Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Účinky záření unikajícího z mikrovlnné trouby
Jednoduché pokusy v kuchyni potvrzují, že mikrovlny z mikrovlnné trouby během provozu unikají, představují však nějaké zdravotní riziko?
Asi 20 lidí denně skončí na amerických ambulancích kvůli zraněním souvisejícím s mikrovlnkou. Několik z nich kvůli páře unikající ze sáčku horkého popcornu, další zase kvůli příliš zahřátému vosku na odstraňování chloupků. Takřka jeden člověk denně přijde kvůli výbuchu vejce, ale většina se popálí příliš horkou vodou. Víte, když vaříte vodu na sporáku, zespodu stoupají bubliny, které když prasknou, tak se přebytečné teplo rozptýlí. Voda ohřívaná mikrovlnnou troubou bublat nemusí, a tak může mít i více stupňů než je běžná teplota varu. Pak, když do ní přidáte nějaký prášek, drobné vzduchové bubliny se dostanou do kapaliny, poté se mohou proměnit v páru a zasáhnout vaši ruku. FDA upozorňuje, abyste byli opatrní, když se snažíte vařit vodu v mikrovlnné troubě – zejména v lesklé nádobě, více než jednou, nebo příliš dlouho. Případně, když ji nenecháte trošku vychladnout, anebo do ní něco přihazujete.
Většina popálenin u malých dětí souvisejících s mikrovlnkami se stává, když se dítě natáhne pro uchopení něčeho horkého. Již batole staré 18 měsíců dokáže otevřít mikrovlnnou troubu; takže někteří zastánci veřejného zdraví doporučili, aby místo pouhého upozorňování lidí, ať nechají pokrm nejprve pár minut chladnout, byly mikrovlnky opatřeny zámkem dvířek, který by je znemožnil otevřít až do uplynutí 2 minut po vypnutí. To jaksi podrývá celý smysl mikrovlnek – tedy rychlé ohřívání. Lepším nápadem může být ochrana dvířek před otevřením dětmi; například nutnost otočit knoflíkem zatímco mačkáte tlačítko pro otevření dvířek.
Když ale lidé vyjadřují obavy ohledně bezpečnosti mikrovlnné trouby, pravděpodobně nemyslí na vybuchující vajíčka nebo horký depilační vosk. Jsou znepokojeni samotným mikrovlnným zářením. Výrobci mikrovlnné trouby varují lidi před používáním trouby s otevřenými dvířky. Naštěstí existuje bezpečnostní pojistka, která by měla automaticky troubu vypnout, jakmile otevřete dvířka. Tedy v případě, že jste neuvízli uvnitř trouby! Jejda, tenhle článek ani nejsem schopen přečíst…
Během provozu ovšem dochází k určitému úniku radiace. Toto je slavný rádiový teleskop hledající známky mimozemské civilizace ve vesmíru. Byly zaznamenány „vysokofrekvenční rádiové vlny“! Znamení mimo-galaktické inteligence? Ne, ukázalo se, že E.T. byla jen mikrovlnka z kavárny pro zaměstnance. Teleskop zachytil mikrovlny; byl totiž v tom správném úhlu, právě když někdo trhnutím otevřel její dvířka.
K tomu, abyste je viděli, však nepotřebujete rádiový teleskop. Levný způsob detekce úniku z mikrovlnné trouby je umístit vedle ní počítačový monitor – na obrazovce uvidíte rušení signálu. Nebo použijte jednoduše mikrovlnný detektor, který máte právě teď v kapse nebo kabelce: mobilní telefon. Podívejte, jestliže mikrovlny mohou unikat, měli by být také schopny pronikat dovnitř. Vlnové délky jsou ve skutečnosti docela podobné, i když intenzita u těchto dvou přístrojů – mobilů a mikrovlnek – je značně odlišná. Takže, vložte svůj mobil do mikrovlnky – NEZAPÍNEJTE JI, ale dvířka zavřete. Pak si zkuste zavolat. Když slyšíte zvonění, potvrdí vám to teorii, že mikrovlnné záření může pronikat dovnitř i ven.
