikací střevních bakterií, jako jsou zánětlivá onemocnění střev, např. ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc. Tito jedinci si nemusejí uvědomovat, že umělá sladidla mohou mít vliv na jejich střeva. Mohl by být efekt dostatečně velký, aby byly změny ve výskytu zánětlivých onemocnění střev skutečně patrné?
Podívejme se na Kanadu. Byla první zemí, která schválila používání sukralosy. Co se stalo s jejich hodnotami zánětlivých střevních onemocnění (IBD)? Úrovně se po schválení sukralózy zdvojnásobily. Hm… A co ve Spojených státech? Po desetiletích relativně stabilních úrovní výskytu ulcerózní kolitidy a Crohnovy nemoci se zdá, že úrovně začínají růst. V Číně se po schválení sukralózy hodnoty IBD zvýšily 12krát. Opět by to mohla být jen naprostá náhoda, ale takovéto korelace byly nalezeny také na dvou dalších kontinentech. Čím více vidíte takovýchto grafů, tím těžší je odmítnout možnou souvislost.
Dobrou zprávou je, že po zastavení užívání umělých sladidel může být původní bilance střevních bakterií obnovena během několika týdnů.
Samozřejmě, že by negativní důsledky umělých sladidel neměly být interpretovány tak, aby naznačovaly, že bychom se měli všichni vrátit zpět k cukru a kukuřičnému sirupu s vysokým obsahem fruktózy. Pro optimální zdraví se doporučuje, abychom se pokusili omezit obojí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M Y Pepino. Metabolic effects of non-nutritive sweeteners. Physiol Behav. 2015 Dec 1;152(Pt B):450-5.
- S E Swithers. Artificial sweeteners produce the counterintuitive effect of inducing metabolic derangements. Trends Endocrinol Metab. 2013 Sep;24(9):431-41.
- C L Frankenfeld, M Sikaroodi, E Lamb, S Shoemaker, P M Gillevet. High-intensity sweetener consumption and gut microbiome content and predicted gene function in a cross-sectional study of adults in the United States. Ann Epidemiol. 2015 Oct;25(10):736-42.
- N A Bokulich, M J Blaser. A bitter aftertaste: unintended effects of artificial sweeteners on the gut microbiome. Cell Metab. 2014 Nov 4;20(5):701-3.
- S S Schiffman, K I Rother. Sucralose, a synthetic organochlorine sweetener: overview of biological issues. J Toxicol Environ Health B Crit Rev. 2013;16(7):399-451.
- X Qin. May artificial sweeteners not sugar be the culprit of dramatic increase of inflammatory bowel disease in China? Chin Med J (Engl). 2014;127(17):3196-7.
- M Y Pepino, C D Tiemann, B W Patterson, B M Wice, S Klein. Sucralose affects glycemic and hormonal responses to an oral glucose load. Diabetes Care. 2013 Sep;36(9):2530-5.
- M Y Pepino, S Klein. Response to comment on Pepino et al. Sucralose affects glycemic and hormonal responses to an oral glucose load. Diabetes care 2013;36:2530-2535. Diabetes Care. 2014 Jun;37(6):e149.
- J Suez, T Korem, D Zeevi, G Zilberman-Schapira, C A Thaiss, O Maza, D Israeli, N Zmora, S Gilad, A Weinberger, Y Kuperman, A Harmelin, I Kolodkin-Gal, H Shapiro, Z Halpern, E Segal, E Elinav. Artificial sweeteners induce glucose intolerance by altering the gut microbiota. Nature. 2014 Oct 9;514(7521):181-6.
- C Greenhill. Gut microbiota: not so sweet--artificial sweeteners can cause glucose intolerance by affecting the gut microbiota. Nat Rev Endocrinol. 2014 Nov;10(11):637.
- J Suez, T Korem, G Zilberman-Schapira, E Segal, E Elinav. Non-caloric artificial sweeteners and the microbiome: findings and challenges. Gut Microbes. 2015;6(2):149-55.
- P Shankar, S Ahuja, K Sriram. Non-nutritive sweeteners: review and update. Nutrition. 2013 Nov-Dec;29(11-12):1293-9.
- E Pretorius. GUT bacteria and aspartame: why are we surprised? Eur J Clin Nutr. 2012 Aug;66(8):972.
- M B Abou-Donia, E M El-Masry, A A Abdel-Rahman, R E McLendon, S S Schiffman. Splenda alters gut microflora and increases intestinal p-glycoprotein and cytochrome p-450 in male rats. J Toxicol Environ Health A. 2008;71(21):1415-29.
- V L Grotz. Sucralose and migraine. Headache. 2008 Jan;48(1):164-5.
- R M Patel, R Sarma, E Grimsley. Popular sweetner sucralose as a migraine trigger. Headache. 2006 Sep;46(8):1303-4.
- X Qin. What made Canada become a country with the highest incidence of inflammatory bowel disease: could sucralose be the culprit? Can J Gastroenterol. 2011 Sep;25(9):511.
- X Q Wang, Y Zhang, C D Xu, L R Jiang, Y Huang, H M Du, X J Wang. Inflammatory bowel disease in Chinese children: a multicenter analysis over a decade from Shanghai. Inflamm Bowel Dis. 2013 Feb;19(2):423-8.
- P Ahlberg. FDA Approves High-Intensity Sweetener Sucralose. News | April 1, 1998.
- X Qin. Etiology of inflammatory bowel disease: a unified hypothesis. World J Gastroenterol. 2012 Apr 21;18(15):1708-22.
- X Qin. When and how was the new round of increase in inflammatory bowel disease in the United States started? J Clin Gastroenterol. 2014 Jul;48(6):564-5.
- U Gophna. Microbiology. The guts of dietary habits. Science. 2011 Oct 7;334(6052):45-6.
- P Shankar, S Ahuja, K Sriram. Non-nutritive sweeteners: review and update. Nutrition. 2013 Nov-Dec;29(11-12):1293-9.
- N K Veien, H B Lomholt. Systemic allergic dermatitis presumably caused by formaldehyde derived from aspartame. Contact Dermatitis. 2012 Nov;67(5):315-6.
- I Wrobel, JD Butzner, N Nguyen, GD Withers, K Nelson. Epidemiology of Pediatric IBD in a Population-based Cohort in Southern Alberta, Canada (1983–2005). Journal of Pediatric Gastroenterology & Nutrition. 2006 Nov;43(Supplement 2):S54-S55.
- SB Ingle, EV Loftus, WJ Tremaine, et al. Increasing incidence and prevalence of inflammatory bowel disease in Olmsted county, Minnesota, during 2001–2004. Gastroenterology. 2007;132:A19–A20.
Images thanks to Dave Crosby via Flickr.