Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vejce, cholin a rakovina
Cholin může být důvodem, proč je kontumace vajec spojená s progresí rakoviny prostaty a úmrtím.
Dva miliony mužů v USA žijí s diagnózou rakoviny prostaty. Je to však lepší než zemřít na rakovinu prostaty. Dojde-li k včasnému záchytu rakoviny, je-li lokalizována v jednom místě, je prakticky zaručeno pětileté přežití, ale jakmile se začne šířit, vaše šance klesnou na jednu třetinu. Identifikace modifikovatelných faktorů, které ovlivňují rozvoj rakoviny prostaty, je něco, co si zaslouží detailnější zkoumání. Vědci z Harvardovy univerzity hodnotili více než tisíc mužů, kteří měli rakovinu prostaty v počáteční fázi. Sledovali je dalších pár let, aby zjistili, zda je v jejich stravě obsaženo něco, co souvisí s progresí rakoviny, například jejím rozšířením do kostí.
Ve srovnání s těmi, kteří téměř nejedli vejce, u mužů, kteří jedli více než jedno vejce denně, byl patrný dvojnásobný nárůst rizika progrese karcinomu prostaty. Horší byla pouze konzumace drůbeže, která u vysoce rizikových mužů toto riziko zvyšovala až čtyřnásobně. Vědci si mysleli, že by příčinou mohly být karcinogeny vznikající při úpravě masa, tzv. heterocyklické aminy, které jsou častěji přítomny v kuřecím a krůtím mase než v jiných druzích masa.
Ale jak to je s vejci? Proč by konzumace méně než jednoho vejce denně zdvojnásobila riziko progrese rakoviny? Možná za tím stojí cholin. „Věrohodné vysvětlení souvislosti mezi konzumací vajec a progresí rakoviny prostaty je příjem cholinu.“ Konzumace vajec určuje, jak vysokou hladinu cholinu máte ve své krvi. Vyšší hladiny jsou spojeny s vyšším rizikem vzniku rakoviny prostaty. Cholin z vajec může zvýšit riziko onemocnění rakovinou a její následné rozšíření a zároveň zapříčinit úmrtí.
„Příjem cholinu a riziko vzniku smrtelného karcinomu prostaty.“ Příjem cholinu souvisí nejen s rozvojem a progresí rakoviny, ale také se zvýšením rizika úmrtí. Ti, kteří cholinu přijímali nejvíce, měli o 70 % vyšší riziko vzniku fatální rakoviny prostaty. Další nedávná studie ukázala, že muži, kteří konzumovali 2,5 a více vajec týdně, tedy vlastně jedno vejce každé tři dny, měli o 81 % vyšší riziko fatálního karcinomu prostaty. Příčinou mohl být cholesterol ve vejcích, který zvyšuje riziko vzniku rakoviny, ale mohl to být také cholin.
Možná proto byly jednu dobu maso, mléko a vejce spojovány se vznikem pokročilého karcinomu prostaty: právě kvůli cholinu. Cholin se hromadí v nádorových buňkách; sledujeme-li vychytávání cholinu, můžete stejnou cestou sledovat šíření rakoviny v celém těle. Proč cholin zvyšuje riziko vzniku karcinomu prostaty? Nezapomínejme, že cholin přijímaný ve stravě se ve střevě mění na trimethylamin (TMAO). Vědci z Harvardu proto spekulovali, že TMAO vzniklý z příjmu cholinu způsobuje zánět, čímž je podpořena progrese rakoviny prostaty a rozvíjí se smrtelné onemocnění.
V časopise New England Journal of Medicine stejný výzkumný tým z Cleveland Clinic, který provedl slavnou studii o karnitinu, tento typ studie zopakoval, ale tentokrát místo toho, aby účastníkům podávali steaky, dávali jim vejce vařená na tvrdo. Tak, jak předpokládali, nejvyšší hladina toxického TMAO byla v obdobných hodnotách. Nejedná se tedy jen o červené maso. Souvislost mezi hladinou TMAO v krvi a vznikem mrtvice, infarktu a úmrtí byla pozorována i u lidí s nízkým rizikem, tedy u těch, kteří mají nízkou hladinu celkového cholesterolu. Konzumace vajec tedy může zvýšit riziko bez ohledu na to, jakých hodnot dosahuje hladina našeho cholesterolu, a to právě kvůli cholinu.
Ironií zůstává, že průmysl se nejvíce chlubí právě obsahem cholinu ve vejcích. Navíc zástupci průmyslu dobře vědí o riziku vzniku rakoviny. Díky zákonu o svobodném přístupu k informacím se mi do ruky dostal e-mail zaslaný výkonným ředitelem firmy Egg Nutrition Center představitelům American Egg Board (Americký výbor pro vejce), v němž zmiňuje, že cholin může být viníkem zodpovědným za progresi onkologických onemocnění. „Je třeba tuto skutečnost vést v patrnosti, podporujeme-li konzumaci vajec z důvodu obsahu cholinu.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- E. L. Richman, S. A. Kenfield, M. J. Stampfer, E. L. Giovannucci, J. M. Chan. Egg, red meat, and poultry intake and risk of lethal prostate cancer in the prostate-specific antigen-era: Incidence and survival. Cancer Prev Res (Phila) 2011 4(12):2110 - 2121.
- E. L. Richman, M. J. Stampfer, A. Paciorek, J. M. Broering, P. R. Carroll, J. M. Chan. Intakes of meat, fish, poultry, and eggs and risk of prostate cancer progression. Am. J. Clin. Nutr. 2010 91(3):712 - 721.
- M. Johansson, B. Van Guelpen, S. E. Vollset, J. Hultdin, A. Bergh, T. Key, O. Midttun, G. Hallmans, P. M. Ueland, P. Stattin. One-carbon metabolism and prostate cancer risk: Prospective investigation of seven circulating B vitamins and metabolites. Cancer Epidemiol. Biomarkers Prev. 2009 18(5):1538 - 1543.
- C. Nanni, E. Zamagni, M. Cavo, D. Rubello, P. Tacchetti, C. Pettinato, M. Farsad, P. Castellucci, V. Ambrosini, G. C. Montini, A. Al-Nahhas, R. Franchi, S. Fanti. 11C-choline vs. 18F-FDG PET/CT in assessing bone involvement in patients with multiple myeloma. World J Surg Oncol 2007 5:68.
- E. L. Richman, S. A. Kenfield, M. J. Stampfer, E. L. Giovannucci, S. H. Zeisel, W. C. Willett, J. M. Chan. Choline intake and risk of lethal prostate cancer: Incidence and survival. Am. J. Clin. Nutr. 2012 96(4):855 - 863.
- E. Ackerstaff, B. R. Pflug, J. B. Nelson, Z. M. Bhujwalla. Detection of increased choline compounds with proton nuclear magnetic resonance spectroscopy subsequent to malignant transformation of human prostatic epithelial cells. Cancer Res. 2001 61(9):3599 - 3603.
Images thanks to MrX via Wikimedia