Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Virus bovinní leukémie jako příčina rakoviny prsu
Virus leukémie skotu jako příčina rakoviny prsu.
Výskyt rakoviny prsu po celém světě neustále stoupá. V USA byl nárůst výskytu na přelomu století již čtyřicetiprocentní. V současnosti se nejvíce věnujeme včasnému odhalení a léčbě. To je důležité, ale proč nevěnovat více pozornosti primární prevenci? Jinými slovy, chránit lidi před působením rizikových faktorů rakoviny prsu tak, aby se u nich nikdy rakovina prsu nerozvinula.
„Odhaduje se, že celkově 20 % všech lidských rakovin je infekčního původu.“ Viry mohou spustit rakovinu zapnutím rakovinných genů nebo vypnutím genů potlačujících rakovinu. Mohou se také podílet na vzniku nádoru pouhým vyvoláním chronického zánětu. V současnosti jsou rakovinotvorné viry považovány za významnou a věrohodnou hypotézu přímého vyvolávání lidské rakoviny prsu. Jak jsme na to přišli?
Vše začalo před 40 lety, když profesor virologie z UC Berkeley objevil u myší virus nádoru mléčné žlázy. Vědci prohodili myší mláďata matek s vysokým výskytem rakoviny mléčné žlázy a mláďata matek z linie s nízkým výskytem. Zjistili, že výskyt rakoviny odpovídal výskytu u adoptivních matek, čímž se prokázalo, že nejde o geny. Profesor si pomyslel: „Došlo mi, že lidé jsou vlastně náhradně odkojeni krávami.“
Virus bovinní leukémie byl právě tou dobou identifikován jako virus způsobující rakovinu u krav. Tehdy byla infikována každá desátá dojnice v USA, nyní je to skoro polovina z nich. Nejprve byla nákaza ve dvou třetinách stád. Později dle výsledků testů mléka na přítomnost viru bylo infikováno až 80 % stád. Průmyslových velkochovů je zasaženo 100 %. Nyní je tak v USA postihnuto 9 z 10 stád, takže historický trend neustálého množení viru bovinní leukémie u amerických dojnic stále pokračuje.
Již dlouho víme, že země s nejvyšší spotřebou mléka mají také nejvyšší výskyt rakoviny prsu. Nejde jen o shodu mezi konzumací mléčných výrobků a výskytem rakoviny prsu na národní úrovni. Jednotlivé ženy s intolerancí laktózy konzumující méně mléka mají také snížené riziko rakoviny prsu. V mléku je však spousta věcí, které se mohou podílet na riziku rakoviny, třeba nasycený tuk a rakovinu podporující růstové hormony jako IGF-1.
Ano. Víme, že virus bovinní leukémie je přítomen v komerčním hovězím mase a mléčných výrobcích. Asi polovina vzorků masa a mléka byla pozitivní na virus. Na mléčných farmách nachytáte virus dokonce i ve vzduchu. Je na površích i v mléce samotném. Většina mléka je pasterizována, ale mnoho mléčných výrobků jako syrové zrající sýry nikoliv. A kdo si nikdy v životě nedal hovězí steak růžový uprostřed? Ano, máme důkazy, že lidé jsou tomuto viru vystavováni.
Ano, máme důkazy, že lidé jsou tímto virem aktivně infikováni. Ale teprve v roce 2015 jsme zjistili, že výskyt infekce je největší v rakovinné prsní tkání. Dokonce až 37 % případů rakoviny prsu lze připsat vystavení viru bovinní leukémie. Tato informace stačila, abych se rozhodl udělat celou sérii videí o roli viru v rakovině prsu a o tom, jak na novinky zareagoval masný a mléčný průmysl. Teď, když jsme si připomněli, co víme, jaká máme nejnovější data? Na to se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Martinez Cuesta L, Lendez PA, Nieto Farias MV, Dolcini GL, Ceriani MC. Can Bovine Leukemia Virus Be Related to Human Breast Cancer? A Review of the Evidence. J Mammary Gland Biol Neoplasia. 2018;23(3):101-7.
- Gannon OM, Antonsson A, Bennett IC, Saunders NA. Viral infections and breast cancer - A current perspective. Cancer Lett. 2018;420:182-9.
- Buehring GC, Sans HM. Breast Cancer Gone Viral? Review of Possible Role of Bovine Leukemia Virus in Breast Cancer, and Related Opportunities for Cancer Prevention. Int J Environ Res Public Health. 2019;17(1):209.
- Labyed M, Hassou N, Bennani B, Ennaji MM. Chapter 23 Viral etiology involved in the emergence of the breast cancer. Emerging and reemerging viral pathogens. Academic Press. 2020:507-37.
- Lawson JS, Salmons B, Glenn WK. Oncogenic Viruses and Breast Cancer: Mouse Mammary Tumor Virus (MMTV), Bovine Leukemia Virus (BLV), Human Papilloma Virus (HPV), and Epstein-Barr Virus (EBV). Front Oncol. 2018;8:1.
- Sinha G. Bovine Leukemia Virus Possibly Linked to Breast Cancer. J Natl Cancer Inst. 2016;108(2):djw020.
- LaDronka RM, Ainsworth S, Wilkins MJ, Norby B, Byrem TM, Bartlett PC. Prevalence of Bovine Leukemia Virus Antibodies in US Dairy Cattle. Vet Med Int. 2018;2018:5831278.
- USDA. Bovine leukosis virus (BLV) on U.S. Dairy Operations, 2007. APHIS.USDA.gov. October 2008.
- Baltzell KA, Shen HM, Krishnamurthy S, Sison JD, Nuovo GJ, Buehring GC. Bovine leukemia virus linked to breast cancer but not coinfection with human papillomavirus: Case-control study of women in Texas. Cancer. 2018;124(7):1342-9.
- Ji J, Sundquist J, Sundquist K. Lactose intolerance and risk of lung, breast and ovarian cancers: aetiological clues from a population-based study in Sweden. Br J Cancer. 2015;112(1):149-52.
- Buehring GC, DeLaney A, Shen H, et al. Bovine leukemia virus discovered in human blood. BMC Infect Dis. 2019;19(1):297.
- Olaya-Galán NN, Corredor-Figueroa AP, Guzmán-Garzón TC, et al. Bovine leukaemia virus DNA in fresh milk and raw beef for human consumption. Epidemiol Infect. 2017;145(15):3125-30.
- Stobnicka-Kupiec A, Gołofit-Szymczak M, Górny RL, Cyprowski M. Prevalence of Bovine Leukemia Virus (BLV) and Bovine Adenovirus (BAdV) genomes among air and surface samples in dairy production. J Occup Environ Hyg. 2020;17(6):312-23.
- Buehring GC, Shen HM, Jensen HM, Jin DL, Hudes M, Block G. Exposure to Bovine Leukemia Virus Is Associated with Breast Cancer: A Case-Control Study. PLoS One. 2015;10(9):e0134304.
- Buehring GC, Philpott SM, Choi KY. Humans have antibodies reactive with Bovine leukemia virus. AIDS Res Hum Retroviruses. 2003;19(12):1105-13.
- Buehring GC, Shen HM, Jensen HM, Choi KY, Sun D, Nuovo G. Bovine leukemia virus DNA in human breast tissue. Emerg Infect Dis. 2014;20(5):772-82.