A opravdu, můžete naměřit úniky radiace během provozu, i když téměř všechny z nich budou v předepsaných bezpečnostních mezích. Jakmile přemístíte detektory zhruba o 30 centimetrů dále od dvířek, úrovně radiace klesnou téměř na nulu. Dokonce, i když uvízne kousek potraviny, nebo něčeho jiného v těsnění dvířek a ty pak netěsní 100%. Výrobci vám budou tvrdit, že se „nikdy nestal žádný ověřený případ poranění člověka v důsledku expozice záření unikajícího z mikrovlnné trouby.“ To jsou slova chlapíka z firmy Raytheon, která mikrovlnné trouby vynalezla. Napadlo je to poté, co si jeden z techniků všiml, že se mu v kapse rozpustila čokoláda.
Byl ohlášen jeden případ nesprávně fungující trouby, která se nevypnula, když byla dvířka otevřená a někdo se popálil. Jenže to až potom, co v té mikrovlnce měla ruku asi tak jednu celou minutu. Inženýři z Raytheonu mluví o tom, jak se mnohokrát neúmyslně vystavili záření, když otevírali zapnuté mikrovlnné trouby. Měli teplé břicho a cítili trochu přechodného tepla, když dávali ruku dovnitř a ven z trouby. Nic intenzivního, říkají.
Faktem je, že stejné mikrovlny, jaké produkuje mikrovlnná trouba, jsou používány v lékařství při krátkovlnné diatermii. Tuto léčbu používají fyzioterapeuti. Funguje na principu teplého obkladu. Používá se například k léčení poraněných ramenních svalů. Samozřejmě tvrzení, že „pokud to používají lékaři, musí to být bezpečné“, není zrovna ten nejsilnější argument, ale pomáhá nám dát věci do perspektivy. „Když není ohřívání lidského těla záměrem, mělo by být žádoucí omezit jeho působení.“
Je snad ten malinký únik záření během provozu něco, co by nám mělo dělat starosti? Jinými slovy, existují nějaké netermální účinky mikrovln? I když tě nepopálí, můžou i přesto ublížit? Sověti si to mysleli, ozařovali každého z amerického velvyslanectví v Moskvě po celá desetiletí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Carpenter DO. The microwave syndrome or electro-hypersensitivity: historical background. Rev Environ Health. 2015;30(4):217-22.
- Thambiraj DF, Chounthirath T, Smith GA. Microwave oven-related injuries treated in hospital EDs in the United States, 1990 to 2010. Am J Emerg Med. 2013;31(6):958-63.
- Dickason WL, Barutt JP. Investigation of an acute microwave-oven hand injury. J Hand Surg Am. 1984;9A(1):132-5.
- Napolitano CM. More than Just a Simple Twist of Fate: Serendipitous Relations in Developmental Science. University of Zurich, Zurich , Switzerland. Human Development 2013;56:291–318.
- Petroff E, Keane EF, Barr ED, Reynolds JE, Sarkissian J, Edwards PG, Stevens J, Brem C, Jameson A, Burke-Spolaor S, Johnston S, Bhat NDR, Chandra P, Kudale S, Bhandari S. Identifying the source of perytons at the Parkes radio telescope. arXiv:1504.02165v1 [astro-ph.IM].
- Osepchuk JM. A review of microwave oven safety. J Microw Power. 1978;13(1):3-26.
- Giombini A, Giovannini V, Di cesare A, et al. Hyperthermia induced by microwave diathermy in the management of muscle and tendon injuries. Br Med Bull. 2007;83:379-96.
- Alhekail ZO. Electromagnetic radiation from microwave ovens. J Radiol Prot. 2001;21(3):251-8.
- Vollmer M, Möllmann K-P, Karstädt D. More experiments with microwave ovens. Physics Education, Volume 39, Number 4.
- Alexander RC, Surrell JA, Cohle SD. Microwave oven burns to children: an unusual manifestation of child abuse. Pediatrics. 1987;79(2):255-60.
- Lowell G, Quinlan K. Not child's play: National estimates of microwave-related burn injuries among young children. J Trauma Acute Care Surg. 2016;81(4 Suppl 1):S20-4.
- Zaret MM. Cataracts following use of microwave oven. N Y State J Med. 1974;74(11):2032-48.
- Inalöz SS, Aksünger A, Sari I, Daşdağ S, Deveci E. Do microwave ovens affect the eyes?. Jpn J Ophthalmol. 1997;41(4):240-3.
- Siu V, Kissoon N. Hazards of microwave ovens. Pediatr Emerg Care. 1987;3(2):99-103.
Icons created by Ben Davis, Musmellow, Mr. Balind, Milky-Digital Innovation and Aya Sofya from The Noun Project. Image credit: Jeff Eaton via flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video