Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Více než jedno jablko denně
Ve své loňské výroční prezentaci jsem s vámi probral 15 hlavních příčin úmrtí a prozkoumal nejnovější poznatky o tom, jakou roli může hrát strava v prevenci, zastavení a dokonce i zvrácení některých z našich 15 největších zabijáků.
Jestli si pamatujete, bylo to ve skutečnosti šestnáct zabijáků, jelikož vedlejší účinky léků na předpis ročně zabíjí odhadem 106 000 Američanů. Šestou hlavní příčinou úmrtí mohou být vlastně sami lékaři… A to se bavíme jen o nežádoucích účincích léků. K tomu lze přidat ještě lidské pochybení ze stran lékařů a ošetřovatelů, které má podle Institute of Medicine ročně na svědomí nejméně 44 000 amerických životů. Dohromady to pak vydá za tolik, že se lékaři jako příčina úmrtí musí posunout ještě výše. Pokud k tomu připočteme ještě infekce získané v nemocnicích, pak mluvíme ročně možná o 187 000 mrtvých Američanech a dalších milionech zraněných rukou lékařské péče. Dokonce i preventivní medicína zabíjí… svým vlastním způsobem.
Nejlepší způsob, jak se vyhnout nepříznivým účinkům lékařských a chirurgických testů a léčebných postupů, není vyhnout se lékařům, ale vyhnout se tomu, že vůbec onemocníte. Říkal jsem si, že bych s vámi letos mohl probrat tucet nejčastějších důvodů, proč lidé navštěvují ordinace lékařů. Chtěl bych vyzdvihnout některé z nejnovějších výzkumů v naději, že mě za to posunete o něco níže na seznamu nejběžnějších zabijáků lidí.
Vůbec nejčastější diagnostikovanou nemocí a důvodem k návštěvě ordinace je onemocnění dýchacích cest, například nachlazení. Většina Američanů hlásí 2-3 nachlazení ročně. V letošním roce jsem uvedl důkazy naznačující, že jednoduché kloktání vody je účinný prostředek k prevenci infekcí horních cest dýchacích. Tato metoda je v podstatě bez nákladů a lidé po celém světě by z ní velmi těžili.
Ale to je ten problém, že? Nedá se za to nic účtovat. Nikdo na tom nevydělá peníze. Proto jste o tomto výzkumu asi nikdy neslyšeli. Kdykoliv se objeví nový lék nebo chirurgický zákrok, můžete si být jisti, že se o tom lidé dozvědí, protože šíření těchto informací je motivováno potenciálním ziskem. Firemní rozpočty šíření takových informací pokryjí. Proto v televizi nikdy neuvidíte reklamu na brokolici. Ani reklamu na obyčejnou pitnou vodu.
Přitom by pití čisté vody mohlo zlepšit kognitivní výkon školáků, protože většina dětí se ve škole dostává do stavu mírné dehydratace. Pokud náhodně rozdělíte děti do skupin a jedné z nich dáte k pití sklenici vody, můžete zlepšit jejich schopnost přemýšlet při vyučování. Není potřeba Ritalin nebo nějaký nový lék, stačí obyčejná voda. Jen pomyslete, kolik by farmaceutické společnosti mohly vydělat, kdyby mohly prodávat cukrové pilulky, vydávat je za léky a říci dětem, aby je vždy zapily sklenicí vody.
Je to jako používat cvičení k léčbě ADHD. Je to sice účinné, ale moc o tom neslýcháme, protože se to nedá vložit do lahvičky s pilulkami a nevynese to zisky akcionářům. Fyzická aktivita dokáže také zlepšit imunitu a snížit tak četnost onemocnění horních dýchacích test. Jedná se o 25% až 50% snížení počtu dní, kdy jste nemocní. Jmenujte alespoň jedno léčivo nebo doplněk, který to dokáže. A pohybu nemusí být nutně hodně. Stačí nechat děti 6 minut pobíhat po venku a zvýšíte počet imunitních buněk v jejich krevním oběhu o více než třetinu. Za pouhých 6 minut!
Ve stáří nám zase pohyb pomáhá zabránit útlumu imunitního systému, jenž souvisí s věkem. Ženy sedmdesátnice vedoucí sedavý způsob života mají asi 50% pravděpodobnost, že každý podzim onemocní infekcí horních dýchacích cest. Když budete půl hodiny denně chodit, můžete své riziko snížit na 20 %. Běžci ze zkoumané skupiny měli toto riziko infekce nižší než 10 %. Vypadá to, že fyzická aktivita zvyšuje sílu našeho imunitního systému zhruba pětkrát.
Přestože pravidelná fyzická aktivita zvyšuje imunitu a snižuje riziko onemocnění dýchacích cest, pokud je námaha dlouhodobá a až příliš intenzivní, může mít opačný účinek. Dobře to znázorňuje křivka ve tvaru písmene J. Posouváme-li se do části s vyšší aktivitou, riziko infekce klesá, nicméně tvrdě trénující a přetrénovaní sportovci své riziko infekce opět zvyšují. Jak tomu zabránit? Maratónští běžci konzumující ekvivalent lžičky lahůdkového droždí denně mohou nejen snížit své riziko infekce horních cest dýchacích na polovinu, ale ještě tím zmírnit svou malátnost, únavu, napětí, hněv a – a to je můj oblíbený účinek – budou mít více síly. A to vše zvládne lahůdkové droždí.
Kvasinky jsou jednobuněčné houby. A co mnohobuněčné houby? Pokud rozdělíte lidi do dvou skupin, jedna bude jíst svou normální stravu a druhá skupina bude jíst svou normální stravu obohacenou o tepelně zpracované bílé žampiony, a to každý den po celý týden, v kontrolní skupině nedojde k žádné změně. Ovšem po týdnu konzumace hub se vylučování protilátek zvýšilo o 50 % a zůstalo zvýšené ještě týden po skončení pokusu. V mém videu se dozvíte více podrobností. Chtěl jsem se jen stručně zmínit o některých záležitostech.
Houby technicky vzato nepatří do rostlinné říše, takže teoreticky ta nejzdravější strava není jen rostlinná strava, ale rostlino-houbová strava. Obávám se však, že to už nezní tak lákavě. Ale kdo by nechtěl o 50 % více protilátek?
Miliony lidí trpí autoimunitními chorobami, jejich imunitní systémy mohou být až příliš aktivní, je tedy možné, že by zdravá strava mohla jejich stav zhoršit, protože by jejich přespříliš aktivní imunitu nadále posilovala? Ne. Ti, kteří jedí zdravě, jsou chráněni před autoimunitními onemocněními.
Většina autoimunitních onemocnění je u lidí konzumujících tradiční stravu s rostlinným základem mimořádně vzácná. Předtím, než bylo jejich stravování ovlivněno západem, byla roztroušená skleróza v populaci čítající 15 milionů lidí neznámá.
Co léčba autoimunitních onemocnění pomocí stravy na bázi rostlin? Dokonce i polovegetariánská strava byla schopna úspěšně léčit Crohnovu chorobu, a to lépe než jakákoliv jiná úprava životosprávy. „Nejlepší výsledek v prevenci recidivy.“ A Crohnova choroba je autoimunitní onemocnění, že?
