Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vejce a cholin – něco tu zapáchá
Příliš mnoho cholinu – sloučeniny ve větším množství obsažené ve vejcích a dalších živočišných potravinách – může zapříčinit, že budou vaše tělesné výměšky páchnout jako rozkládající se ryba. Cholin může navíc zvyšovat riziko srdečního onemocnění, protože se ve střevech přeměňuje na trimethylamin.
Možná si vzpomínáte, jak jsem se zaměřil na kampaně vaječného průmyslu, v nichž byly propagovány vejce jako zdroj živin, například luteinu, který chrání náš zrak. Zmiňoval jsem, že v jedné lžíci špenátu je stejné množství luteinu jako v devíti vajíčkách. O luteinu se dozvíte pouze z televizních pořadů a webových stránek, nikdy z reklamy nebo z kartonu vajec. Je to proto, že existují zákony proti klamavé reklamě, které neumožňují tvrdit, že vejce obsahují lutein, protože je ho v nich jen zanedbatelné množství.
V souvislosti se zákonem o svobodném přístupu k informacím vedoucí výzkumných a propagačních kampaní zaměřených na drůbež napsal e-mail, v němž připomíná, že lutein nemůže být zmiňován v reklamě na vejce. Nelze tvrdit, že vejce pomáhají lidem s makulární degenerací. Nelze dokonce ani mluvit o tom, jak je lutein užitečný, protože ve vejcích skoro žádný není, a vzhledem k obsahu vaječného tuku a cholesterolu toto tvrzení není nic jiného než reklama. V komunikaci s veřejností můžete lhát ostošest, ale v reklamách platí zákony ohledně pravdivých tvrzení.
Také nelze tvrdit, že vejce jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin či zdrojem železa nebo folátu. Vejce nelze označit ani za bohatý zdroj bílkovin. Zástupci Agriculture Marketing Service navrhli, aby se vaječný průmysl místo toho chlubil tím, že vejce obsahují cholin, což je jedna ze dvou živin, která je ve vejcích hojně zastoupena, tedy vedle cholesterolu.
A tak vaječný průmysl změnil strategii. Prioritním cílem Amerického výboru pro vejce najednou bylo zaměřit se na problém s nedostatkem cholinu, který lze vyřešit konzumací vajec. Možná spolupracovali s odbornou skupinou a napsali reklamní článek. Předložili řadu „inzercí“ pro výživové časopisy. Taková inzerce je vlastně reklamou, prezentující se jako objektivní článek. Lékaři dostali informační dopis, v němž byli varováni, že nedostatečný příjem cholinu má obrovské důsledky pro veřejné zdraví. Jinými slovy není třeba řešit cholesterol, což je pro průmysl velice ožehavé téma. Údajně je třeba se zaměřit na „epidemii cholinového deficitu“.
Ukazuje se ale, že většina lidí přijímá asi dvojnásobek cholinu, než potřebuje, a že jeho nadbytek může ve skutečnosti působit problémy. První věcí je, že přebytek cholinu vytváří specifický zápach dechu, moči, potu, slin a vaginálního sekretu, který připomíná zkažené ryby. Milióny Američanů mají genetickou vadu, kvůli které jsou cítit po rybách. Tito lidé by mohli mít prospěch ze stravy s nízkým obsahem cholinu. Cholin se totiž v našem střevě mění na trimethylamin, který je zodpovědný za typický zápach po rybách. Lidé s tímto problémem se často stávají vegany, protože snížení příjmu živočišných produktů, sníží i produkci trimethylaminu a s tím související zápach. Dalších 99 % z nás mění cholin na trimethylaminový oxid, který zapáchá stokrát méně. Domnívali jsme se, že pro těchto 99 % lidí není nadbytek cholinu problém, ale nyní už tomu tak není.
Vědci z Clevelandské kliniky zjistili, že cholin nalezený převážně ve vejcích, mléce, játrech, červeném masa, drůbeži a rybách, se po přeměně v našem střevě na trimethylamin oxiduje v játrech za vzniku trimethylaminoxidu. Ten může v našich tepnách přispívat k tvorbě plátů, což je základ pro vznik chorob srdce, pro mrtvici či dokonce smrt, eventuálně bude nezbytné provést otevřenou operaci srdce.
