Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vliv hormonů obsažených v mléce a mléčných výrobcích na rakovinu
Jaké účinky mají ženské pohlavní hormony obsažené v mléce na muže, ženy a děti?
Všechny potraviny živočišného původu obsahují hormony, ale většina hormonů, s nimiž přijdeme do styku prostřednictvím naší stravy, pochází z mléčných výrobků. Z hlediska množství převažuje prolaktin, kortikosteroidy a progesteron. Najdeme tam však také spoustu různých estrogenů, které se ještě dále koncentrují, když z mléka vyrábíte nějaký mléčný výrobek. Ve smetaně a sýru je asi pětkrát více hormonů a v másle dokonce desetkrát více než v samotném mléce.
Takže pokud jde o vystavení steroidním hormonům ze stravy, asi tři čtvrtiny přijímaných ženských pohlavních hormonů pocházejí z mléka, zbytek je rovnoměrně rozdělen mezi vejce, maso a ryby. Vejce přispívají zhruba stejným dílem, jako všechno maso dohromady. Docela to dává smysl, jelikož vejce vznikají přímo ve slepičích vaječnících. Pokud jde o druhy masa, z bílého masa – drůbeže a ryb – dostanete do těla stejně hormonů jako z vepřového a hovězího masa. A to se bavíme jen o přírodních hormonech, nikoliv přidaných hormonech z injekcí, jakým je třeba bovinní růstový hormon. Obsah přírodních hormonů v mase proto není ovlivněn typem chovu zvířat. Zvířata vytvářejí hormony už jen proto, že jsou zvířaty. Tyto hormony pochopitelně končí v živočišných výrobcích.
Podle výzkumu jen asi polovina lidí ví, že krávy dávají mléko jen po porodu, chybí jím základní znalosti, neuvědomují si účel mléka. Tito vědci tedy navrhli, že bychom měli informovat veřejnost o výrobních postupech mléčných produktů. Na to jeden respondent časopisu Journal of Dairy Science řekl: Víte, když povíte veřejnosti o všech našich nových technologiích, jako jsou transgenní (geneticky upravená) hospodářská zvířata, případně o odebírání telat hned po porodu, aby pro lidi zbylo více mléka, nebo chovu bez přístupu na pastvu, nemusí to reálně přinést vysokou míru souhlasu veřejnosti. Takže na edukaci zapomeňme.
Jednou věcí s možnými následky pro veřejné zdraví, o které veřejnost nemusí vědět, je vystavení estrogenu prostřednictvím konzumace komerčního mléka odebíraného od březích dojnic. Moderní, geneticky „vylepšené“ mléčné krávy, jako jsou například holštýnské krávy (klasické černo-bíle strakaté plemeno), mohou být inseminovány brzy po porodu a dokáží si tak udržet laktaci takřka během celého období následné březosti. To znamená, že v dnešní době komerčně vyráběné mléko obsahuje velké množství těhotenských hormonů, jako jsou estrogeny a progesteron. Zde jsou hladiny estrogenu v mléce během prvních osmi měsíců devítiměsíční březosti krávy: hladiny hormonů se zvýší až na dvacetinásobek. Stále však jde jen o miliontinu gramu na litr mléka, to může být 10-20x méně estrogenních hormonů, než najdete v jedné antikoncepční pilulce. Mohlo by tedy mít pití mléka opravdu nějaký vliv na hladiny lidských hormonů?
Zde jsou průměrné hladiny tří různých estrogenů a metabolitu progesteronu protékající těly sedmi mužů, kteří poté v rámci pokusu vypili asi litr mléka. Během několika hodin se jejich hladiny hormonů zvýšily.
Zde jsou průměrné hladiny těchto ženských pohlavních hormonů protékající těly šesti školáků, průměrný věk osm let, před a po vypití zhruba dvou šálků mléka. Během několika hodin jejich hladiny prudce vzrostly. Hladiny hormonů se dostaly na trojnásobky až čtyřnásobky výchozích hodnot. Člověk si tedy může lehce představit, jaké účinky může mít mléko na muže nebo předpubertální děti.
Jaké má však účinky na ženy? Zaprvé by měly takto vysoké hladiny estrogenů už od přírody. Ovšem ne všechny ženy. Co například taková rakovina endometria u postmenopauzálních žen? Estrogeny hrají v rozvoji rakoviny endometria klíčovou roli. Rakovina endometria je rakovina děložní výstelky. Mléko a mléčné výrobky jsou zdrojem steroidních hormonů a růstových faktorů, které by na endometrium mohly mít takto škodlivé účinky. Harvardští vědci proto sledovali desítky tisíc žen a jejich spotřebu mléka po celá desetiletí. Odhalili výrazně vyšší riziko karcinomu endometria mezi těmi ženami po menopauze, které zároveň konzumovaly více mléka.
A co vystavení hormonům ze stravy a rakovina prsu? Naneštěstí „není pochopení role vystavení hormonům ze stravy při dnešním silném zatížení populace rakovinou prsu v současné době možné.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Malekinejad H, Rezabakhsh A. Hormones in Dairy Foods and Their Impact on Public Health - A Narrative Review Article. Iran J Public Health. 2015;44(6):742-58.
- Hartmann S, Lacorn M, Steinhart H. Natural occurrence of steroid hormones in food. Food Chem. 1998;62(1):7-20.
- Pieper L, Doherr MG, Heuwieser W. Consumers' attitudes about milk quality and fertilization methods in dairy cows in Germany. J Dairy Sci. 2016;99(4):3162-3170.
- Maruyama K, Oshima T, Ohyama K. Exposure to exogenous estrogen through intake of commercial milk produced from pregnant cows. Pediatr Int. 2010;52(1):33-8.
- Ganmaa D, Cui X, Feskanich D, Hankinson SE, Willett WC. Milk, dairy intake and risk of endometrial cancer: a 26-year follow-up. Int J Cancer. 2012;130(11):2664-71.
- Nachman KE, Smith TJ. Hormone Use in Food Animal Production: Assessing Potential Dietary Exposures and Breast Cancer Risk. Curr Environ Health Rep. 2015;2(1):1-14.
- Hötzel MJ. Letter to the editor: Engaging (but not “educating”) the public in technology developments may contribute to a socially sustainable dairy industry. J Dairy Sci. 2016;99(9):6853-6854.
- Heap RB, Hamon M. Oestrone sulphate in milk as an indicator of a viable conceptus in cows. Br Vet J. 1979;135(4):355-63.
Image credit: Mehrshad Rajabi via unsplash. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video