Lze roztroušenou sklerózu léčit stravou? Nejčastěji předepisovaný lék na roztroušenou sklerózu je beta interferon, z kterého vám může být mizerně a stojí skoro 30 tis. dolarů ročně. Ale asi by to stálo za to, pokud by skutečně fungoval. V loňském roce jsme se dozvěděli, že podle všeho nedokáže zabránit dlouhodobé invaliditě, ani ji alespoň oddálit. Takže nám zbývají jen cytostatika, jako je mitoxantron, který však způsobuje nevratné poškození srdce u 1 z každých 8 lidí, kteří lék užívají; navíc způsobuje s léčbou související akutní leukémii. Vyvolává leukémii téměř u 1 % lidí, kteří ho užívají.
Jenže roztroušená skleróza není procházka růžovou zahradou. Kdyby tak existovalo nějaké levné, jednoduché a zároveň bezpečné řešení bez vedlejších účinků, které by náhodou bylo v léčbě roztroušené sklerózy tím vůbec nejúčinnějším řešením. Dr. Roy Swank, o kterého jsme přišli v jeho 99 letech, uznávaný neurolog, jenž vydal více než 170 vědeckých článků. Ale přejděme rovnou k věci.
Zjistil, že „s největší pravděpodobností je roztroušená skleróza způsobena převážně konzumací nasycených živočišných tuků.“ Domníval se, že zakalení krve způsobené už jedním jídlem s vysokým obsahem nasycených tuků může být příčinou. Tuk totiž může ucpat ty nejdrobnější cévy, které zásobují naše nervy. Dnes víme, že živočišné tuky mohou mít všemožné nežádoucí účinky, například vyvolávat zánět, takže skutečný mechanismus zůstává záhadou.
Bez ohledu na přesnou příčinu zůstávají výsledky, které zveřejnil dr. Swank, nejúčinnější dosud objevenou léčbou roztroušené sklerózy zveřejněnou v souboru prověřené lékařské literatury. U pacientů s časným stadiem roztroušené sklerózy se 95 % z nich po přijetí stravy s nízkým obsahem nasycených tuků vyhnulo dalšímu zhoršování nemoci, a to i o 34 let později. K dnešnímu dni se žádný lék nebo invazivní zákrok ani nepřiblížil k úspěchu této metody. Nestojí to 30 tis. dolarů a nezpůsobí vám to leukémii. Navíc to skvěle funguje!
Neurologické problémy jsou na druhém místě, ale většinu těchto potíží představuje něco běžnějšího, třeba bolest hlavy. Podívejte se na moje videa o léčbě migrén. Účinné se ukázalo například potírání horního rtu levandulovým esenciálním olejem. A co takhle nanášení pálivé omáčky do nosu proti velmi silným bolestem hlavy? Věřte, že to pálení je snesitelnější než tento silný typ bolestí hlavy.
Mluvil jsem o prevenci i léčbě Parkinsonovy choroby pomocí rostlinné stravy, jelikož tato nemoc patří mezi běžné zabijáky, ale nejčastější pohybová porucha není Parkinsonova choroba, nejčastější je tzv. esenciální třes (tremor). Postihuje 1 z 25 dospělých nad 40 let a až 1 z 5 lidí ve věku okolo 90 let. To z něj dělá jedno z nejčastějších onemocnění neurologického typu. Kromě potenciálně vysilujícího třesu rukou mohou existovat i jiné neuropsychiatrické projevy nemoci, například potíže s chůzí a různě závažné kognitivní poruchy.
Co esenciální třes způsobuje? Existuje skupina neurotoxinů vyvolávajících třes, jsou to alkaloidy beta-karboliny. Zeranol je jedním z nejsilnějších z této skupiny neurotoxinů způsobujících třes. Když lidi vystavíte těmto látkám, dojde u nich k rozvoji třesu; pokud látku odstraníte, třes opět zmizí. Co se stane, když jste těmto látkám vystaveni dlouhodobě?
Tato nedávná studie zjistila, že lidé s esenciálním třesem mají mnohem vyšší hladiny těchto toxinů v krvi než lidé bez třesu. Jak s toxiny přišli do kontaktu? Především prostřednictvím masa: hovězího, kuřecího, vepřového a ryb. Jestliže je tento silný a třes vyvolávající neurotoxin ve větším množství obsažen v tepelně zpracovaném mase, je konzumace masa spojena se zvýšeným rizikem esenciálního třesu? V této studii vyšlo najevo, že muži s nejvyšším příjmem masa měli 21x vyšší riziko, že se u nich objeví esenciální třes. Jen pro srovnání, když se podíváme na původní studie o kouření a rakovině plic, tak kouření bylo spojeno maximálně s 14x vyšším rizikem, nikoliv 21x. To je asi tak 2 000% nárůst pravděpodobnosti tohoto postižení mozku.
Další na seznamu jsou choroby oběhového systému, zabiják č. 1 u mužů i žen. Mezi populacemi, které jedly rostlinnou stravu, roztroušená skleróza takřka neexistovala. Jak je to se srdečním onemocněním? Minulý rok přetiskl časopis International Journal of Epidemiology významný článek z padesátých let, který začínal šokujícím tvrzením. „U obyvatelstva africké Ugandy se srdeční onemocnění téměř nevyskytuje.“ Náš zabiják číslo jedna u nich téměř neexistoval? Co tito lidé jedli?
Banány na vaření, sladké brambory, různou zeleninu, kukuřici, proso, dýni, rajčata a „zelenou listovou zeleninu, takový byl základ jídelníčku všech obyvatel.“ A bílkoviny přijímali téměř výhradně z rostlinných zdrojů. Jejich hladiny cholesterolu to dokazují. Jsou podobné těm, jaké mají v současnosti lidé, kteří se také stravují rostlinnou stravou.
Je možné, že Afričané prostě jen umírají příliš brzy na to, aby se u nich projevilo onemocnění a prodělali infarkt? Ne. Zde je míra výskytu srdečního onemocnění v Ugandě a St. Louis upravená podle věku. Z 632 pitev v Ugandě vzešel jen jeden případ infarktu myokardu. Z pitev 632 obyvatelů státu Missouri, stejného věku a pohlaví jako u Uganďanů, přitom vzešlo 136 případů infarktu myokardu. Více než stonásobně častější výskyt našeho největšího zabijáka.
Vědci tím byli tak ohromeni, že se v Ugandě rozhodli provést dalších 800 pitev, a přesto objevili jen jeden další malý a zahojený infarkt, což znamená, že ani nebyl příčinou úmrtí. Zkoumáno přitom bylo 1427 pacientů. Takže to je méně než 1 z tisíce. V USA se naopak potýkáme s epidemií.
Toto je seznam nemocí, které se u nás běžně vyskytují, stejně jako v dalších populacích, které jedí a žijí podobně jako my v USA. Tyto nemoci však byly vzácné nebo dokonce neexistující u populací, jejichž strava se soustřeďovala kolem celistvých rostlinných potravin. Patří mezi ně naše nejčastější nemoci, jako je například obezita, brániční kýla (jedna z nejčastějších příčin problémů v oblasti žaludku). Dále hemoroidy a křečové žíly, naše nejčastější žilní poruchy. Kolorektální karcinom – druhé nejčastější smrtelné nádorové onemocnění. Divertikulóza – naše nejčastější onemocnění střeva. Akutní zánět slepého střeva – nejčastější příčina akutních operací břicha. Onemocnění žlučníku, nejčastější důvod k neakutní operaci břišní dutiny. A ischemická choroba srdeční, nejčastější příčina úmrtí v USA, ovšem v populacích konzumujících převážně rostlinnou stravu jde o vzácnost.
