Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vápník z rostlin vs. vápník z mléka
Co nevyhnutelně přijímáte z mléka společně s vápníkem?
Tak jsme si něco řekli o tom, jak jsou vejce a maso „zdravé“. Jak je to s mléčnými výrobky? Jsou celkově škodlivé, neškodné nebo užitečné? Celkově vycházejí jako zdraví škodlivé.
Největším zdrojem vápníku ve stravě Američanů jsou mléčné výrobky. Největším zdrojem tepny zanášejícího nasyceného tuku jsou taktéž mléčné výrobky. Jde také o jeden z nejběžnějších potravinových alergenů v USA. Přestože kravské mléko představuje významný zdroj vápníku, není v něm tento minerál zadarmo. Mléko je skutečně dokonalá potravina… pro telata. Skvěle navržená tekutina, která promění třicetikilové novorozené tele v krávu vážící 230 kg, a to za jeden rok. Pokud tedy chceme přibrat několik desítek kilogramů, můžeme zvážit konzumaci mléka. My ostatní bychom však měli mléko nechat matkám pro jejich mláďata.
Vápník z tmavě zelené listové zeleniny, například kapusty, brokolice a čínského zelí, naše tělo vstřebává přibližně dvakrát lépe než vápník z mléka. A v zelenině navíc najdeme vlákninu, folát, železo, antioxidanty a vitamín skvělý pro zdravé kosti – vitamín K. Nic z toho v mléku nenajdete. V mléce k vápníku jako bonus dostanete nasycený máselný tuk, cholesterol, laktózu, antibiotika, pesticidy, hnis a hnůj.
Když vědci testují protokoly pasterizace, musí skutečně brát v úvahu hnůj v mléce: „Tepelná inaktivace… v mléce kontaminovaném… infikovanými výkaly.“ Aby napodobili to, co se děje v průmyslu přirozeně: „Vysoké koncentrace výkalů od… nemocných krav byly použity ke kontaminaci syrového mléka“ ve studii. V tomto roce vznikla dokonce i studie o hnisu! V Journal of Dairy Science upřímně položili docela nechutnou otázku: lze hnis poznat v chuti? USA mají nejvyšší přípustnou koncentraci hnisu v mléce na světě. V jedné sklenici můžete mít více než 300 milionů buněk hnisu.
Průmysl vždy namítal, že nezáleží na tom, jak moc zanícená vemena dojnice z velkochovů mají, protože mléko prochází pasterizací. Hnis je uvařen, nepředstavuje tedy žádné bezpečnostní riziko. Výzkumníci se však rozhodli zjistit, zda je možné rozeznat rozdíl v chuti. Vyrobili dvě várky sýru, jeden z mléka s vysokým obsahem hnisu a druhý z mléka vyhovujícím přísnějším evropským normám. Nejenže byl rozdíl v chuti poznat, on ten sýr s menším množstvím hnisu chutnal mnohem lépe.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J. L. W. Rademaker, M. M. M. Vissers, and M. C. T. Giffel. Effective heat inactivation of mycobacterium avium subsp. paratuberculosis in raw milk contaminated with naturally infected feces. Appl. Environ. Microbiol., 73(13):4185-4190, 2007.
- P. C. B. Vianna, G. Mazal, M. V. Santos, H. M. A. Bolini, and M. L. Gigante. Microbial and sensory changes throughout the ripening of prato cheese made from milk with different levels of somatic cells. J. Dairy Sci., 91(5):1743-1750, 2008.