Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Výhody makrobiotické stravy při cukrovce
Co se stane, když do denního jídelníčku diabetiků s cukrovkou 2. typu přidáte velké množství sacharidů v podobě celozrnných obilovin?
Proč je makrobiotické stravování zjevně tak účinné při snižování hladiny cukru v krvi při cukrovce a stačí k tomu jen pár týdnů? Protože tato strava je založená na celozrnných obilovinách – rýži natural, ječmenu a jáhlách. Možná, že vysoký příjem vlákniny posiluje zdravou střevní mikroflóru, tedy prospěšné střevní bakterie, ve střevech diabetických pacientů, což vede ke zmírnění inzulínové rezistence? Nebo je to snad vysokým obsahem zeleniny? Třeba taková strava napravuje lehkou acidózu způsobenou předešlým stravovacím režimem s vysokým zastoupením živočišných bílkovin? Ať už je to jakkoliv, šlo o pouhých 21 dní. Dokáže makrobiotická strava pomoci s udržováním cukru v krvi i dlouhodobě?
Co takhle vyzkoušet šestiměsíční změnu stravy u osob s velkými problémy s krevním cukrem? Hemoglobin A1c nám umožňuje udělat si představu o průměrných hladinách krevních cukrů během posledních několika měsíců. Takže úroveň A1c na hodnotě 5 by znamenala, že v posledních několika měsících vaše krevní cukry byly v dvojčíselných cifrách (mg/dl). To znamená, že hladiny byly normální, zdravé, nediabetické. Když se však hladina A1c dostane na šestku, člověk již spadá pod prediabetes. Hodnota 6,5 už může být znakem rozvinuté cukrovky. Cokoliv pod 7 je však považováno za cukrovku pod kontrolou a je také cílem diabetiků, kteří se těchto a nižších hodnot snaží dosáhnout léky a injekcemi s inzulínem. Cokoliv nad 7 je pak považováno za cukrovku, která se vymkla kontrole. Průměrná hladina A1c ve studii makrobiotické stravy začínala na hodnotě přesahující rozsah grafu – 12,6. To znamená, že po měsíce měli průměrné hodnoty cukrů v krvi okolo 300 mg/dl, navzdory tomu, že všichni dostávali injekce s inzulínem.
Diabetici pak pod dohledem přešli na dietu Ma-Pi 2, tedy přísně rostlinnou makrobiotickou stravu založenou na celozrnných obilovinách, zelenině, luštěninách a troše sezamových semínek a zeleného čaje k pití. Jak to dopadlo? Hladiny A1c, které navzdory denním injekcím s inzulínem na začátku dosahovaly hodnoty 12,6 a značily tak cukrovku silně vymknutou kontrole, se po šesti měsících na této stravě snížily v průměru na nediabetickou hodnotu 5,7. Jste připraveni slyšet to nejlepší? Stalo se to poté, co byli pacienti schopni přestat užívat inzulín.
Na začátku měli nekontrolovatelnou cukrovku a všichni museli užívat inzulín, na konci už inzulín nikdo nedoplňoval a jejich krevní cukry odpovídaly nediabetikům. To je síla rostlin. Tři čtvrtiny z nich byli schopni během 6 měsíců vysadit veškeré léky užívané kvůli cukrovce. A jaké byly vedlejší účinky? LDL cholesterol klesnul o 20 %, a triglyceridy klesly o téměř 40 %. Pochopitelně si každý člověk, který začne s výhradně rostlinnou stravou, musí zajistit pravidelný a spolehlivý zdroj vitamínu B12.
Vše, co nyní potřebujeme, je randomizovaná, kontrolovaná studie. A tady je. Diabetici 2. typu byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Dostávali buďto makrobiotickou stravu, nebo stravu doporučenou American Diabetes Association. Tady máme příklad typického jídelníčku na makrobiotické stravě: na snídani slaný celozrnný koláč se zeleným čajem, jako svačinka sezamové kuličky z rýže natural. Oběd se skládal ze zeleninové polévky s jáhlami a salátu s rýží natural. K tomu ještě velká zeleninová příloha a fazole adzuki. Na svačinu opět něco celozrnného. Večeře byla podobná obědu, skládala se ze zeleninové polévky s ječmenem, spousty zeleniny a také cizrny. Během celého dne byl podáván zelený čaj.