Onemocnění srdce je záležitostí našeho jednání, tak jako zubní kazy. Když se podíváte na zuby lidí, kteří žili tisíce let před vynálezem zubního kartáčku, zjistíte, že neměli v podstatě žádné kazy. Nikdy si nečistili zubu kartáčkem ani nepoužili zubní nit nebo snad ústní vodu Listerine. Ani si nikdy nezašli na čištění k zubní hygienistce. Přesto neměli žádné zubní kazy, protože tehdy ještě neexistovaly sladkosti.
Proč mají lidé kazy, i když vědí, že se jim dá správnou stravou předejít? To je jednoduché! Protože potěšení, které lidé mají ze sladkostí a moučníků, je pro ně důležitější než následné nepohodlí a účet u zubaře. A to je v pořádku! Podívejte, pokud si lidé uvědomují následky svých vlastních činů a nevadí jim, co já s tím jako lékař můžu vlastně dělat? Pokud se jako dospělý člověk rozhodnete, že osobní přínosy pro vás a vaši rodinu převažují nad riziky, pak do toho klidně jděte. I já si občas něco dopřeji. Mám ostatně dobrého zubaře.
Ale co když místo plaku na zubech jde o plak, který se vytváří v našich tepnách? Další nemoc, které lze předcházet úpravou jídelníčku. Jaké jsou následky pro vás a vaši rodinu? Teď už nemluvíme jen o seškrabávání zubního kamene, toto je záležitost života a smrti. Nejpravděpodobnější příčinou smrti našich blízkých bude onemocnění srdce. Zůstává na každém z nás, aby učinil vlastní rozhodnutí. Je na každém z nás, jakou si zvolí stravu a způsob života, ale měli bychom tato rozhodnutí činit vědomě, vzdělat se o předvídatelných důsledcích našich vlastních činů.
Ateroskleróza, kornatění tepen, začíná už v dětství. Ve věku 10 let se v tepnách téměř všech dětí začínají usazovat první vrstvy tuku – to je první fáze onemocnění. Pak se začíná vytvářet plak, to když je nám okolo dvaceti. Okolo třiceti let věku se to ještě zhorší a pak nás to začne postupně zabíjet. V srdci se jedná o infarkt, v mozku zase může dojít k mrtvici a v končetinách se může dostavit sněť. A v aortě aneurysma. Je-li nyní mezi posluchači někdo starší 10 let, pak pro něj není otázkou, jestli začít jíst zdravě pro prevenci srdečního onemocnění, ale jestli chce zvrátit postup srdečního onemocnění, které už v sobě má.
Dr. Ornish a dr. Esselstyn dokázali, že lze srdeční onemocnění zvrátit rostlinnou stravou. Se zprůchodněním tepen však nemusíte čekat až na svůj první srdeční infarkt. Své srdeční onemocnění můžeme začít léčit právě teď. A ještě dnes večer s tím můžeme začít i u našich dětí. Jak to uděláme?
Šéfredaktor časopisu American Journal of Cardiology letos napsal, že jediným rizikovým faktorem potřebným pro vnik aterosklerotických plaků, a tedy i našeho největšího zabijáka, je zvýšená hladina LDL cholesterolu, tzv. „špatného“ cholesterolu v krvi. Abychom snížili hladinu LDL cholesterolu, musíme snížit svůj příjem u těchto tří věcí: transmastné kyseliny, nasycené tuky a cholesterol.
Transtuky zvyšují riziko srdečních onemocnění, náhlé smrti a cukrovky. Přirozeně se vyskytují prakticky jen v živočišných tucích. Potravinářský průmysl však našel způsob, jak je synteticky vytvořit. Tyto toxické tuky vyrábí změnou tuhosti rostlinných olejů, procesem zvaným hydrogenace (ztužování). Při hydrogenaci dojde k přeskupení atomů a vznikne tak tuk podobající se živočišnému.
V současné době téměř polovina amerického příjmu tuků pochází z živočišných potravin. Podle Amerického ministerstva zemědělství obsahují sýry, mléko, jogurty, hamburgery, kuřecí tuk, krutí maso, měkké salámy a párky přirozeně 1 až 5 % trans tuků. Malé množství transtuků našli také v neztužených rostlinných olejích, ve kterých vznikly během rafinace. Představuje těch pár procent trans tuků nějaký problém?
Nejprestižnější vědecký orgán ve Spojených státech, Národní akademie věd (National Academies of Science), dospěl k závěru, že jediný opravdu bezpečný příjem transtuků je nulový příjem. Jakékoliv zvýšení příjmu nad nulu totiž zvyšuje riziko ischemické choroby srdeční. Příjem transmastných kyselin bez ohledu na jejich zdroj – hydrogenovaný rostlinný tuk z nezdravých pochutin nebo živočišný tuk – může zvýšit naše riziko srdečně-cévního onemocnění. A protože se v běžné stravě s obsahem živočišných složek transtukům nevyhneme, snížení jejich příjmu na nulu by znamenalo provést velmi výrazné změny v jídelníčku většiny Američanů.
Jeden z autorů zprávy, ředitel Harvard's Cardiovascular Epidemiology Program, skvěle vysvětlil, proč navzdory těmto zjištěním lidem nedoporučili jíst jen rostlinnou stravu: „Nemůžeme lidem říci, aby přestali jíst všechno maso a všechny mléčné výrobky.“ „Možná bychom mohli lidem říci, aby se stali vegetariány,“ dodal. „Kdyby naše doporučení vycházelo čistě jen z vědeckých poznatků, pak bychom to i udělali, ale je to trochu extrémní.“
Copak neočekáváme, že vědci založí svá doporučení právě na vědě? Ne… Vyhnout se nasyceným tukům v podstatě znamená vyhnout se mléku, kuřecímu, dortům a vepřovému. A vyhnout se cholesterolu znamená vyhnout se živočišným výrobkům obecně, zejména vejcím. The American Egg Board je reklamní uskupení jmenované vládou USA, jehož úkolem je zvýšit poptávku po vejcích a vaječných výrobcích ve prospěch amerických dodavatelů. Protože je rada pod dohledem federální vlády, tak pokud má nějaká firma z oboru zájem využít také svou trošku z 10 milionů dolarů, které jsou ročně vyčleňovány na reklamu, nesmějí s těmito fondy porušit zákon.
Skvělý nápad! To vede ke všeříkajícím výměnám názorů mezi vaječnými korporacemi a Ministerstvem zemědělství na téma, co vlastně vaječný průmysl může a nemůže tvrdit o vejcích. Díky zákonu o svobodném přístupu k informacím jsem se mohl k některým z jejich emailů dostat. Chcete je vidět? Samozřejmě hodně z nich vypadalo takto (začerněný text). „Vezměte prosím na vědomí několik položek našeho podpůrného modulu pro salmonelovou krizi…“ Máte nějaké dotazy? Nebo ještě lépe, byly tam celé listy papíru, na kterých stálo jen: „Před tiskem tohoto e-mailu zvažte prosím vliv na životní prostředí.“ Docela paradox. Peníze z našich daní pro nás očividně tvrdě pracují.
