Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vsaďte si na zeleninu
Listová zelenina se umisťuje v chemických rozborech antioxidantů na nejvyšších příčkách (ORAC, TEAC, TRAP a FRAP). Ale které druhy zeleniny budou ve vedení, když změříme jejich buněčnou antioxidační aktivitu?
Při výběru nejzdravějších potravin si můžete povšimnout, že kamkoliv se podíváte, zdá se, že každý má jiný seznam deseti nejlepších potravin bohatých na antioxidanty; s pravděpodobně desítkami konkurenčních komerčních produktů, které se zapřísahávají, že jejich produkt je prostě ten nejlepší.
Někteří z nich si to asi jen vymýšlejí, ale skutečné rozporuplné odhady pocházejí od lidí, kteří uvádějí stará data, kde bylo otestováno pouze několik desítek potravin nebo možná několik set. Další diskrepance však vznikají kvůli různým laboratořím, které používají různé testy. Běžně se používají čtyři: ORAC, TEAC, TRAP a FRAP. USDA (Ministerstvo zemědělství USA) má rádo ORAC. Tito výzkumníci používali FRAP – zčásti proto, že je to jedna z nejrychlejších metod, což je důležité, pokud testujete 3000 potravin. Každá má své výhody a nevýhody, ale problém všech z nich je, že měří pouze to, jak dobře určitá potravina působí na změnu chemické oxidační reakce ve zkumavce. Neprobíhá to v biologickém systému.
Ale vůbec poprvé vzali vědci v Cornellu 27 druhů zeleniny a změřili jejich buněčnou antioxidační aktivitu – jejich schopnost neutralizovat volné radikály uvnitř buněk – testováním různých druhů zeleniny na kulturách lidských jaterních buněk. Některé fytonutrienty mohou být mimo buňky skvělým antioxidantem, ale co když se nedokáží dostat dovnitř buňky? To je místo, kde je potřebujeme!
Pokud provedete standardní test ORAC, zjistíte, že špenát se umístí nahoře, okurka dole. Žádné překvapení; tmavě zelená listová zelenina vede. Ale opět je to chemický test, měřící jak tyto potraviny zpomalují jakousi oxidační reakci ve zkumavce – reakce, která se v přírodě vůbec nevyskytuje. Jenže to bylo to nejlepší, co jsme měli k dispozici, až dosud. Nějaké nápady, kdo že to dokázal sesadit špenát?
Zde je buněčná antioxidační aktivita. Okurka je stále dole. Ale teď se dostává do vedení: řepa! Číslo jedna, špenát, není ani v první desítce. Všechny druhy košťálové zeleniny se posunuly kupředu: růžičková kapusta, brokolice, zelí, květák. A teď se boj o prvenství přesunul mezi řepu a červenou papriku; a vypadá to, že zelení byli poraženi červenými.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Carlsen MH, Halvorsen BL, Holte K, Bøhn SK, Dragland S, Sampson L, Willey C, Senoo H, Umezono Y, Sanada C, Barikmo I, Berhe N, Willett WC, Phillips KM, Jacobs DR Jr, Blomhoff R. The total antioxidant content of more than 3100 foods, beverages, spices, herbs and supplements used worldwide. Nutr J. 2010 Jan 22;9:3.
- Wu X, Beecher GR, Holden JM, Haytowitz DB, Gebhardt SE, Prior RL. Lipophilic and hydrophilic antioxidant capacities of common foods in the United States. J Agric Food Chem. 2004 Jun 16;52(12):4026-37.
- Litescu SC, Eremia S, Radu GL. Methods for the determination of antioxidant capacity in food and raw materials. Adv Exp Med Biol. 2011;698:241-9.
- Huang D, Ou B, Prior RL. The chemistry behind antioxidant capacity assays. J Agric Food Chem. 2005 Mar 23;53(6):1841-56.
- Song W1, Derito CM, Liu MK, He X, Dong M, Liu RH. Cellular Antioxidant Activity of Common Vegetables. J. Agric. Food Chem. 2010, 58, 6621-6629.
Image thanks to Daderot via Wikimedia Commons.