Druhá skupina dostávala obvyklejší stravu upravenou pro diabetiky. Nízkotučné mléko, celozrnný chléb. Oběd byl středomořského typu, se zeleninou a fazolemi, jako svačina posloužilo ovoce. Dále zeleninová polévka s fazolemi, celozrnný chléb. Pak tu máme slanobýl, což je druh zelené listové zeleniny/bylinky, a pak ještě pečenou rybu. Musím říct, že i kontrolní skupina dostávala docela zdravou stravu. Taky se mohlo stát, že by makrobiotickou stravu porovnávali s nějakou opravdu nezdravou. Chtěli však použít to, co považují sdružení zabývající se cukrovkou za nejlepší a takovou stravu porovnat s makrobiotikou. Dobře, jak to tedy dopadlo?
Makrobiotická strava vyhrála při každém měření krevního cukru. Podívejte se na tato čísla. Všichni účastníci začínali s hladinami krevních cukrů na lačno okolo 120 mg/dl. To je hodně špatné číslo, ale konec konců, šlo přeci o diabetiky. Normální hladina krevních cukrů na lačno, tedy například hned ráno po probuzení, by měly být dvojciferným číslem, tedy pod hodnotou 100 mg/dl. Když lidem podávali tuto docela zdravou dietu doporučenou diabetickou asociací, během tři týdny trvající studie došlo ke zlepšení hladiny krevních cukrů. Poklesly z cca 120 mg/dl na něco málo nad 100 mg/dl. Takže tolik k tomu, co dokáže oficiální dieta pro diabetiky.
Tuto stravu tedy porovnali s izokalorickou makrobiotickou stravou, což znamená, že měla stejné množství kalorií. Tady se můžeme podívat, co dokázala makrobiotická strava. Během několika dní došlo ke zlepšení a do týdne se lidé dostali na normální hladinu krevních cukrů nalačno. Všichni účastníci dodržující makrobiotickou stravu se dostali minimálně pod hodnotu 110 mg/dL. V druhé skupině se to podařilo méně než polovině účastníků. Navíc lidé užívali méně léků. V kontrolní skupině byla jedna osoba schopna snížit množství orálně užívaných hypoglykemických léků. V makrobiotické skupině přitom 5 ze 7 lidí na těchto lécích je muselo zcela přestat užívat. Jinak by jim krevní cukr klesl příliš nízko. Takže ještě lepší výsledky a přitom méně užívaných léčiv. To je síla opravdu zdravé stravy.
A mimochodem, tato studie se stala trnem v oku lidem věřícím v prospěšnost nízkosacharidové stravy. Podívejte se na to. Vybrali diabetické pacienty a převedli je na stravu se 73% obsahem sacharidů. Do každodenního jídelníčku jim tak přidali stovky gramů sacharidů ve formě obilovin. A co se stalo? Vystoupala jim hladina krevních cukrů prudce nahoru do závratné výše? Ne. Naopak se jejich stav zlepšil – již během několika dní. Na začátku měli hladiny cukrů na lačno okolo 129 mg/dL a na konci jen 95 mg/dl. A co teprve jejich LDL cholesterol! Během tří týdnů poklesl téměř o 48 %, na 1,6 mmol/l.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Porrata-Maury C, Hernández-Triana M, Ruiz-Álvarez V, et al. Ma-Pi 2 macrobiotic diet and type 2 diabetes mellitus: pooled analysis of short-term intervention studies. Diabetes Metab Res Rev. 2014;30 Suppl 1:55-66.
- Fallucca F, Porrata C, Fallucca S, Pianesi M. Influence of diet on gut microbiota, inflammation and type 2 diabetes mellitus. First experience with macrobiotic Ma-Pi 2 diet. Diabetes Metab Res Rev. 2014;30 Suppl 1:48-54.
- Fallucca F, Fallucca S, Pianesi M. The effects of the MA-PI 2 macrobiotic diet in the treatment of type 2 diabetes and diet-induced metabolic acidosis. Diabetes Metab Res Rev. 2014;30(8):659-660.
- Porrata C, Sánchez J, Correa V, et al. Ma-pi 2 macrobiotic diet intervention in adults with type 2 diabetes mellitus. MEDICC Rev. 2009;11(4):29-35.
- Soare A, Khazrai YM, Del Toro R, et al. The effect of the macrobiotic Ma-Pi 2 diet vs. the recommended diet in the management of type 2 diabetes: the randomized controlled MADIAB trial. Nutr Metab (Lond). 2014;11:39.
- Suppement to The effect of the macrobiotic Ma-Pi 2 diet vs. the recommended diet in the management of type 2 diabetes.
- MA-PI 2 Macrobiotic Diet Daily Meal Plans and Recipes.
- Nathan DM, Kuenen J, Borg R, et al. Translating the A1C assay into estimated average glucose values. Diabetes Care. 2008;31(8):1473-1478.
Image credit: CC0 Public Domain via Maxpixel. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.