Podívejte se však na tohle. Zde se nějaká vaječná firma snaží sestavit brožuru o zdravých svačinkách pro děti. Vzhledem k existujícím zákonům proti falešné a klamavé reklamě jim však vedoucí výzkumných a propagačních programů drůbežího masa spadajících pod Ministerstvo zemědělství připomněl, že nelze označovat vejce nebo výrobky z nich za zdravé a výživné. Slova „výživná“ a „zdravá“ nesou určité konotace a musí se tak nazývat jen ty potraviny, které jsou skutečně zdravé. Jenže vejce mají takový obsah cholesterolu a nasycených tuků, že označovat je za zdravá nebo výživná může být problematické. To jsou prosím slova z Ministerstva zemědělství!
Protože nemůžete říci, že jsou vejce zdravým začátkem dne, ministerstvo navrhuje „uspokojivý start dne.“ Nemůžete vejce nazývat zdraví prospěšnou přísadou, ale můžete je nazývat přísadou, která se v jídle projeví. Nemůžete pravdivě tvrdit, že jsou pro nás vejce dobrá. Zákon říká, že se vaječný průmysl musí zdržet výrazů jako „zdravé“ nebo „výživné“. Aby podle pravidel FDA mohla být potravina označena jako „zdravá“, musí mít nízký obsah nasycených tuků, což vejce nesplňují. Také musí mít méně než 90 mg cholesterolu na porci, to by nesplnila ani půlka jednoho vejce. Nejen, že vaječný průmysl nemůže označovat vejce za zdravá, nemůže je označovat ani za bezpečná. „Všechny zmínky o bezpečnosti musí být odstraněny.“
Pamatujte, že toto všechno tvrdí samotné Ministerstvo zemědělství. A proč? Protože více než 100000 Američanů každoročně prodělá otravu salmonelou z kontaminovaných vajec. Namísto slova bezpečné navrhuje oddělení marketingové podpory spadající pod ministerstvo nazývat je čerstvými. Ale nemůžete vajíčka nazývat bezpečnými, nemůžete říkat, že je bezpečné je jíst. Nemůžete o nich hovořit jako o bezpečných. Nesmíte bezpečnost vůbec zmiňovat. Rozhodně nemůžete říci, že jsou zdravá. „Všechny zmínky o zdravosti vajec musejí být také odstraněny.“
Počkat. Takže vejce vlastně nejen nesmíte nazývat zdravými, ale dokonce ani bezpečnými? A to říká kdo? Říká Ministerstvo zemědělství Spojených států amerických. Mám rád Zákon o svobodě informací.
Dále tady máme poruchy pohybového aparátu a pojivové tkáně. Vždycky jsem předpokládal, že léky určené ke snižování hladiny cholesterolu jsou nejčastěji předepisovaným druhem léku, ale ve skutečnosti jsou to léky tlumící bolest. Nicméně bolestivé stavy, jako například fibromyalgie, což je syndrom, kterým trpí miliony lidí, lze výrazně utlumit pomocí rostlinné stravy. Výsledky rostlinné stravy dokonce patří mezi ty „nejpůsobivějších výsledky“.
Už loni jsem se zabýval cukrovkou i depresí, dvěma významnými příčinami úmrtí. Dále tu máme stěry z děložního čípku, které slouží k včasnému odhalení rakoviny, jde o častý důvod k návštěvě gynekologa. Rakovina děložního čípku je považována za pohlavně přenosnou nemoc způsobenou pohlavně přenosným virem zvaným HPV. V dnešní době se většina žen za život setkala s HPV virem, ale většina z nich rakovinu děložního čípku nedostane, protože jejich imunitní systém si dokáže s virem poradit. Celých 70 % žen se infekce do roka zbaví. A více než 90 % z nich do dvou let, tedy dříve, než má virus šanci vyvolat rakovinné bujení. Problém však nastává, když je náš imunitní systém narušen nebo oslaben. Jestli to funguje takhle, pak možná lidé s obzvláště silným imunitním systémem mohou virus odstraňovat z těla ještě rychleji.
Možná právě to stojí za výsledkem studie, ve které se zjistilo, že ženy vegetariánky mají výrazně nižší míru infekce virem HPV. Jde o jednu z mnoha studií uvádějících nižší riziko HPV infekce u žen konzumující stravu s rostlinným základem. Pokud například vyberete skupinu žen infikovaných rakovinotvornými kmeny HPV a zopakujete test po třech měsících a devíti měsících, zatímco v průběhu budete sledovat jejich stravu, tak co zjistíte? Vyšší spotřeba zeleniny dokáže snížit riziko přetrvání infekce virem HPV na polovinu. Zdvojnásobuje pravděpodobnost, že se vaše tělo této rakovinotvorné infekce samo zbaví. „Vyšší“ úrovně konzumace přitom znamenaly jen dvě nebo více porcí denně!
To může pomoci vysvětlit tyto nové a důležité poznatky, které jsme získali letos. Ženy veganky mají výrazně nižší výskyt všech ženských druhů rakoviny, včetně rakoviny děložního čípku. Takže i když za rakovinou stojí virus, zdravá strava přesto dokáže její riziko snížit. Stejným způsobem, jako kvašené okurky, kimči a kysané zelí podporují růst prospěšných bakterií udržováním kyselého prostředí, tak i ženská pochva udržováním správného pH podporuje zdravou mikroflóru.
Normální pH pochvy je stejné jako pH rajčatové šťávy. Jakmile se začne blížit výši pH kávy, může dojít k přemnožení špatných bakterií a vzniku bakteriální vaginózy. Ta postihuje ohromujících 29 % amerických žen a představuje tak nejčastější příčinou vaginálních obtíží. Obvykle je diagnostikována z poševního stěru, kdy lékař odebere vzorek vaginálního výtoku, který mívá charakteristický rybí zápach. Proč je vaginóza tak běžná? Domníváme se, že vysoký příjem tuků, zvláště nasycených tuků, které najdeme převážně v mléčných výrobcích, kuřecím mase, dortech a vepřovém mase, může zvyšovat vaginální pH, čímž se zvyšuje také riziko vzniku bakteriální vaginózy.
Takže teď, když to víme, „další kroky, které je třeba učinit, zahrnují sdílení těchto zjištění s gynekology a praktickými lékaři a také zvýšení povědomí veřejnosti o důležitosti zdravé stravy jakožto prostředku k prevenci zánětů v oblasti genitálií, omezení výskytu souvisejících onemocnění, udržení zdraví pohlavní soustavy a plodnosti.“
Co může nasycený tuk napáchat na mužské pohlavní soustavě? Nedávná studie z Harvardu zjistila, že zvýšení příjmu nasycených tuků už o 5 % bylo spojeno se snížením počtu spermií o 38 %. Čím je to způsobeno?
Mluvil jsem o roli tzv. xenoestrogenů, chemikálií narušujících endokrinní systém, znečišťujících látkách hromadících se právě v živočišném tuku. Nicméně mužská plodnost nezávisí jen na počtu spermií, důležité je také to, jak jsou pohyblivé. Více o tomto tématu se dozvíte v mém videu „Mužská plodnost a strava“.
Pokud jde o plodnost a pohlavní zdraví mužů, lékaři nejčastěji slýchají o něčem trochu jiném. S poruchou erekce se v USA potýká ohromujících 30 miliónů mužů. Na celém světě je to zhruba 100 miliónů. Počkat. Počkat, USA obývá pouze 5 % světové populace, ale co se týče neplodnosti, podílí se na ní USA celými 30 %? Jsme číslo jedna!
