Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Výhody lokálního niacinamidu pro zvrácení stárnutí pleti
Niacinamid, forma vitaminu B3 známá také jako nikotinamid, je prekurzorem dvou silných antioxidantů, které mohou pomoci zvrátit známky stárnutí pleti.
Už jsem vám říkal o UV ochraně a lokálních retinoidech. Jaké další složky pleťových krémů prokazatelně pomáhají se stárnutím pleti?
Ačkoliv jsou placebem kontrolované studie standardem ve většině lékařského výzkumu, u kosmetických výrobků jsou stále příliš vzácné. Vzbuzuje to otázky ohledně účinnosti. Mnohdy nám zbývá jen koupit si „naději v dózičce“ a obavy z bezpečnosti přetrvávají. Kosmetika do dnešního dne obsahuje celou škálu toxických látek. Z více než 12 000 syntetických chemikálií používaných v kosmetice bylo jen 20 % shledáno bezpečnými. To samozřejmě neznamená, že přírodní látky jsou nutně neškodné. Třeba jedovatec je rozhodně přírodní, ale rozhodně byste si jím nechtěli potírat obličej. Existují však i relativně bezpečné přírodní možnosti s různou mírou účinnosti.
V kontrastu s kyselinou retinovou, formou vitamínu A, která může dráždit, je lokálně podávaný niacinamid (nikotinamid) formou vitamínu B3 a je nedráždivý, přesto účinný. Je označován za jednu z nejlépe prozkoumaných dermokosmetických přísad proti stárnutí Vypadá to však, že máme jen dvě placebem kontrolované studie na lidech, což vám hodně řekne o stavu dermokosmetické vědy.
Fotostárnutí pleti je z velké části zapříčiněno formováním volných radikálů z UV záření. Jedním z následků nadměrného vystavení slunci je oxidace cukrů a bílkovin v kůži do žlutohnědého pigmentu, který propůjčuje stárnoucí pleti nažloutlý nezdravý vzhled. Jelikož niacinamid je prekurzorem dvou silných antioxidantů, lidé doufají, že lze tento proces přerušit. Asi ano, první vydaná studie nesla název: „Lokálně aplikovaný niacinamid redukuje zažloutnutí, vrásčitost, červené skvrny a hyperpigmentové skvrny na stárnoucí pokožce obličeje“.
Šlo o 12týdenní dvojitě zaslepenou placebem kontrolovanou randomizovanou klinickou studii s využitím půlení obličeje na ženách středního věku. Ve studii s půlením obličeje je každá žena sama sobě kontrolou, protože aktivní formulaci (v tomto případě 5 % niacinamidu v hydratačním krému) aplikuje jen na jednu půlku obličeje a placebo (čistý hydratační krém) na druhou. Ani ona ani výzkumníci nevěděli, která strana je která, až do odhalení na konci. Tímto se vyřeší vliv rozdílnosti v typech pokožky a způsobech nanášení (různí lidé nanášejí pleťové výrobky odlišně). Účastníci však často používají stejnou ruku pro nanášení krémů na obě strany, takže pokud není specifikováno, aby si vzali čistou rukavici nebo umyli ruce mezi aplikacemi, muže dojít ke vzájemné kontaminaci.
Každopádně na konci 12 týdnů byla naměřena malá, 5% redukce vrásek a zpomalení rozvoje červených skvrn, flekatosti a nezdravé nažloutlosti. Následná publikace nalezla také zlepšení pružnosti pokožky. Rozsah těchto účinků je sice jen třetina až pětina účinku kyseliny retinové, ale nebyly hlášeny případy nadměrného podráždění pokožky. Zde byla použita 4% koncentrace a aplikace byla omezena na oblast mimických vrásek okolo očí. Na konci osmitýdenní studie byly zaznamenány značné úbytky v subjektivních i objektivních měřítkách vrásek. 64 % vrásek na straně s niacinamidem prošlo středně výrazným zlepšením, zatímco na placebo straně to bylo 0 %.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Imhof L, Leuthard D. Topical over-the-counter antiaging agents: an update and systematic review. Dermatology. 2021;237(2):217-229.
- Tran D, Townley JP, Barnes TM, Greive KA. An antiaging skin care system containing alpha hydroxy acids and vitamins improves the biomechanical parameters of facial skin. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015;8:9-17.
- Bilal M, Iqbal HMN. An insight into toxicity and human-health-related adverse consequences of cosmeceuticals - a review. Sci Total Environ. 2019;670:555-568.
- Neill US. Skin care in the aging female: myths and truths. J Clin Invest. 2012;122(2):473-477.
- Bissett DL, Miyamoto K, Sun P, Li J, Berge CA. Topical niacinamide reduces yellowing, wrinkling, red blotchiness, and hyperpigmented spots in aging facial skin. Int J Cosmet Sci. 2004;26(5):231-238.
- Levin J, Momin SB. How much do we really know about our favorite cosmeceutical ingredients? J Clin Aesthet Dermatol. 2010;3(2):22-41.
- Hui AM, Dabagh BA. Topical Niacinamide. In: Sivamani R, Jagdeo JR, Elsner P, Maibach HI, eds. Cosmeceuticals and Active Cosmetics. CRC Press; 2015.
- Hunt KJ, Hung SK, Ernst E. Botanical extracts as anti-aging preparations for the skin: a systematic review. Drugs Aging. 2010;27(12):973-985.
- Bissett DL, Oblong JE, Berge CA. Niacinamide: A B vitamin that improves aging facial skin appearance. Dermatol Surg. 2005;31(7 Pt 2):860-865.
- Zussman J, Ahdout J, Kim J. Vitamins and photoaging: do scientific data support their use? J Am Acad Dermatol. 2010;63(3):507-525.
- Kawada A, Konishi N, Oiso N, Kawara S, Date A. Evaluation of anti-wrinkle effects of a novel cosmetic containing niacinamide. J Dermatol. 2008;35(10):637-642.