Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vejce a rakovina prsu
Jak moc bychom měli snížit svou spotřebu vajec, abychom snížili riziko rakoviny prostaty, vaječníků, tlustého střeva a prsu?
Tato celostátní studie o příjmu cholesterolu ze stravy a rakovině dospěla k závěru, že snížením příjmu cholesterolu můžeme nejen pomoci předejít srdečně cévním chorobám, ale také můžeme snížit své riziko rakoviny. Proto je omezení příjmu živočišného tuku a cholesterolu „příznivým opatřením pro veřejné zdraví.“ Studie však nenalezla korelaci mezi vysokým příjmem cholesterolu a všemi druhy rakoviny. Ano, významná spojitost byla zjištěna mezi vysokým příjmem cholesterolu a rakovinou žaludku, tlustého střeva, konečníku, slinivky břišní, plic, prsou, ledvin, močového měchýře a rakoviny kostní dřeně, nazývané non-Hodgkinův lymfom. Pro rakovinu prostaty ale vyšla spojitost záporná.
Pokud se však podíváte na studie týkající se rakoviny prostaty a vajec, které jsou jedním z hlavních zdrojů cholesterolu ve stravě, souhrnná analýza patnácti výhledových kohortních studií zjistila toto. Ti, kteří jedli 25 gramů vajec denně a více, tedy asi polovinu jednoho vejce denně, měli v porovnání s konzumenty méně než jednoho vejce týdně o významných 14 % vyšší riziko rozvoje pokročilé a smrtelné rakoviny prostaty. Nebyli si zcela jisti, jak to vysvětlit, „ale vejce obsahují značné množství cholinu,“ který určité škodlivé bakterie ve střevě mohou proměnit na toxické TMAO, což jsem vysvětloval již dříve.
Navíc to vypadá, že riziko odpovídá dávce. Čím více vajec jíte, tím vyšší máte riziko rakoviny. Zvýšení spotřeby vajec na 5 kusů týdně může zvýšit riziko úmrtí na rakovinu prostaty o 47 %, ačkoliv to platí jen pro smrtelný typ rakoviny prostaty. Nebyl nalezen žádný vztah mezi vejci a rakovinou prostaty obecně, jen mezi vejci a smrtelnými typy této rakoviny. Nemusí to nutně být cholesterolem. Ano, velké množství cholesterolu může podpořit rychlé šíření a růst rakovinných buněk, ale ve vejcích je i cholin a živočišná bílkovina. Všechny tyto látky mohou být vysvětlením pro spojitost mezi konzumací vajec a rizikem rakoviny prsu, vaječníků a prostaty.
Podívejme se také na postup rakoviny prostaty u mužů, kterým už byla tato rakovina léčena a podstoupili úplnou prostatektomii, tedy odstranění celé prostaty, a nyní snaží se zabránit návratu rakoviny. Pokud se podíváme, co v tu dobu jedli, tak u mužů s vysokým příjmem vajec, což představovalo skoro jedno vejce denně, bylo zvýšené riziko návratu agresivní formy rakoviny.
Konzumace vajec je také spojena se zvýšeným rizikem rakoviny vaječníků, tedy ženských orgánů, ve kterých vznikají vajíčka. To je informace, kterou máme k dispozici již přes 15 let. Vejce mohou být také zdrojem heterocyklických aminů, karcinogenních látek, které se vytvářejí při smažení za vysokých teplot. To by bylo v souladu s poznatky o rakovině močového měchýře naznačujících, že konzumace smažených vajec může zdvojnásobit riziko rakoviny, což neplatí pro vařená vejce. Výzkumníci považovali vysoký obsah cholesterolu ve vejcích za nejpravděpodobnější vysvětlení spojitosti s rakovinou vaječníků. Konzumace velkého množství potravin bohatých na cholesterol může zvýšit tvorbu toxických žlučových kyselin, které mohou mít vliv přinejmenším na rakovinu tlustého střeva a konečníku nebo rakovinu plic.
Zdá se, že množství konzumovaných vajec ovlivňuje riziko rakoviny střev. Dokonce už pár vajec týdně může vést ke zvýšení rizika rakoviny tlustého střeva a konečníku o 19 %. Když budete jíst tři a více vajec týdně, riziko se může zvýšit až o 71 %.
A nakonec rakovina prsu: významné zvýšení rizika rakoviny prsu při spotřebě zhruba pět vajec týdně. Toto jsou závěry ze souhrnu všech výhledových kohortních studií. Když dáme dohromady všechny studie, závěr se nijak nezmění: „Konzumace vajec je spojena se zvýšeným rizikem rakoviny prsu.“ Jediná porce vajec může překročit původní hranici 300 mg denně o 40 procent. Poslední výživové pokyny ovšem hranici pro příjem cholesterolu ze stravy zpřísnily. Měli bychom prý zapomenout na původních 300 mg doporučených National Academy of Sciences Institute of Medicine. Tvrdí, že bychom „měli omezit svůj příjem cholesterolu ze stravy, jak nejvíc dokážeme.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Hu J, La vecchia C, De groh M, et al. Dietary cholesterol intake and cancer. Ann Oncol. 2012;23(2):491-500.
- Wu K, Spiegelman D, Hou T, et al. Associations between unprocessed red and processed meat, poultry, seafood and egg intake and the risk of prostate cancer: A pooled analysis of 15 prospective cohort studies. Int J Cancer. 2016;138(10):2368-82.
- Keum N, Lee DH, Marchand N, et al. Egg intake and cancers of the breast, ovary and prostate: a dose-response meta-analysis of prospective observational studies. Br J Nutr. 2015;114(7):1099-107.
- Wilson KM, Mucci LA, Drake BF, et al. Meat, Fish, Poultry, and Egg Intake at Diagnosis and Risk of Prostate Cancer Progression. Cancer Prev Res (Phila). 2016;9(12):933-941.
- Zeng ST, Guo L, Liu SK, et al. Egg consumption is associated with increased risk of ovarian cancer: Evidence from a meta-analysis of observational studies. Clin Nutr. 2015;34(4):635-41.
- Tse G, Eslick GD. Egg consumption and risk of GI neoplasms: dose-response meta-analysis and systematic review. Eur J Nutr. 2014;53(7):1581-90.
- Li F, Zhou Y, Hu RT, et al. Egg consumption and risk of bladder cancer: a meta-analysis. Nutr Cancer. 2013;65(4):538-46.
- U.S. Department of Health and Human Services and U.S. Department of Agriculture. 2015 – 2020 Dietary Guidelines for Americans. 8th Edition. December 2015.
- Si R, Qu K, Jiang Z, Yang X, Gao P. Egg consumption and breast cancer risk: a meta-analysis. Breast Cancer. 2014;21(3):251-61.
Image credit: Dustin Kirkpatrick. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video