Komu na tom záleží? Máme červené, bílé a modré pilulky, například Viagru. Problém je, že pilulky jen zakrývají příznaky cévního onemocnění a nedělají nic s příčinou obtíží. Předpokládá se, že erektilní dysfunkce a ischemická choroba srdeční jsou vlastně dva různé projevy stejné nemoci. Společným rysem jsou zanícené, ucpané a poškozené tepny. Čtyřicet procent mužů nad čtyřicet let trpí poruchou erekce, tzv. 40 nad 40. Tito muži mají takřka 50x vyšší riziko srdeční příhody, například náhlé srdeční smrti. To je zvýšení rizika takřka o 5 000 %. V nejnovějším posudku se proto ptají, jestli vůbec může být riziko ještě vyšší.
U mladších mužů, ve věku okolo 20 a 30 let, jsme poruchy erekce považovali za záležitost psychogenního původu, mysleli jsme si, že je to vše jen v jejich hlavách. Nyní si uvědomujeme, že pravděpodobnějším vysvětlením jsou časné známky cévního onemocnění. Muž s poruchou erekce, přestože se u něj neprojevují srdeční příznaky, by měl být považován za kardiaka, dokud nebude prokázáno něco jiného.
Důvodem, proč by se už mladí muži měli zajímat o svou hladinu cholesterolu je to, že tvrdnutí tepen může později vést k měknutí penisu. Současná hladina cholesterolu může napovědět o vyhlídkách na budoucí funkčnost pohlavního orgánu. Chcete nadále jíst nezdravě, protože přece stačí polykat prášky? Ani světová zásoba Viagry by vám nebyla ke zlepšení sexuálního života nic platná poté, co proděláte mrtvici. Z toho si můžeme odnést jednoduché ponaučení: Zkratka ED znamená erektilní dysfunkce a zároveň i „early death“ – brzká smrt. Je to zkrátka přežití nejsilnějších, v tomto případě tedy spíše těch nejtvrdších.
Enzym, na nějž se Viagra primárně zaměřuje, se v těle nachází zejména v topořivém tělesu penisu a sítnicích očí. To je důvod, proč FDA nabádá lidi, aby přestali užívat léky jako Viagra a ihned zkontaktovali lékaře, pokud u nich dojde k náhlé ztrátě zraku – pokud tedy ještě dokážou najít svůj telefon.
Tím se dostáváme k další skupině primárních diagnóz: poranění a otravy, které zahrnují i nežádoucí vedlejší účinky léků. Na další příčce jsou problémy s kůží. Máme nějakou naději na léčbu celulitidy? Můžete shlédnout tohle video.
V podstatě je o tom, že výzkumníci srovnali bezmasou a bezvaječnou stravu složenou převážně ze zeleniny, obilovin, luštěnin, ovoce a ořechů se stravou běžně předepisovanou diabetikům. Vegetariánská skupina více zhubnula, přestože byli její členové nuceni jíst stejné množství kalorií. Zhubnuli i přesto více. Zhubnuli více v pase a získali štíhlejší postavu. Skupina výrazněji snížila své hladiny cholesterolu a ztratila více podkožního i břišního tuku. A právě podkožní tuk je to, z čeho vzniká celulitida. Lidé s citlivou pokožkou by mohli vyzkoušet konzumaci lněných semínek.
Další na seznamu jsou trávicí potíže. Máme International Prune Association (Mezinárodní asociace producentů švestek), která nás informuje o nejnovějších zprávách ze světa sušených švestek. V USA pak kalifornská obdoba – California Prune Board – uspěla u FDA s požadavkem na změnu anglického výrazu pro sušené švestky na takový, který mnohem lépe navozuje „pozitivní představu o zdravé ovocné potravině“ a může tak lépe zapůsobit na jejich „cílové zákazníky, tedy ženy.“ Samozřejmě by jim s tím mohlo pomoci, kdyby do své správní rady začlenili alespoň jednu nebo dvě ženy, ale když myslí… Změna názvu (z „prunes“) měla pomoci zbavit toto sušené ovoce pověsti něčeho, co se jí jen při zažívacích potížích.
Nepodceňujme však sílu švestek. Randomizovaná klinická studie: sušené švestky vs. Metamucil. Téměř 60 milionů Američanů trpí chronickou zácpou. Zde vidíte výchozí situaci zkoumaných účastníků. Každá tečka je kompletní, spontánní vyprázdnění. Všimněte si, kolik lidí se za týden nevyprázdnilo ani jednou. Průměr byl 1,7 vyprázdnění týdně. Toto číslo se konzumací sušených švestek zvýšilo na jedno vyprázdnění každý druhý den, tedy 3,5 týdně. Švestky byly účinnější než Metamucil. Závěrem vědci uvádějí, že sušené švestky lze považovat za první linii léčby chronické zácpy. Jestliže tohle zvládne jedna rostlinná potravina přidaná do jídelníčku, co by se stalo, kdybyste jedli jen rostliny? Vymkli byste se grafu! Ukazuje se, že vegani chodí na velkou pravidelně.
Zabývám se také dalšími trávicími problémy, například syndromem dráždivého tračníku a chronickými poruchami trávení. Ale jak je to s rakovinou?
Očekává se, že půl milionu Američanů letos zemře na rakovinu, to je stejné, jako by denně spadlo pět letadel typu Jumbo Jet. Počet Američanů, kteří každý rok umírají na rakovinu, je vyšší než počet obětí všech válek v americké historii dohromady. A to se děje každý rok. Bez zásobení krví není nádor schopen dalšího růstu. V současné době se předpokládá, že nádor nemůže být větší než kulička v kuličkovém peru, pokud k němu neproudí krev. To nám naznačuje, že angiogeneze, což je výraz používaný pro vznik nových cév, je pro růst nádoru nezbytná.
Každý z nás má nyní v těle nádorové buňky. Bez zásobování krví ovšem nemohou růst. Nádory však vychytrale uvolňují faktory podporující angiogenezi, tedy látky, díky nimž se tvoří nové cévy a nádor může růst. Nejdůležitější z nich se nazývá VEGF, vaskulární endoteliální růstový faktor. Vznik VEGF může být potlačen konzumací zeleniny. Mnoho známých fytoživin, z nichž některé přímo zbožňujeme, dokáže rakovině zabránit ve stimulaci růstu nových cév. Tyto látky najdeme třeba v čaji, koření, ovoci, bobulovinách, brokolici a luštěninách. Vzhledem k těmto schopnostem rostlin lze spekulovat, že proti angiogenezi u nádorů bychom nejlépe zakročili, kdybychom začali jíst celistvou, výhradně rostlinnou stravu. Jak jinak můžeme rakovinu vyhladovět?
Před čtyřiceti lety byla zveřejněna průlomová studie ukazující, že mnoho lidských rakovin vykazuje takzvanou absolutní závislost na methioninu. To znamená, že normální buňky prospívají bez aminokyseliny methioninu, ale rakovinné buňky tuto aminokyselinu potřebují, jinak odumírají. Co rakovina s methioninem dělá? Nádory používají methionin k tvorbě plynných látek, sloučenin obsahujících síru, na jejichž detekci trénujeme speciální diagnostické psy, kteří pak rakovinu odhalí. Existují psi, kteří dovedou vyčenichat rakovinu kůže, zhoubné znaménko. Existují také psi analyzující dech, kteří zase dokáží odhalit rakovinu plic. Psi také dokáží rozpoznat přítomnost rakoviny močového měchýře očicháním moči. Hádáte správně, psi také z vypouštěných větrů mohou odhalit rakovinu tlustého střeva. Lékaři nyní mohou brát své labradory do laboratoře. To dává termínu „pet scan“ (pozitronová emisní tomografie) zcela nový význam (pet = anglicky domácí mazlíček).