Dobrou zprávou je, že to může znamenat nový přístup v rámci prevence nebo léčby onemocnění srdce, ale jasně z toho vyplývá potřeba omezit příjem cholinu ve stravě. Pokud to ale znamená snížit spotřebu vajec, masa a mléka, pak je tento přístup také velice nepříjemný.
Cholin může být jedním z důvodů, proč lidé dodržující Atkinsovu dietu (maso a vejce), jsou vystaveni zvýšenému riziku rozvoje onemocnění srdce, zatímco Ornishova dieta (rostlinná strava) může dokonce zvrátit rozvoj našeho největšího zabijáka. Tento nový výzkum řadí cholin na seznam viníků, jež mají potenciál zvyšovat riziko srdečních onemocnění. Z vajec se tak stává dvojnásobná hrozba: patří mezi stravu s nejvyšší koncentrací rizikových látek, cholinu a cholesterolu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- N. D. Ferrari III, L. S. Nield. Smelling like dead fish: A case of trimethylaminuria in an adolescent. Clin Pediatr (Phila) 2006 45(9):864 - 866.
- M. Johansson, B. Van Guelpen, S. E. Vollset, J. Hultdin, A. Bergh, T. Key, O. Midttun, G. Hallmans, P. M. Ueland, P. Stattin. One-carbon metabolism and prostate cancer risk: Prospective investigation of seven circulating B vitamins and metabolites. Cancer Epidemiol. Biomarkers Prev. 2009 18(5):1538 - 1543.
- C. Nanni, E. Zamagni, M. Cavo, D. Rubello, P. Tacchetti, C. Pettinato, M. Farsad, P. Castellucci, V. Ambrosini, G. C. Montini, A. Al-Nahhas, R. Franchi, S. Fanti. 11C-choline vs. F-FDG PET/CT in assessing bone involvement in patients with multiple myeloma. World J Surg Oncol 2007 5:68.
- E. L. Richman, S. A. Kenfield, M. J. Stampfer, E. L. Giovannucci, S. H. Zeisel, W. C. Willett, J. M. Chan. Choline intake and risk of lethal prostate cancer: Incidence and survival. Am. J. Clin. Nutr. 2012 96(4):855 - 863.
- H. U. Rehman. Fish odour syndrome. Postgrad Med J. 1999 75(886):451 - 452.
- Z. Wang, E. Klipfell, B. J. Bennett, R. Koeth, B. S. Levison, B. Dugar, A. E. Feldstein, E. B. Britt, X. Fu, Y.-M. Chung, Y. Wu, P. Schauer, J. D. Smith, H. Allayee, W. H. W. Tang, J. A. DiDonato, A. J. Lusis, S. L. Hazen. Gut flora metabolism of phosphatidylcholine promotes cardiovascular disease. Nature 2011 472(7341):57 - 63.
- K. Rak, D. J. Rader. Cardiovascular disease: The diet-microbe morbid union. Nature 2011 472(7341):40 - 41.
- M. G. Busby, L. Fischer, K.A. da Costa, D. Thompson, M.H. Mar, S. H. Zeisel. Choline- and betaine-defined diets for use in clinical research and for the management of trimethylaminuria. J Am Diet Assoc 2004 104(12):1836 - 1845.
- J. E. Lee, E. Giovannucci, C. S. Fuchs, W. C. Willett, S. H. Zeisel, E. Cho. Choline and betaine intake and the risk of colorectal cancer in men. Cancer Epidemiol. Biomarkers Prev. 2010 19(3):884 - 887.
- Choline: There's something fishy about this vitamin. Harv Health Lett 2004 30(1):3.
- E. Ackerstaff, B. R. Pflug, J. B. Nelson, Z. M. Bhujwalla. Detection of increased choline compounds with proton nuclear magnetic resonance spectroscopy subsequent to malignant transformation of human prostatic epithelial cells. Cancer Res. 2001 61(9):3599 - 3603.
Images thanks to MrX via Wikimedia