Moc mě v tom vtipkování nepovzbuzujte. Farmaceutické společnosti se předhánějí, kdo jako první přijde s léky vychytávajícími methionin. Nicméně protože jsou zdrojem methioninu především námi konzumované potraviny, může být lepší strategií snížit hladinu methioninu snížením příjmu methioninu ze stravy, viďte? Vyřazením potravin s vysokým obsahem methioninu zkrotíte růst rakoviny a prodloužíte si život.
V čem se tedy methionin nachází? Především v kuřecím a rybím mase. Mléko, červené maso a vejce jej obsahují méně, ale pokud se opravdu chcete držet potravin s nízkým obsahem methioninu, držte se rostlinných potravin: ovoce, ořechů, zeleniny, obilovin a luštěnin. Jinými slovy: „U lidí může být omezení příjmu methioninu dosaženo prostřednictvím úpravy stravy na převážně rostlinnou. To činí omezení příjmu methioninu 'proveditelnou strategií k prodloužení života'“. Takže lidé, kteří jedí luštěniny, žijí déle?
Hojnost luštěnin (fazole, hrách, cizrna, čočka) může být jedním z nejdůležitějších rysů stravy předpovídajících delší život starších lidí po celém světě. Pokud byste luštěniny vůbec nejedli, může to dokonce zvýšit vaše riziko předčasného úmrtí.
Nyní je tomu osm let od vydání slavné Ornishovy studie, která ukázala, že 12 měsíců na přísně rostlinné stravě dokázalo zastavit rozvoj rakoviny prostaty. Počkat. Jak se jim podařilo přimět skupinu starších mužů jíst celý rok vegansky? Výzkumníci na to šli chytře, předpokládali, že muži z lenosti snědí to, co se jim donese až pod nos. Doručovali proto účastníkům hotové pokrmy přímo domů. Fungovalo by to i bez toho? Výzkumníci si uvědomovali, jak těžké může být přimět i muže s diagnostikovanou rakovinou, aby konzumovali alespoň ubohých pět porcí ovoce a zeleniny denně, stanovili si tedy za cíl alespoň zkusit u pacientů změnit poměr konzumovaných živočišných a rostlinných bílkovin ve prospěch těch rostlinných. A skutečně se jim podařilo snížit tento poměr alespoň na polovinu, z cca 2 : 1 živočišné/rostlinné na něco, co se zpola blížilo k veganství, zhruba 1 : 1. Jak si účastníci vedli?
Ukázalo se, že částečné osvojení rostlinné stravy zpomalilo postup jejich rakoviny. Ornish však dokázal postup nejen zpomalit, ale i zvrátit; rakovina ustupovala. Rakovinný ukazatel, PSA, nejen pomaleji rostl, on díky nové stravě dokonce klesal, což by mohlo být známkou zmenšování nádoru. Takže ideální poměr živočišných bílkovin k rostlinným může být bližší 0 : 1. Pokud není možné z vašeho dědečka udělat vegana a zvládne se dostat dejme tomu jen na poloviční snížení příjmu živočišných bílkovin, tak které zdroje by měl upřednostňovat a které nejlépe vyřadit?
Vejce a drůbež jsou zřejmě nejhorší, vejce zdvojnásobují a drůbež teoreticky dokonce zčtyřnásobuje riziko dalšího postupu rakoviny. Výzkumníci z Harvardu zjistili dvojnásobné riziko už v případě, že jíte méně než jedno vejce denně. Čtyřnásobné riziko platí pro méně než jednu porci kuřecího nebo krůtího masa denně. A pokud byste mohli do svého jídelníčku zařadit pouze jedinou novou věc, měla by to být brukvovitá zelenina. Necelá porce brokolice, růžičkové kapusty, zelí, květáku nebo listové kapusty denně snižuje riziko dalšího rozvoje rakoviny na polovinu. Jedna porce.
Podobný výsledek byl zjištěn u pacientek, které přežily rakovinu prsu. Necelá porce denně dokázala snížit riziko návratu rakoviny o polovinu. Tato studie zdravého stravování a života žen (Women’s Healthy Eating and Living Study) byla provedena na 3 000 přeživších pacientkách s rakovinou prsu a měla za cíl zjistit, jestli nízkotučná rostlinná strava s vysokým obsahem vlákniny dokáže ovlivnit míru přežití a návratu rakoviny prsu.
Představte si, že vám byla diagnostikována rakovina prsu. Konkrétně nádor negativní na estrogenní receptory, což obvykle znamená dvakrát vyšší riziko úmrtí. Můžete to však změnit, pokud jíte pět porcí ovoce a zeleniny denně a chodíte 30 minut denně, šest dní v týdnu. „Vysoký“ příjem zeleniny a ovoce společně s dostatkem fyzické aktivity skutečně patří do uvozovek. Není totiž problém sníst pět porcí ovoce a zeleniny v jediném jídle. Více než tři kilometry denně ujdete také hravě. Představte si tedy, že vám právě byla sdělena diagnóza. Představte si, že sedíte v křesle v ordinaci lékaře a lékař vám sdělí tu nemilou zprávu. Představte si, jak byste se v tu chvíli cítili. Zamyslete se nad tím. Existuje však nová experimentální léčba, která může v příštích několika letech snížit vaše riziko úmrtí z 16 % jen na 4 %.
Aby zčtyřnásobilo svou šanci na přežití, je mnoho žen ochotno refinancovat hypotéku na svůj dům a odletět do Mexika na nějakou pochybnou kliniku. Kvůli chemoterapii ochotně obětují své vlasy, ale zdá se, že většina nedokáže snést myšlenku, že by pro větší naději na vyléčení měly jíst brokolici a snížit příjem masa. Možná by měl někdo začít připravovat jídla i pro ženy.
Jediný důvod, proč Ornish a kolegové byli schopni porazit rakovinu jen s pomocí veganské stravy, bez chemoterapie, chirurgie a ozařování, je to, že rakovina prostaty postupuje pomalu a pacienti v časném stádiu bývají většinou jen pod dohledem lékaře. Jestliže máte pacienty ve stadiu, kdy se jen vyčkává a sleduje jejich stav, můžete rovnou vyzkoušet nějaký zásah do jejich životosprávy.
Lze sílu rostlinné stravy otestovat ještě na nějakých dalších druzích rakoviny? Rakovina jícnu není rakovinou, kterou byste chtěli onemocnět. Většina pacientů zemře během několika měsíců od stanovení diagnózy. Nicméně rozvoj rakoviny jícnu je vícestupňový proces. Začínáte se zdravým jícnem. Jícen je trubice vedoucí z úst do žaludku. Napřed je jícen zdravý. Později se začnou objevovat různé předrakovinové změny jícnu. Dalším stádiem je lokalizovaná rakovina. Poté se rakovina rozšíří dál do těla a zabije vás.
Kvůli tomuto dobře definovanému vícestupňovému procesu rozvoje rakoviny mohli výzkumníci uskutečnit svůj pokus a názorně otestovat schopnosti bobulovin, nejzdravějšího ovoce, tento proces zvrátit. Randomizovaná klinická studie fáze 2 s jahodovým práškem. Šest měsíců účastníci konzumovali ekvivalent půl kilogramu čerstvých jahod denně. U 80 % pacientů se podařilo postup rakoviny zastavit a zvrátit. Na začátku studie nikdo neměl jícen v normálním a zdravém stavu. Na konci studie to vypadalo, že se závažnost většiny lézí buď zmírnila ze střední na mírnou závažnost, případně léze zcela zmizely. Od středně závažných po mírně závažné. Mírně závažné léze se dokonce zcela vyléčily. Na konci studie polovina pacientů užívajících vysokou dávku jahod odcházela vyléčena, 52,7 % pacientů vyléčeno.
Zde jsou hodnoty nádorových ukazatelů před a po. Jasný pokles. A to vše jen díky jahodám. Dělení buněk před a po jahodovém pokusu. To stejné se dělo při pokusu s černými malinami a rakovinou ústní dutiny. Léze většiny pacientů se zlepšily, někteří se dočkali kompletní klinické remise. Tady vidíte nemocná ústa, tady vidíte uzdravená ústa. Geny potlačující nádory obnovily svou aktivitu. Takže i když za vznikem rakoviny bude stát třeba tabákový kouř, strava stále dokáže ovlivnit postup rakoviny. Nicméně tento poklad zůstává zakopaný, protože na bobulovinách nikdo nezbohatne. Tedy kromě těch stovek tisíc lidí, kteří na tyto strašlivé rakoviny každoročně umírají, ti by z toho jistě těžili.
A konečně se dostáváme k infekcím. Po běžném nachlazení je nejčastější infekcí zánět močového měchýře. Už celá desetiletí víme, že za záněty močových cest stojí bakterie dostávající se z konečníku do močové trubice. Teprve nedávno jsme však přišli na to, že tento konečníkový rezervoár E. coli infikujících močový měchýř má svůj zdroj ve zkonzumovaném kuřecím mase. Nyní máme důkazy o přímém spojení mezi masem hospodářských zvířat a záněty močových cest. Máme přesvědčivé důkazy, že infekce močových cest mohou být zoonózou. To znamená, že jde o nemocnění mající původ v přenosu patogenu ze zvířat na lidi.
Nejlepší způsob, jak zabránit zánětům močového měchýře, je udělat to stejné jako pro prevenci jakékoliv jiné infekce: vyhnout se nakažení patogenem. Nestačilo by bedlivě měřit teplotu v mase a zajistit, aby bylo řádně propečeno? To nestačí – kvůli křížové kontaminaci. Už desítky let víme, že když dáme někomu zmražené kuře k přípravě ve vlastní kuchyni, tak jako to daný člověk běžně dělá, tak se dostane spousta E. coli odolných vůči antibiotikům do trávicího ústrojí dobrovolníka ještě předtím, než vůbec maso sní. K přenosu dojde po přípravě masa, ale předtím, než maso vloží do úst. Nejenže nezáleželo na tom, jak dobře bylo kuře uvařeno; nezáleželo ani na tom, jestli jste ho snědli. Přenos proběhl již při manipulací s kuřetem při jeho zpracovávání.
Během několika dnů se kuřecí bakterie rezistentní na antibiotika mnohonásobně rozmnožily, až do té míry, že začaly najednou představovat většinu střevní mikroflóry dané osoby. Kuřecí bakterie převzaly vládu. A co když jste v kuchyni opravdu opatrní? „Účinnost hygienických postupů majících za cíl zabránit křížové kontaminaci z kuřecího masa připravovaného neprofesionálně v domácnostech.“
Výzkumníci navštívili pět domovů, do každé rodiny přinesli kuře a požádali obyvatele, aby je připravili. Po dokončení kuchyňské úpravy byly nalezeny bakterie z kuřecích fekálií, kampylobakter a salmonela, nebezpečné lidské patogeny, po celé kuchyni: na prkénku, na nádobí, na rukou, na rukojetích chladničky, na lince, na rukojeti u trouby, na klice u dveří. Tak to vypadalo před omytím povrchů. Změnilo se po úklidu něco? Patogenní fekální bakterie byly stále všude. Připravované kuře přitom bylo takové, jaké běžně zakoupíte v supermarketu. Výzkumníci kuřata záměrně neinfikovali. Takto zamořená byla kuřata už jako balíčky v obchodě. Je zřejmé, že lidé nemají ponětí o správném úklidu kuchyně.
Vybrali proto jinou skupinu lidí a dali jim podrobné pokyny. „Poté, co upečete kuře, musíte vše umýt horkou vodou a saponátem.“ Bylo jim výslovně řečeno, aby umyli: krájecí prkénko, celou vodovodní baterii, lednici, kliky u dveří, prostě tak nějak všechno. Dobře. Jak to dopadlo? Navzdory důkladnému úklidu výzkumníci našli fekální bakterie z kuřecího masa všude. Fajn. Dali tedy šanci ještě jedné skupině. Tentokrát trvali na tom, aby lidé všechny povrchy ošetřili dezinfekcí. Hadřík měli namočit do dezinfekčního čisticího prostředku, který navíc měli na všechny tyto povrchy nastříkat. Nechte dezinfekční prostředek před otřením pět minut působit, rozumíte? A přesto našli na některém vybavení kuchyně kampylobakter a salmonelu. Bakterie byly na utěrce, na pracovní desce kolem dřezu a na kuchyňské lince. To je rozhodně lepší výsledek, ale pokud vaše kuchyně není podobná laboratoři pro zacházení s nebezpečným materiálem, pak jediný způsob, jak zaručit, že po kuchyni neroznesete patogeny, je v prvé řadě nedopustit, abyste je přinesli domů.
Dobrou zprávou je, že po konzumaci kuřete nejste kolonizováni jeho bakteriemi na celý život. V této studii se ukázalo, že bakterie z kuřat přežijí jen okolo 10 dnů, pak prospěšné bakterie opět dokáží získat ve střevu nadvládu. Problém je v tom, že většina rodin konzumuje kuře častěji než jednou za 10 dní. V tom případě do svých těl neustále přivádějí nové a nové patogeny.
Co se dá dělat, když už zánět močových cest máte? Může se zánětem pomoci například pití brusinkové šťávy? To zjistíte ve videu: „Dokáže brusinková šťáva vyléčit váš zánět močových cest?“
Samozřejmě, že konzumace kuřete vám může také způsobit běžnou otravu jídlem. Když byly minulý rok seřazeny potravinové patogeny podle podílu na otravách, první místo připadlo salmonele. Salmonela je nejčastější příčinou hospitalizace z důvodu otravy potravinami. Je také nejčastější příčinou úmrtí na otravu potravinami. Přesto je v USA legální prodávat v supermarketu kuřecí maso kontaminované salmonelou. Odpověď nalezneme, když se podíváme zpět do minulosti, k případu z roku 1974. Tehdy American Public Health Association zažalovala Ministerstvo zemědělství USA. Řekli jim: Počkejte chvíli, nemůžete přece označit maso razítkem o nezávadnosti, když je kontaminované našim nejvražednějším potravinovým patogenem. Co asi ministerstvo na obranu masa mohlo říci?
Rozhodli se vyzdvihnout skutečnost, že infekce salmonelou bývají spojovány také s mléčnými výrobky a s vejci, což značí, že existuje mnoho zdrojů kontaminace a nebylo by tak opodstatněné zaměřovat se jen na masné výrobky. To je, jako by průmysl výroby tuňáků tvrdil: Není důvod uvádět na konzervách tuňáků upozornění na množství rtuti v rybách, protože lidé mohou přijít do kontaktu se rtutí i jinak, třeba snědením teploměru! Aha… Odvolací soud ve Washingtonu D.C. podpořil masný průmysl a obhajoval to tím, že přítomnost potenciálně smrtelné salmonely v mase lze připustit, protože, cituji: „Americké hospodyně obvykle nejsou neinformované ani hloupé a jejich metody přípravy a vaření potravin obvykle nevedou k nakažení salmonelou.“ To je stejné, jako by výrobci rodinných aut říkali: „Naše auta nepotřebují bezpečnostní pásy, protože maminky malých fotbalistů většinou při řízení aut nebourají.“ Dodnes je legální prodávat maso kontaminované salmonelou.
Právě jsme si spolu prošli dvanáctku nejčastějších důvodů, proč lidé vyhledávají lékařskou pomoc. Většinou jde o nemoci, kterým lze předejít. Lékaři namísto léčení základní příčiny onemocnění často léčí jen rizikové faktory, například lidem předepíšou celoživotní užívání léků na snížení krevního tlaku, krevních cukrů nebo cholesterolu. Ale zkuste o tom popřemýšlet. Vysoký krevní tlak je jen příznakem nemocných a dysfunkčních tepen. Jistě, můžete užívat léky každý den po zbytek svého života a uměle tak snižovat svůj krevní tlak, ale to není léčba základní příčiny.
„Přehlížení příčin onemocnění a léčení pouhých příznaků se podobá vytírání podlahy, když dřez přetéká a kohoutek je stále otevřený. Správně máme proud vody zastavit.“ Nicméně farmaceutické společnosti jsou více než rády, že vás mohou po zbytek života zásobovat papírovými utěrkami (léky).
Když jsou řešeny základní příčiny spočívající ve špatné životosprávě, mnoho lidí najednou může přestat užívat léky, vyhnout se jim nebo se vyhnout chirurgickému zákroku. Utrácíme miliardy dolarů a řežeme lidem hrudní koše. Jen zřídka něco takového člověku skutečně prodlouží život. Jak vám v porovnání s tím zní možnost vymýtit 90 % srdečních onemocnění?
Zamysleme se nad tím na chvíli. Onemocnění srdce je příčinou předčasných úmrtí častěji než jakákoliv jiná nemoc. Lze se mu přitom skoro stoprocentně vyhnout změnou stravy a životního stylu. A tytéž změny mohou zabránit vzniku nebo zvrátit mnoho dalších chronických onemocnění – tytéž změny ve stravování! Tak proč je nedoporučuje více lékařů?
Jedním z důvodů je, že za to lékaři nedostanou zaplaceno. Nikdo nevydělává na medicíně životního stylu, proto ani není součástí lékařského vzdělávání nebo praxe. V současné době lékaři nejsou v tomto ohledu vyškoleni, ani nemají žádné finanční pobídky. Pokračují proto v tom, co už znají a umějí: předepisují léky a provádějí operace. Poté, co Dean Ornish prokázal, že lze zvrátit naši nejčastější příčinu smrti, srdeční onemocnění, zprůchodnit tepny bez léků a chirurgických zákroků, a to jen s pomocí rostlinné stravy a zdravého životního stylu, předpokládal, že jeho studie značně ovlivní dosavadní praxi konvenční kardiologie. Koneckonců, nejednalo se snad o lék proti našemu zabijáku č. 1?
Byl nucen připustit, že se mýlil. Uvědomil si, že proplácení výdajů a práce je v lékařské praxi mnohem podstatnější než to, co říká nový výzkum. Úhrady mají přednost před výzkumem. To není zrovna lichotivé vyobrazení lékařské profese.
Počkat, jestliže to nechtějí lékaři dělat zadarmo, tak jim to prostě zaplaťme. Dr. Ornish se tedy vydal do Washingtonu se zprávou: „Poslyšte, pokud bychom proškolili lékaře o tom, jak mají pomáhat pacientům řešit skutečné příčiny onemocnění pomocí medicíny životního stylu, a ještě jim za to platili, kdyby tito lékaři neléčili jen rizikové faktory, tak pak bychom ušetřili bilióny dolarů. A to se bavíme jen o srdečním onemocnění, cukrovce, rakovině prostaty a rakovině prsu.
Zákon o znovunabytí zdraví (Take Back Your Health Act) byl přednesen americkému Senátu. Cílem bylo přesvědčit lékaře, aby se učili a praktikovali medicínu životního stylu nejen proto, že je lepší a funguje lépe, ale také proto, že za to mohou být řádně placeni. Návrh byl smeten ze stolu, stejně jako životy milionů Američanů, kteří umírají a budou umírat dále na chronické nemoci, kterým lze předcházet.
Minimálně deset let víme, že hlavními příčinami předčasné smrti i přetrvávající bídy v naší společnosti jsou chronická onemocnění, která zase mají za příčinu nesprávné používání nohou (pohyb) vidliček (strava) a prstů (kouření). Nohy, vidličky a prsty mají hlavní podíl na zdravotním osudu nejen pár tisíců lidí při jedné události, jako je tomu například při úderu tsunami nebo zemětřesení, ale na osudu milionů a milionů lidí nejen tento, ale i každý další rok. Jako lékaři nebo zdravotníci víme, s jakým výzkumem dr. Ornish přišel před 23 lety. Ale nedokázali jsme se o to postarat.
Píše ředitel Centra pro výzkum a prevenci na Yale University. Přinejmenším jim na tom nezáleží dost na to, aby převedli to, co víme, do běžné praxe. Kdybychom to udělali, mohli bychom eliminovat většinu onemocnění srdce, mrtvice, cukrovky a rakoviny. Zachraňování milionů však zní příliš neosobně, je to jen číslo. Požádal tedy lékaře, aby zapomněli na šedivé statistiky veřejného zdraví a zodpověděli si otázku, jestli mezi svými bližními mají někoho, koho milují a kdo utrpěl infarkt, mrtvici, případně dostal rakovinu nebo cukrovku.
Teď si představte jejich tváře, zašeptejte jejich jména. Připomeňte si, jaké to bylo, když jste dostali tu zprávu. A když jste v tom, představte si tváře ostatních, jako jste vy a já, představte si tváře svých milovaných, rozhlédněte se po místnosti. Nyní si představte, že by 8 z 10 z nás, kteří vzpomínají na lásku k našim milovaným a na jejich ztrátu, na to zoufalství, tu strašnou zprávu nedostalo, protože by se to nestalo. Máma nedostala rakovinu, otec neměl infarkt a děda nedostal mrtvici. Sestra, bratr, teta či strýc nepřišli o končetinu, ledviny nebo oči kvůli cukrovce. Všichni jsme úzce propojeni sítí osobních tragédií, ke kterým však nemuselo dojít.
A tím se dostáváme k tomu, co vlastně od lékařů požaduje: Lékaři, propůjčte veřejnému zdraví, kdykoliv je to možné, lidskou tvář. Když mluvíme o srdečním onemocnění a jeho prevenci, případně o rakovině či cukrovce, požádejte své posluchače, aby si ve své mysli představili někoho milovaného, kdo by danou nemocí onemocněl. Pak si představte, že by ten váš milovaný člověk patřil mezi těch 80 %, kteří nemuseli podlehnout této nemoci, pokud bychom my lékaři převáděli do praxe to, co jsme se z výzkumů dozvěděli. Děkuji.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Thanks to Aaron Wissner of Local Future, who generously donated his time and energy to videotape this presentation.